Північна Америка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Північна Америка
Location North America.svg
Площа 24 228 000 км²
Площа островів 4 100 000 км²
Довжина берегової лінії 75 500 км
Середня висота
над рівнем моря
700
Найбільша висота
над рівнем моря
(г. Деналі) 6 194
Найменша висота
над рівнем моря
—85 м Долина Смерті
Найпівнічніша точка мис Мерчисон
71°58′ пн. ш. 94°28′ зх. д. / 71.967° пн. ш. 94.467° зх. д. / 71.967; -94.467
Найпівденніша точка мис Мар'ято
7°12′ пн. ш. 80°52′ зх. д. / 7.200° пн. ш. 80.867° зх. д. / 7.200; -80.867
Найзахідніша точка мис Принца Уельського
65°35′ пн. ш. 168°05′ зх. д. / 65.583° пн. ш. 168.083° зх. д. / 65.583; -168.083
Найсхідніша точка мис Сент-Чарльз
52°24′ пн. ш. 55°40′ зх. д. / 52.400° пн. ш. 55.667° зх. д. / 52.400; -55.667
Найнижча температура
Чисельність населення: — млн. мешканців
Густота населення: 22,9 осіб/км²

Півні́чна Аме́рика — материк (континент) у Західній півкулі, північна частина частини світу Америки.

Географія[ред.ред. код]

Північна Америка з космосу

Північна Америка розташована повністю у Північній півкулі. Континент простягається в усіх географічних поясах, крім екваторіального. Тому природа його різноманітніша порівняно, наприклад, з Південною Америкою. Південну частину материка, що розташована у тропічних широтах, називають Центральною Америкою. До неї відносять також Центральноамериканські острови (Вест-Індія). Крайня північна точка материка – мис Мерчисон на півострові Бутія в Канаді – знаходиться на 71°58' пн.ш., крайня південна точка материка – мис Мар’ято (7°12' пн.ш.), крайня західна – мис Принца Уельського (168°00' зх.д.), крайня східна – мис Сент-Чарльз (55°40' зх.д.). Протяжність з півночі на південь — 7,2 тис. км, із заходу на схід — 6,8 тис. км; середня висота поверхні 677 м. Найвища точка в Кордильєрах (Деналі, 6 194 м), найнижча — в Долині Смерті (86 м нижче рівня моря). Понад 64% території має висоту понад 300 м.

Площа материка — 20,4 млн км², а разом із островами — 24,25 млн км² (великі острови: Ґренландія, Канадський Арктичний архіпелаг, Вест-Індія, Алеутські острови, Архіпелаг Олександра). Населення — 528 млн. (станом на 2008 рік).

Материк омивається Тихим океаном з Беринговим морем, затоками Аляска і Каліфорнійською, Атлантичним океаном з морем Лабрадор, затоками Св. Лаврентія, Карибською і Мексиканською, Північним Льодовитим океаном з морями Бофорта, Баффіна, Чукотським морем Гудзоновою затокою,Дейвісовою протокою, Гудзоновою протокою, затокою Басейн-Фокс. Сполучається з Південною Америкою Панамським перешийком, від Азії відокремлена Беринговою протокою.

На півдні Північну Америку перетинає північний тропік, на півночі – північний полярний круг. Найширша частина материка лежить в помірних широтах, що дуже впливає на його природу.

Береги континенту сильно розчленовані на півночі, північному заході й північному сході. До найбільших елементів берегової лінії належать Гудзонова, Мексиканська, Каліфорнійська затоки, півострови Лабрадор, Флорида, Каліфорнія, Аляска. Найбільші острови – Ґренландія, Ньюфаундленд, Канадський Арктичний архіпелаг (разом з островом Баффінова земля), Великі Антильські, Малі Антильські, Алеутські острови. Порізаність берегів Північної Америки сприяла виникненню тут численних морських портів.

Істотний вплив на природу Північної Америки мають і морські течії, що омивають її береги: Аляскинська, Каліфорнійська, Лабрадорська і течія Гольфстрім.

Північна Америка багата на внутрішні води. Тут протікає одна з найбільших річок земної кулі — Міссісіпі, розташоване найбільше прісноводне озеро Землі — Верхнє. Північноамериканські льодовики поступаються за площею тільки льодовикам Антарктиди. Є в Північній Америці великі болота та значні запаси підземних вод. Проте розподілені води на території материка дуже нерівномірно.

Гідрографія[ред.ред. код]

На великих просторах заходу, особливо у південно-західній частині континенту, річкова сітка розвинута слабо або відсутня зовсім. На південному сході, навпаки, вона густа. За винятком басейну внутрішнього стоку, що розташований на південному заході материка, всі річки несуть свої води до басейнів трьох океанів. Більшість річок належить до басейнів Атлантичного і Північного Льодовитого океанів. Переважно це рівнинні річки, які мають широкі та глибокі долини, їх живлення в основному дощове або мішане (дощове й снігове).

Річки басейну Атлантичного океану мають значну довжину та велику кількість приток. Найбільшою річкою Північної Америки є Міссісіпі, назва якої в перекладі з індіанської мови означає «Велика річка».

Річки басейну Північного Льодовитого океану молоді, в переважній більшості порожисті. Тільки окремі з них мають значну довжину та є повноводними. Живляться вони переважно талими сніговими водами і взимку на тривалий час замерзають. Найбільша річка басейну — Маккензі, що бере початок з Великого Невільничого озера.

Оскільки річки басейну Тихого океану зароджуються на значній висоті, вони мають велику швидкість течій та великі запаси гідроенергії. Особливо виділяється у цьому відношенні найповноводніша з річок басейну — Колумбія, що має льодовикове живлення.

В Північній Америці розташована найбільша прісноводна озерна система світу. За об'ємом води Великі озера перевищують Балтійське море. Останніх два озера в цьому водному ланцюжку сполучені між собою річкою Ніагарою, на якій знаходиться всесвітньо відомий Ніагарський водоспад.

Великі запаси води законсервовані в льодовиках Гренландії і Канадського Арктичного архіпелагу.

Клімат[ред.ред. код]

Кліматичний вплив океанів виражається перш за все в різнохарактерних течіях біля побережжя материка. Холодні Лабрадорська й Каліфорнійська течії знижують температуру повітря й кількість опадів на північному сході й південному заході материка. Теплі Аляскинська течія й течія Гольфстрім цілий рік сприяють підвищенню температури й великій кількості опадів на північному заході й південному сході материка.

Океанічні течії

Меридіональне чи близьке до нього простягання основних гірських систем (Кордильєри, Аппалачі) обмежують вплив океанів порівняно вузькою смугою прибережних просторів. В той же час відсутність гірських систем широтного простягання створює сприятливі умови для проникнення холодних арктичних повітряних мас далеко на південь, а тропічні повітряні маси літом заходять іноді в північні широти помірного поясу. Такий контраст повітряних мас спричиняє виникнення на Центральних рівнинах Північної Америки потужних вихорів – торнадо.

Середні січневі температури нижче 0°С характерні на північ від 40° пн.ш. Найнижчі зимові температури відмічені на північний захід від Гудзонової затоки, де часті морози -50°С й нижче. На плоскогір’ї Юкон спостерігається температура -64°С, а на льодовиковому щиті Гренландії — до -70°С. Характерні високі контрасти температур між північчю й півднем материка, особливо зимою.

Середні липневі температури на півночі Канади складають +5..+10°С, на узбережжі Мексиканської затоки – +22..+24°С. Найвищі температури літом спостерігаються на плато в Південних Кордильєрах (+57°С – в Долині Смерті на плато Великий Басейн, яка є найвищою температурою в західній півкулі).

Розподіл опадів на материку залежить від переважаючих повітряних мас. Крайній північний захід материка перебуває під впливом Алеутського мінімуму. Тут випадає 1500-2000 мм опадів на рік. А біля підніжжя гори Олімпес опади досягають максимуму для Північної Америки – 5000-6000 мм на рік. Східні окраїни материка знаходяться під впливом повітряних мас Атлантичного океану. Тут кількість опадів закономірно змінюється зі сходу на захід: на Приатлантичній низовині випадає 1200-1400 мм на рік, в Аппалачах – 1000-1100 мм, на Центральних рівнинах – 700-900 мм, на Великих рівнинах – 300-400 мм. Найменша кількість опадів (100-200 мм на рік) спостерігається в міжгірних котловинах Великого Басейну й на півночі Мексиканського нагір’я. Цьому сприяють повітряні маси східної периферії Гавайського максимуму, які проходять над холодною Каліфорнійською течією.

В Північній Америці представлені всі кліматичні пояси, крім екваторіального.

Корисні копалини[ред.ред. код]

Основні корисні копалини: великі запаси природних ресурсів і широкий внутрішній ринок дозволяють США бути могутньою державою, що не залежить від експорту, і найвпливовішою країною континенту. Канада — найбільший у світі постачальник нікелю, цинку, урану, калію і лляного насіння; другий у світі постачальник азбесту, срібла, титану, гіпсу; сірки і молібдену; Мексика — найбільший у світі постачальник срібла і четверта за видобутком нафти. У США найбільше у світі виробництво солі і друге нафти і бавовни; майже 30 % світового виробництва яловичини і телятини одержують у Північній Америці; населення 395 млн. (1990).

Історія[ред.ред. код]

Близько 981 або 982 року нормани, очолювані Еріком Рудим, відкрили Ґренландію. А в 1000 р. його син Лайф Еріксон разом з одноплемінниками досягли берегів Північної Америки. Датою відкриття Північної Америки вважають 12 жовтня 1492 р., коли іспанські мореплавці під керівництвом X. Колумба досягли островів поблизу берегів материка.

Населення[ред.ред. код]

У Північній Америці проживає 8 % населення світу, переважно європеоїдної раси, а також негри й індіанці. Значні території безлюдні (переважно на півночі Канади), найгустіше населені Бермудські острови і північно-східне узбережжя США. Три четверті населення Північної Америки проживає в містах; найбільші міські агломерації:

Місто (агломерація) Населення (2010) Площа Країна
Мехіко 21 163 226 7 346 км² Мексика Мексика
Нью-Йорк 18 897 109 17 405 км² Flag of the United States.svg США
Лос-Анджелес 12 828 837 12 562 км² Flag of the United States.svg США
Чикаго 9 461 105 24 814 км² Flag of the United States.svg США
Даллас 6 371 773 24 059 км² Flag of the United States.svg США
Делавер 5 965 343 13 256 км² Flag of the United States.svg США
Х'юстон 5 946 800 26 061 км² Flag of the United States.svg США
Торонто 5 593 212 7 124 км² Канада Канада
Вашингтон 5 582 170 14 412 км² Flag of the United States.svg США
Маямі 5 564 635 15 896 км² Flag of the United States.svg США

Інші великі міста (населення понад 1 млн): Сан-Франциско, Монреаль, Гвадалахара, Монтеррей, Філадельфія, Гватемала, Ванкувер, Детройт, Сан-Дієго.

Країни та території[ред.ред. код]

Нижче приведена таблиця Північноамериканських країн та територій, поділених на три регіони[1][2][3].

Країна чи територія Площа
(км²)[4]
Населення
(оцінка 2008)[5]
Щільність населення
(на км²)
Столиця
Північна Америка[note 1]
Бермудські острови Бермудські острови (Великобританія) &&&&&&&&&&&&&054.&&&&&054 &&&&&&&&&&065000.&&&&&065 000 1203.7 Гамільтон
Ґренландія Ґренландія (Данія) &&&&&&&&02166086.&&&&&02 166 086 &&&&&&&&&&057000.&&&&&057 000 0.026 Нуук
Канада Канада &&&&&&&&09984670.&&&&&09 984 670 &&&&&&&033573000.&&&&&033 573 000 3.4 Оттава
Мексика Мексика &&&&&&&&01964375.&&&&&01 964 375 &&&&&&0112322757.&&&&&0112 322 757 57.1 Мехіко
Flag of Saint-Pierre and Miquelon.svg Сен-П'єр і Мікелон (Франція) &&&&&&&&&&&&0242.&&&&&0242 &&&&&&&&&&&06000.&&&&&06000 24.8 Сен-П'єр
США США[note 2] &&&&&&&&09629091.&&&&&09 629 091 &&&&&&0311630000.&&&&&0311 630 000 32.7 Вашингтон
Центральна Америка
Беліз Беліз &&&&&&&&&&022966.&&&&&022 966 &&&&&&&&&0307000.&&&&&0307 000 13.4 Бельмопан
Гватемала Гватемала &&&&&&&&&0108889.&&&&&0108 889 &&&&&&&014027000.&&&&&014 027 000 128.8 Гватемала
Гондурас Гондурас &&&&&&&&&0112492.&&&&&0112 492 &&&&&&&&07466000.&&&&&07 466 000 66.4 Тегусігальпа
Коста-Рика Коста-Рика &&&&&&&&&&051100.&&&&&051 100 &&&&&&&&04579000.&&&&&04 579 000 89.6 Сан-Хосе
Нікарагуа Нікарагуа &&&&&&&&&0130373.&&&&&0130 373 &&&&&&&&05743000.&&&&&05 743 000 44.1 Манаґуа
Панама Панама[6][note 3] &&&&&&&&&&075417.&&&&&075 417 &&&&&&&&03454000.&&&&&03 454 000 45.8 Панама
Сальвадор Сальвадор &&&&&&&&&&021041.&&&&&021 041 &&&&&&&&06163000.&&&&&06 163 000 293.0 Сан Сальвадор
Карибське море
Американські Віргінські Острови Американські Віргінські Острови (США) &&&&&&&&&&&&0347.&&&&&0347 &&&&&&&&&0110000.&&&&&0110 000 317.0 Шарлотта-Амалія
Ангілья Ангілья (Великобританія) &&&&&&&&&&&&&091.&&&&&091 &&&&&&&&&&015000.&&&&&015 000 164.8 Валлі
Антигуа і Барбуда Антигуа і Барбуда &&&&&&&&&&&&0442.&&&&&0442 &&&&&&&&&&088000.&&&&&088 000 199.1 Сент-Джонс
Аруба Аруба (Нідерланди) &&&&&&&&&&&&0180.&&&&&0180 &&&&&&&&&0107000.&&&&&0107 000 594.4 Ораньєстад
Багамські Острови Багамські Острови[note 4] &&&&&&&&&&013943.&&&&&013 943 &&&&&&&&&0342000.&&&&&0342 000 24.5 Нассау
Барбадос Барбадос &&&&&&&&&&&&0430.&&&&&0430 &&&&&&&&&0256000.&&&&&0256 000 595.3 Бріджтаун
Flag of Bonaire.svg Бонайре (Нідерланди) &&&&&&&&&&&&0294.&&&&&0294 &&&&&&&&&&012093.&&&&&012 093[7] 41.1 Кралендейк
Британські Віргінські Острови Британські Віргінські Острови (Великобританія) &&&&&&&&&&&&0151.&&&&&0151 &&&&&&&&&&023000.&&&&&023 000 152.3 Род-Таун
Гаїті Гаїті &&&&&&&&&&027750.&&&&&027 750 &&&&&&&010033000.&&&&&010 033 000 361.5 Порт-о-Пренс
Гваделупа Гваделупа (Франція) &&&&&&&&&&&01628.&&&&&01628 &&&&&&&&&0401784.&&&&&0401 784[8] 246.7 Бас-Тер
Гренада Гренада &&&&&&&&&&&&0344.&&&&&0344 &&&&&&&&&0104000.&&&&&0104 000 302.3 Сент-Джорджес
Домініка Домініка &&&&&&&&&&&&0751.&&&&&0751 &&&&&&&&&&067000.&&&&&067 000 89.2 Розо
Домініканська Республіка Домініканська Республіка &&&&&&&&&&048671.&&&&&048 671 &&&&&&&010090000.&&&&&010 090 000 207.3 Санто-Домінго
Кайманові острови Кайманові острови (Великобританія) &&&&&&&&&&&&0264.&&&&&0264 &&&&&&&&&&056000.&&&&&056 000 212.1 Джорджтаун
Куба Куба &&&&&&&&&0109886.&&&&&0109 886 &&&&&&&011204000.&&&&&011 204 000 102.0 Гавана
Flag of Curaçao.svg Кюрасао (Нідерланди) &&&&&&&&&&&&0444.&&&&&0444 &&&&&&&&&0140794.&&&&&0140 794[7] 317.1 Віллемстад
Мартиніка Мартиніка (Франція) &&&&&&&&&&&01128.&&&&&01128 &&&&&&&&&0397693.&&&&&0397 693[9] 352.6 Фор-де-Франс
Монтсеррат Монтсеррат (Великобританія) &&&&&&&&&&&&0102.&&&&&0102 &&&&&&&&&&&06000.&&&&&06000 58.8 Плімут; Брейдс[note 5]
Острови Теркс і Кайкос Острови Теркс і Кайкос[note 6] (Великобританія) &&&&&&&&&&&&0948.&&&&&0948 &&&&&&&&&&033000.&&&&&033 000 34.8 Кокберн-Таун
Пуерто-Рико Пуерто-Рико (США) &&&&&&&&&&&08870.&&&&&08870 &&&&&&&&03982000.&&&&&03 982 000 448.9 Сан-Хуан
Flag of Saba.svg Саба (Нідерланди) &&&&&&&&&&&&&013.&&&&&013 &&&&&&&&&&&01537.&&&&&01537[7] 118.2 Боттом
Франція Сен-Бартельмі (Франція) &&&&&&&&&&&&&021.&&&&&021[10] &&&&&&&&&&&07448.&&&&&07448[11] 354.7 Густавія
Сент-Кіттс і Невіс Сент-Кіттс і Невіс &&&&&&&&&&&&0261.&&&&&0261 &&&&&&&&&&052000.&&&&&052 000 199.2 Бастер
Сент-Люсія Сент-Люсія &&&&&&&&&&&&0539.&&&&&0539 &&&&&&&&&0172000.&&&&&0172 000 319.1 Кастрі
Сен-Мартен Сен-Мартен (Франція) &&&&&&&&&&&&&054.&&&&&054[10] &&&&&&&&&&029820.&&&&&029 820[11] 552.2 Маріго
Сент-Вінсент і Гренадини Сент-Вінсент і Гренадини &&&&&&&&&&&&0389.&&&&&0389 &&&&&&&&&0109000.&&&&&0109 000 280.2 Кінґстаун
Flag of Sint Eustatius.svg Сінт-Естатіус (Нідерланди) &&&&&&&&&&&&&021.&&&&&021 &&&&&&&&&&&02739.&&&&&02739[7] 130.4 Ораньєстад
Flag of Sint Maarten.svg Сінт-Мартен (Нідерланди) &&&&&&&&&&&&&034.&&&&&034 &&&&&&&&&&040009.&&&&&040 009[7] 1176.7 Філіпсбурґ
Тринідад і Тобаго Тринідад і Тобаго[6] &&&&&&&&&&&05130.&&&&&05130 &&&&&&&&01339000.&&&&&01 339 000 261.0 Порт-оф-Спейн
Ямайка Ямайка &&&&&&&&&&010991.&&&&&010 991 &&&&&&&&02719000.&&&&&02 719 000 247.4 Кінгстон
Всього &&&&&&&024500995.&&&&&024 500 995 &&&&&&0541720440.&&&&&0541 720 440 22.9

Примітки[ред.ред. код]

 1. а б CommerceConnect.gov. Security and Prosperity Partnership Of North America. Spp.gov. Архів оригіналу за 2008-06-18. Процитовано 2010-11-14. 
 2. а б Ecoregions of North America. United States Environmental Protection Agency. Архів оригіналу за 2013-06-22. Процитовано 2011-05-30. 
 3. а б What's the difference between North, Latin, Central, Middle, South, Spanish and Anglo America?, about.com
 4. Якщо не вказано інше, площа взята з Demographic Yearbook—Table 3: Population by sex, rate of population increase, surface area and density (PDF). United Nations Statistics Division. 2008. Архів оригіналу за 2013-06-22. Процитовано 2010-10-14. 
 5. Якщо не вказано інше, населення взята з Department of Economic and Social Affairs Population Division (2009). World Population Prospects, Table A.1 (PDF). 2008 revision. United Nations. Процитовано 2009-03-12. 
 6. а б Згідно з означеннями, Аруба, Бонейр, Кюрасао, Панама та Тринідад і Тобаго мають території і в Північній, і в Південній Америках.
 7. а б в г д Оцінка населення взята з Central Bureau of Statistics Netherlands Antilles. Statistical information: Population. Government of the Netherlands Antilles. Процитовано 2010-10-14. 
 8. Insee - Populations légales 2008 - 971-Guadeloupe. Insee.fr. Архів оригіналу за 2013-06-22. Процитовано 2011-10-31. 
 9. Insee - Populations légales 2008 - 972-Martinique. Insee.fr. Архів оригіналу за 2013-06-22. Процитовано 2011-10-31. 
 10. а б Дані взяті з The World Factbook: 2010 edition. Government of the United States, Central Intelligence Agency. Процитовано 2010-10-14. 
 11. а б Оцінка чисельності населення за 2010 взята з The World Factbook: 2010 edition. Government of the United States, Central Intelligence Agency. Процитовано 2010-10-14. 

Коментарі[ред.ред. код]

 1. Це означення включає чотири найпівнічніші території, та найближчі північні острови - Бермудські, біля берегів Північної Кароліни та Сен-П'єр і Мікелон біля берегів канадської провінції Ньюфаунленд і Лабрадор[1][2][3]
 2. Включаючи Гаваї, які зазвичай відносять до Океанії.
 3. Панаму зазвичай відносять до Північної Америки, хоча деякі автори ділять її по Панамському каналу. Дані наведені для всієї країни.
 4. Хоча острови знаходяться а Атлантичному океані, а не в Карибському морі, ООН відносить їх до країн карибського басейну.
 5. У зв'язку із виверженням вулкану, що почалося в липні 1995 року, більша частина Плімуту була зруйнована, керівництво острова перемістилося в Брейдс, але Плімут все ще де-юре залишається адміністративним центром.
 6. Хоча острови знаходяться а Атлантичному океані, а не в Карибському морі, ООН відносить їх до країн карибського басейну.

Див. також[ред.ред. код]


Посилання[ред.ред. код]