Платформний капіталізм
Термін «платформний капіталізм» позначає нову форму капіталізму, у якій компанії-платформи мають домінуючий вплив на економіку. У цій бізнес-моделі як апаратне, так і програмне забезпечення слугують базою (платформою) для інших учасників ринку, які ведуть свій бізнес.[1][2] До найвпливовіших платформних гравців відносять Google, Facebook, Apple, Microsoft, Amazon, Uber та Airbnb.
Різні автори відзначали як користь[3], так і шкоду[4] платформного капіталізму. Тенденції, виявлені в платформному капіталізмі, мають схожість з тими, які охоплює термін «стежачий капіталізм»[5]. Були дискусії про можливий вплив платформного капіталізму на відкриту науку[6].
Платформний капіталізм протиставляється платформному кооперативізму. Компанії, що намагаються зосередитися на справедливості та спільному використанні, а не лише на вигоді, називають кооперативами, тоді як більш традиційні та поширені компанії, які зосереджені виключно на прибутку, як Airbnb і Uber, є платформними капіталістами (або кооперативні платформи проти капіталістичних платформ). Зі свого боку, такі проєкти, як Вікіпедія, які покладаються на неоплачувану працю волонтерів, можна класифікувати як ініціативи спільного виробництва на рівних.[7]
- ↑ N. Srnicek, Platform Capitalism. Wiley, 2016.
- ↑ L. Weatherby, "Delete Your Account: On the Theory of Platform Capitalism", Los Angeles Review of Books, 2018.
- ↑ A. McAfee and E. Brynjolfsson, Machine, platform, crowd: harnessing our digital future. W. W. Norton and Company, 2017.
- ↑ J. Lanier, Ten arguments for deleting your social media accounts right now. Henry Holt and Co., 2018.
- ↑ S. Zuboff, The age of surveillance capitalism: the fight for a human future at the new frontier of power. PublicAffairs, 2019.
- ↑ P. Mirowski, "The future(s) of open science, " Soc. Stud. Sci., vol. 48, no. 2, pp. 171—203, Apr. 2018.
- ↑ Dariusz Jemielniak; Aleksandra Przegalinska (18 лютого 2020). Collaborative Society. MIT Press. ISBN 978-0-262-35645-9.
Це незавершена стаття про бізнес. Ви можете допомогти проєкту, виправивши або дописавши її. |