Ковпачка скрученоплода

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ковпачка скрученоплода
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Рослини (Plantae)
Відділ: Мохи (Bryophyta)
Клас: Листостеблові (Bryopsida)
Порядок: Ковпачкальні (Encalyptales)
Родина: Ковпачкові (Encalyptaceae)
Рід: Ковпачка (Encalypta)
Вид:
E. streptocarpa
Біноміальна назва
Encalypta streptocarpa
Hedw.

Ковпачка скрученоплода (Encalypta streptocarpa) — вид мохів порядку ковпачкальних (Encalyptales)[1].

Поширення

[ред. | ред. код]

Батьківщиною є Європа, Північна Америка, Азія[2].

Поширений у вапнякових горах, але рідше в інших місцях. Росте в основному в тінистих, але також світлих, але свіжих до вологих місцях на вапняному або лужному ґрунті в гірських лісах: на скелях, ґрунті, на насипах доріг і стінах.

Характеристика

[ред. | ред. код]

Мох до 4 см заввишки, від жовтувато-зеленого до коричнево-зеленого кольору. Пряме листя від язикоподібної до лопатчатої форми, дещо хвилясте, яке стоїть вертикально у вологому стані, має форму капюшона або тупо заокруглене на кінчику. У сухому вигляді листя сильно викривляються і скручуються. Сильна листкова жилка закінчується на кінчику листка або безпосередньо перед ним. Спорофіти частіше утворюються в горах, але в інших випадках рідко. Спорову коробочку несе червона ніжка завдовжки від 1 до 2 сантиметрів. Спори зеленуваті, майже гладкі, більш-менш округлі, розміром від 9 до 16 мкм.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Encalypta streptocarpa. The Catalogue of Life (англ.). Процитовано 05.03.2024.
  2. Encalypta streptocarpa. Global Biodiversity Information Facility (англ.). Процитовано 05.03.2024.

Джерела

[ред. | ред. код]
  • Jan-Peter Frahm, Wolfgang Frey: Moosflora (= UTB. 1250). 4., neubearbeitete und erweiterte Auflage. Ulmer, Stuttgart 2004, ISBN 3-8252-1250-5.
  • Ruprecht Düll, Barbara Düll-Wunder: Moose einfach und sicher bestimmen. Ein illustrierter Exkursionsführer zu den Arten Deutschlands und angrenzender Länder. Quelle & Meyer, Wiebelsheim 2008, ISBN 978-3-494-01427-2.
  • Martin Nebel, Georg Philippi (Hrsg.): Die Moose Baden-Württembergs. Band 1: Allgemeiner Teil, spezieller Teil (Bryophytina I, Andreaeales bis Funariales). Ulmer, Stuttgart 2000, ISBN 3-8001-3527-2.