Бізнес

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Бізнес (також відомий як підприємство або фірма) є організацією, що бере участь в торгівлі товарами чи послугами споживачам.[1] Компанії є переважаючими в капіталістичній економіці, де більшість з них приватні і започатковані з метою одержання прибутку для збільшення багатства їх власникам. Компанії також можуть бути не-для-прибутку або державними корпораціями.

Бізнес (англ. business — справа, діло) — підприємницька, комерційна чи будь-яка інша діяльність, що не може суперечити закону і спрямована на отримання прибутку.

Людина, яка позиціонує себе як бізнесмен - орієнтує свої дії на створення собі активу, який, з часом, не перестане приносити йому дохід незалежно від подальшої активності особистої участі в ньому. Він може бути або тільки власником підприємства, або так само працювати на своєму підприємстві, або розвивати себе партнерство з будь-яким зручним великим підприємством в сфері менеджменту, маркетингу, фінансів та ін.[2]

Етимологія[ред. | ред. код]

Основні форми власності[ред. | ред. код]

Класифікація[ред. | ред. код]

Управління[ред. | ред. код]

Реформування державних підприємств[ред. | ред. код]

Комерційне право[ред. | ред. код]

Інтелектуальна власність[ред. | ред. код]

Опис[ред. | ред. код]

В США бізнес розвивається на основі індивідуальної, партнерської та корпоративної форм власності. На індивідуальній власності заснований бізнес, в якому власником і підприємцем є одна особа, що отримує всі доходи і несе відповідальність за ведення справи. У США таких власників понад 15 млн. (75% від загальної кількості підприємств), але вони отримують лише до 9% грошових надходжень. Для малого бізнесу характерні незалежний менеджмент, власний капітал, локальний район операцій, невеликі розміри. Він відіграє значну роль у забезпеченні зайнятості (в США майже третина робочих місць припадає на фірми, де працює менше 100 осіб), певною мірою забезпечує насичення ринку споживчими товарами та послугами, сприяє послабленню монополізму, розвиткові конкуренції, структурній перебудові економіки, є засобом досягнення особистого успіху. Малий бізнес — важливе джерело інновації. До винаходів, зроблених ним, належать літаки, гелікоптери, персональні комп'ютери, аерозоль тощо.

На основі партнерської (групової) форми власності розвивається бізнес добровільно офіційно зареєстрованих асоціацій двох і більше осіб. Партнери створюють компанії, товариства та інші організації і стають співвласниками спільної власності. Партнерство становить майже 8% обсягу підприємницької діяльності і 4% відсотка всіх підприємницьких доходів в США.

На корпоративній формі власності заснований великий бізнес. Корпорації існують, як незалежні юридичні суб'єкти, відповідальність акціонерів за зобов'язанням фірми, за правовими претензіями до неї обмежуються їх внесеними грошовими коштами.

Жодна з трьох форм організації бізнесу не є універсальною. Одноосібний бізнес має таку перевагу, як простота. Партнерство сприяє об'єднанню капіталів і талантів декількох осіб. Корпорації пропонують обмежену відповідальність і необмежену діяльність самої організації отримання прибутку. Центральна постать будь-якого бізнесу — менеджери, які формують організаційну структуру бізнесу, контролюють взаємодію всіх ресурсів тощо.

Історія[ред. | ред. код]

Історичні аспекти виникнення бізнесу як явища, хто саме стояв біля витоків його створення, історичний образ бізнесмена і яким чином створюється своя «справа» - відповіді на всі ці питання відображені в книзі «Оманлива тиша». В основу якої лягло наукове дослідження однієї з наймогутніших кримінальних організацій [3].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Sullivan, arthur; Steven M. Sheffrin (2003). Economics: Principles in action. Upper Saddle River, New Jersey 07458: Pearson Prentice Hall. с. 29. ISBN 0-13-063085-3. 
  2. Кривко. Що таке бізнес?. 
  3. Мальцев О.В. (02.08.2018). Влада. Багатство. Безпека. «Оманлива тиша». oleg-maltsev.com (ru). Процитовано 2018-12-20. 

Джерела[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Історія бізнесу. Світова історія економіки від неоліту до ґлобалізації / Ніколаус Піпер ; з нім. пер. Олекса Логвиненко – К. : Вид-во “К.І.С.”, 2006. – 172 с.

Посилання[ред. | ред. код]