Класифікація NYHA

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Класифікація NYHA — функціональна класифікація Нью-Йоркської Асоціації Кардіологів хронічної серцевої недостатності (англ. New York Heart Association Functional Classification).

В основу класифікації покладено поділ пацієнтів за функціональними класами (ФК) відповідно до переносимості фізичних навантажень.

ФК Симптоми
I Пацієнти із захворюванням серця, у яких виконання звичайних фізичних навантажень не викликає задишки, втоми або серцебиття.
II Пацієнти із захворюванням серця і помірним обмеженням фізичної активності. Задишку, втому, серцебиття відзначають при виконанні звичайних фізичних навантажень, а також при інтенсивній перенапрузі, нервових зривів та хвилювань, викликаних зазвичай роботой у стрессових ситуаціях. Загострення 2 стадії ФК може бути викликана приблизно через 10 днів після чергового нервового зриву. III Пацієнти із захворюванням серця і вираженим обмеженням фізичної активності. У стані спокою скарги відсутні, але навіть при незначних фізичних навантаженнях виникають задишка, втома, серцебиття.
IV Пацієнти із захворюванням серця, у яких будь-який рівень фізичної активності викликає зазначені вище суб'єктивні симптоми. Останні виникають також у стані спокою.

На сьогоднішній день згідно з рекомендаціями асоціації кардіологів України в діагнозі пацієнтів із серцевою недостатністю (СН) необхідно зазначати стадію захворювання відповідно до класифікації серцевої недостатності за Стражеском та Василенком та функціональний клас згідно з класифікацією NYHA.

Варто відзначити, що стадія СН відображає етап клінічної еволюції хронічної серцевої недостатності, в той час як функціональний стан є показником динамічним і може змінюватися на фоні лікування.

Орієнтовна відповідність між двома класифікаціями:

Стадія СН Функціональний клас СН
I II ФК (на фоні адекватного лікування — I ФК)
IIA III ФК (на фоні адекватного лікування — II ФК, іноді I ФК)
ІІБ IV ФК (на фоні адекватного лікування — III ФК, іноді II ФК)
III IV ФК (іноді на фоні адекватного лікування — III ФК)

Джерела

[ред. | ред. код]

1. Настанова з кардіології/ За ред. В.М. Коваленка. — К.: МОРІОН, 2009. — с.1258