Global Biodiversity Information Facility

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Global Biodiversity Information Facility
GBIF-2015-full-stacked.png
Global Biodiversity Information Facility.png
Посилання Global Biodiversity Information Facility
Комерційний ні
Тип глобальна база даних видівd
таксономічна база данихd
організація
інфраструктура
бібліотека данихd[1]
research infrastructured і міжнародна організація
Мови англійська
Започатковано 2001 (20 років)
CMNS: Global Biodiversity Information Facility у Вікісховищі
Офіційні члени або "учасники" GBIF станом на 15 червня 2020 року

Global Biodiversity Information Facilityміжнародна мережа та інфраструктура даних, що фінансується урядами світу і має на меті забезпечити будь-кому і де завгодно відкритий доступ до даних про всі типи життя на Землі. Це дозволяє обмінюватися інформацією про те, де і коли були види записані. Ці знання походять із багатьох джерел, включаючи все: від музейних екземплярів, зібраних у 18-му та 19-му столітті, до фотографій смартфонів із географічними позначками, якими поділилися натуралісти-любителі в останні дні та тижні. Видавці надають відкритий доступ до своїх наборів даних, використовуючи машиночитані позначення ліцензій Creative Commons, що дозволяє вченим, дослідникам та іншим застосовувати дані в сотнях рецензованих публікацій та програмних документах щороку. Багато з цих аналізів, які охоплюють теми від наслідків зміни клімату та розповсюдження інвазійних та чужорідних шкідників до пріоритетів для збереження та охоронних територій, продовольчої безпеки та здоров'я людей, не були б можливими без цього[2].

1996 року робоча група Меганаукового форуму з біологічної інформатики Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) визначила, що, хоча дослідження зібрали безліч інформації про біорізноманіття та екосистеми, інформація настільки розпорошена й недоступна, що розтрачається марно[3]. GBIF виникла внаслідок рекомендації 1999 року підгрупи з інформатики про біорізноманіття Організації економічного співробітництва та розвитку Меганаукового форуму. У цій доповіді зроблено висновок, що «необхідний міжнародний механізм, щоб зробити дані про біорізноманіття доступними у всьому світі», аргументуючи це тим, що цей механізм може принести багато економічних та соціальних вигод та забезпечити сталий розвиток, надаючи вагомі наукові докази. Цю рекомендацію схвалили міністри науки ОЕСР в 2001 р. GBIF було офіційно створено за допомогою Меморандуму про взаєморозуміння між урядами-учасниками[2].

Наразі (початок 2021 р.) зареєстровано 101 учасник в 63 країнах (з них 41 країна з правом голосу в діяльності GBIF і 21 країна — асоційований учасник, Китай представлений на Академією наук, Тайвань — Тайванським інформаційним фондом біорізноманіття)[4], понад 2000 постачальників даних[5], та понад мільярд індивідуальних наборів даних[6] із понад 55 тис. наборів даних[7].

Секретаріат GBIF перебуває в Музеї природознавства в Копенгагені, Данія. Секретаріату доручено розробляти, виконувати та звітувати про робочу програму GBIF. Завдання Секретаріату включають: функціонування порталу GBIF та пов'язаної з ним інформатики; координація діяльності мережі, пов'язаної з мобілізацією, публікацією та управлінням даними; моніторинг прогалин даних та використання даних, опосередкованих GBIF, для науки, а також функціонування центральних служб зв'язку та співпраці[8].

GBIF присуджує престижну щорічну глобальну премію в галузі інформатики про біорізноманіття — премію Еббе Нільсена[9], а також щорічну Премію молодим дослідникам[10].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Open Access DirectoryКоледж Сіммонса, 2008. — 350 с.
  2. а б What is GBIF?. GBIF. Процитовано 08.01.2021. 
  3. Dooley, E. Global biodiversity information facility // Environmental Health Perspectives. — 2002. — Вип. 110. — № 11. — С. A669–A669.
  4. The GBIF Network. GBIF. Процитовано 08.01.2021. 
  5. Publisher search. GBIF. Процитовано 08.01.2021. 
  6. Occurrence search. GBIF. Процитовано 08.01.2021. 
  7. Dataset search. GBIF. Процитовано 08.01.2021. 
  8. Directory. GBIF. Процитовано 08.01.2021. 
  9. Ebbe Nielsen Challenge. GBIF. Процитовано 08.01.2021. 
  10. Young Researchers Award. GBIF. Процитовано 08.01.2021.