Тетра

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Тетра
Багато прикрашена тетра, хіфесобрикон бентозі
Багато прикрашена тетра, хіфесобрикон бентозі
Біологічна класифікація
Царство: Тварини
Тип: Хордові
Клас: Променепері
Ряд: Харациноподібні
Родина: -Alestidae
-Харацинові
-Лебіасинові

Більше ніж 150[1]

Неон чорний, Hyphessobrycon herbertaxelrodi
Pristella tetra, Зірчаста пристела
Золотиста пристела тетра, морфа Зірчаста пристела
Мідна тетра, Hasemania nana

Тетра — загальна назва багатьох дрібних прісноводних харациформних риб. Тетри походять з Африки, Центральної Америки та Південної Америки, належать до біологічної родини Characidae та її колишніх підродин Alestidae («африканські тетри») і Lebiasinidae. Харациди відрізняються від інших риб наявністю невеликого жирового плавника між спинним і хвостовим плавцями. Багато з них, наприклад неонова тетра (Paracheirodon innesi), мають яскраве забарвлення, і їх легко утримувати в неволі. Тому вони надзвичайно популярні для домашніх акваріумів.

Тетра більше не є таксономічним, філогенетичним терміном. Це скорочення від Tetragonopterus, назви роду, яка раніше застосовувалася до багатьох із цих риб, що з грецької означає «квадратний плавник» (буквально чотиригранне крило).

Через популярність тетр серед хобі акваріумістики багато неспоріднених риб широко відомі як тетри, включаючи види з різних родин. Тетрами можна назвати навіть дуже різних риб. Наприклад, паяра (Hydrolycus scomberoides) іноді відома як «шаблезуба тетра» або «вампірська тетра».

Тетри зазвичай мають стислі (іноді глибокі) веретеноподібні тіла, і їх зазвичай можна впізнати за плавниками. Зазвичай вони мають гомоцеркальний хвостовий плавець (дволопатевий або роздвоєний хвостовий плавець, у якого верхня і нижня частки однакового розміру) і високий спинний плавець, який характеризується коротким з'єднанням з тілом риби.[2] Крім того, тетри мають довгий анальний плавник, який тягнеться позаду спинного плавця і закінчується на черевній хвостовій ніжці, а також невеликий м'ясистий жировий плавник, розташований дорсально між спинним і хвостовим плавцями. Цей жировий плавник являє четвертий непарний плавець риби (чотири непарні плавці — хвостовий, спинний, анальний і жировий плавники), що походить від назви тетра, що грецькою означає чотири.[2] Хоча цей жировий плавник зазвичай вважається відмінною рисою, деякі тетри (наприклад, імператорські тетри, Nematobrycon palmeri) не мають цього придатка. Іхтіологи обговорюють функцію жирового плавця, сумніваючись у його ролі в плаванні через його невеликі розміри та відсутність променів жорсткості або колючок.[3]

Хоча наведений нижче список відсортовано за загальною назвою, у ряді випадків загальна назва застосовується до різних видів. Оскільки торгівля акваріумами може використовувати різні назви для того самого виду, досвідчені акваріумісти, як правило, використовують наукові назви для менш поширених тетр. Наведений нижче список є неповним.

Види тетр: A–D

E–Q

R–Z

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. As of 2003 the Integrated Taxonomic Information System lists 164 genera of Characidae.
  2. а б Carey, R. Tetras and Barbs: A Complete Guide to the Successful Care and Breeding of Two of the Most Popular Groups of Aquarium Fish. TFH Publications, Inc., 2009
  3. Moyle, P., & Cech, J. Fishes: An Introduction to Ichthyology (5th ed.). Pearson, Benjamin Cummings, 2004