Обхват (теорія графів)
Обхват в теорії графів — довжина найкоротшого циклу, що міститься в заданому графі[1]. Якщо граф не містить циклів (тобто є ациклічним графом), його обхват за визначенням дорівнює нескінченності[2]. Наприклад, 4-цикл (квадрат) має обхват 4. Квадратна ґратка має також обхват 4, а трикутна сітка має обхват 3. Граф з обхватом чотири і більше не містить трикутників.
Кубічні графи (всі вершини мають степінь три) з якомога меншим обхватом відомі як -клітка (або як (3,)-клітка). Граф Петерсена — це єдина 5-клітка (найменший кубічний граф з обхватом 5), граф Хівуда — це єдина 6-клітка, Граф Маꥳ — це єдина 7-клітка, а граф Татта — Коксетера — це єдина 8-клітка[3]. Може існувати кілька кліток для даного обхвату. Наприклад, існує три неізоморфних 10-клітки, кожна з 70 вершинами — 10-клітка Балабана[en], граф Харріса[en] і граф Харріса—Вона[en].
-
Граф Петерсена має обхват 5
-
Граф Хівуда має обхват 6
-
Граф Маꥳ має обхват 7
-
Граф Татта — Коксетера (8-клітка Татта) має обхват 8
Для будь-якого додатного цілого існує граф з обхватом і хроматичним числом . Наприклад, граф Ґрьоча є графом без трикутників і має хроматичне число 4, а багаторазове повторення побудови мичельськіана, що використовується для створення графа Ґрьоча, утворює графи без трикутників з як завгодно великим хроматичним числом. Пол Ердеш довів цю теорему, використовуючи імовірнісний метод.[4]
План доведення. Назвемо цикли довжиною не більше короткими, а множини з і більше вершин — великими. Для доведення теореми достатньо знайти граф без коротких циклів і великих незалежних множин вершин. Тоді множина кольорів в розфарбовуванні не будуть більшими, і, як наслідок, для розфарбування потрібно кольорів.
Щоб знайти такий граф, будемо фіксувати ймовірність вибору , що дорівнює . При маленьких в виникає лише мале число коротких циклів. Якщо тепер видалити по вершині з кожного такого циклу, отриманий граф не матиме коротких циклів, а його число незалежності буде не менше, ніж у графа [1].
Непарний обхват і парний обхват графа — це коли довжина найменшого непарного циклу і найменшого парного циклу відповідно.
Окружність графа — це довжина найбільшого по довжині циклу, а не найменшого.
Спроби оцінити довжину найменшого нетривіального циклу можна розглядати як узагальнення 1-систоли або більшої систоли в систолічній геометрії[en].
- ↑ а б R. Diestel, Graph Theory, p.8. 3rd Edition, Springer-Verlag, 2005
- ↑ Girth – Wolfram MathWorld, архів оригіналу за 4 серпня 2020, процитовано 30 жовтня 2015
- ↑ Brouwer, Andries E., Cages, архів оригіналу за 4 серпня 2020, процитовано 30 жовтня 2015. Electronic supplement to the book Distance-Regular Graphs (Brouwer, Cohen, and Neumaier 1989, Springer-Verlag).
- ↑ Erdős, Paul (1959), Graph theory and probability, Canadian Journal of Mathematics, 11: 34—38, doi:10.4153/CJM-1959-003-9.