Кільце стінове
Ця стаття не містить посилань на джерела. (квітень 2019) |
Кільце́ коло́дязне або кільце стінове (англ. concrete well ring) — виріб із залізобетону в формі циліндричної бетонної конструкції, армований сталевою сіткою. Використовується для спорудження криниць, оглядових колодязів в інженерних системах дощової каналізації, в побутовому водовідведенні, в мережах водорозподілу, для побудови септиків. Виробляється як самостійний елемент, а також як і складова набору елементів колодязя.
Оглядові приміщення колодязів каналізації до масового випуску кілець викладались з дерева, цегли, каменю, що робило весь процес трудоємним і дорогим та передбачало великі затрати людської сили при будівництві. Проте бетонні кільця в багатьох аспектах використання є теж застарілими. На початок 2000-х припав початок використання полімерних конструкцій при проектуванні систем водовідведення та водопостачання. Полімерні конструкції є більш дорогими модульними колодязями, які також по суті часто являють собою набір конструкційних елементів та відрізняються від бетону герметичністю та довгими термінами експлуатації.
Кільця укладаються на підготовлену бетонну основу або на окрему плиту-днище колодязя одне за одним в ямі до заданої висоти. Для з'єднання, в залежності від умов експлуатації, використовуються різні клейові суміші, гідроізолюючі кільця, піщаний цементний розчин, який розтирається між кільцями. Вся конструкція накривається плитою-перекриттям колодязя, яка має отвір для люка. Можуть виготовлятись також добірні кільця як робочої камери, так і горловини, якими досягають заданої висоти конструкції врівні з землею, при їхній відсутності, горловина колодязя, для встановлення основи люка врівні, може бути завершена до потрібної висоти цеглою чи бетонною стяжкою. Кільця розраховані на торцьове навантаження, та часто є крихкими при перекочуванні, скочуванні чи бокових ударах під час монтажних робіт.
Через широке використання кільця можуть мати багато змін у конструкціях, часто деякі не передбачені стандартами;
- Можуть мати петлі для їх підйому при монтажних роботах технікою (кран, ківш екскаватора, навантажувач), які за відсутності жолобових замків можуть використовуватись для центрування;
- Можуть мати як рівну поверхню між собою, так і мати жолобовий замок, для запобігання зміщенням;
- Можуть мати стропувальні отвори для монтажних робіт;
- Можуть мати численні додаткові наскрізні отвори, передбачені для використання в септиках;
- Можуть мати готові отвори під трубопроводи;
- Можуть мати отвори для кріплення ходових скоб або металевої драбини;
- Можуть бути глухими з однієї сторони та мати масивне дно (стакан) та використовуватись як найнижче кільце;
- Можуть мати розширення (цямрина, гайка, шестигранник), для використання в ролі першого кільця криниці і зручного кріплення корби та будиночка над криницею.
- Через постійний контакт з рідиною та часте залягання нижче рівня ґрунтових вод, кільця нерідко виготовляються з бетону з низьким водопроникненням.
- Морозостійкість, в залежності від проекту. Частіше кільця, закладені глибоко не підпадають під дію дуже низьких температур
- КЦ або КС — Стінове кільце
- Цифра — діаметр отвору, в дециметрах
- Цифра — висота кільця, в дециметрах
- Проникність бетону
- Наявність готових отворів для труб (а — два отвори, б — 4 отвори)
Наприклад, позначення КС 10.6 слід розуміти як Кільце Стінове, внутрішнім діаметром в 1000 мм, висотою в 600 мм. Деякі додаткові параметри, такі як товщина стінки (наприклад, 70 мм, 80 мм, 90мм), зовнішній діаметр, маса виробу за старим ГОСТ в маркуванні не вказується, та можуть зазначатися виробниками окремо.
У виробництві кілець та колодязних елементів (кільце, плита-перекриття, плита-днище) на території України офіційно до 2010 року використовувався стандарт ГОСТ 8020-90, він же ДСТУ 8020-90 «Конструкції бетонні і залізобетонні для колодязів каналізаційних, водопровідних і газопровідних мереж. Технічні умови» та був замінений за ініціативою Науково-технічний комітет «Будстандарт» на закритий ДСТУ Б В.2.6-106:2010 (ГОСТ 8020-90, MOD) «Конструкції будинків і споруд. Конструкції бетонні і залізобетонні для колодязів каналізаційних, водопровідних і газопровідних мереж. Технічні умови» наказом Мінрегіонбуду України від 30.09.2010 року № 380.