Банши

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Банши, ілюстрація до «Легенди и традиції південної Ірландії» Томас Крофтон, 1825 г.

Банши, баньши, банші (англ. banshee [bænʃi ː], від ірл. bean sídhe [b ʲ æn ʃi ː] — жінка з Ші) — фігура ірландського фольклору, жінка, яка, згідно з повір'ями, з'являється біля будинків приречених на смерть людей і своїми характерними стогонами і плачем оповіщає, про його смерть.

Походження образу[ред.ред. код]

Банши в різних частинах Ірландії називають по-різному. Загальноприйнятим і повсюдно поширеним ім'ям є ірл. bean sí, що складається зbean- жінка, і- Ши, що разом перекладається як жінка з си́дів, з потойбічного світу. Поряд із загальноприйнятим позначенням, у багатьох районах острова для банши є і свої, локальні імена, причому в деяких районах острова до порівняно недавнього часу застосовувалась тільки локальна назва. Так, в графствах Лімерік, Тіпперері і Мейо звичайним є ім'я ірл. an bean chaointe, що дослівно позначає жінку що плаче, плакальницю. У південно-східній частині Ірландії ім'я банши утворено від ірландського словаbadhbh(бадб), що позначає агресивну, страшну і небезпечну жінку. У середні століття в Ірландії ім'ям badhbhчасто називали богинь війни. У графствах Леїш, Кілкенні і Тіпперері поширене ім'я boshenta(бошента), похідне відbadhbh chaointe. У Вотерфорді банши називають bibe- Байб. У Карлоу, Вексфорд, а також на півдні графств Кілдер і Віклоу поширене ім'я bow- бау.

Походження образу банши[ред.ред. код]

Банши з легенди

Банши, як вважають фахівці з ірландського фольклору, не має прямих аналогів у віруваннях інших народів. Однак у бретонському фольклорі є щось схоже з банши — вісник смерті Анку, також подібні персонажі зустрічаються в валлійській міфології. Це дає підстави припускати, що образ банши йде в древню кельтську міфологію. Патриція Лайсафт, професор Дублінського університету, присвятила понад 20 років вивченню образу банши у фольклорі, зазначає, що носії традицій практично не замислюються про походження банши, а сприймають її як даність. Тим не менш, їй вдалося сформулювати такі уявлення про походження банши:

Фея

Вельми поширена думка, що банши щось на зразок феї, фейрі (fairy), таке пояснення зустрічається в деяких літературних творах XIX і початку XX століть. Однак у справжніх народних переказах про банши таке ототожнення дається дуже рідко. В ірландській народній традиції феї — істоти суспільні, живуть співтовариствами і ведуть спосіб життя, схожий з людським. Тоді як банши — самотня істота і всі її відносини з людськими істотами визначаються її зв'язком зі смертю.

Привид

Більше поширення мають такі версії: банши не що інше, як привид (дух) жінки-плакальниці, так як оплакування і ридання одна з її характерних рис. Деякі ірландці вірять, що якщо плакальниці не виконувала свої обов'язки належним чином, то і після смерті вона продовжує оплакувати вмираючих.

Покровителька роду

Одним з центральних аспектів легенд і переказів про банши є уявлення про те, що банши — це дух-покровитель тієї сім'ї, яку вона сповіщає про смерть, тобто між ними є спадковий зв'язок, це може бути також прародителька сім'ї.

За повір'ями, банши є не у всіх ірландців. В усних і літературних джерелах сім'ї, смерть в яких сповіщає банши, позначаються як сім'ї з «О'» і «Мак», тобто вважається, що банши супроводжує істинно ірландські сім'ї. Однак список прізвищ таких сімей набагато ширше, оскільки включає також сім'ї, що походять від вікінгів і англо-норманів, тобто сім'ї, які оселилися в Ірландії до XVII століття.

Образ[ред.ред. код]

Інколи банши уявляється ірландцям у вигляді молодої гарної жінки, з довгим золотистим волоссям. Банши описують також як маленьку бабусю, але знову ж таки з довгим волоссям, білим або сивим (поширений також варіант рудого волосся). Взагалі довге волосся — це така ж відмінна риса банши, як і її крик. Рідше зустрічається опис чорного або темного волосся банши, також як і темних або кольорових одязі, оскільки абсолютно очевидно, що в сутінках або темряві, коли з'являється банши, її простіше побачити саме в білому плащі і з білими, часто сивими, волоссям, що також підтверджує легенду про банши-стару жінку. Що стосується головного убору, то він згадується вкрай рідко, так як він був би недоречний зважаючи на її довге волосся. Так як плащ банши в основному доходить до п'ят, взуття також згадується вкрай рідко. Деякі носії традиції вважають, що вона ходить босою.

Легенди про банши[ред.ред. код]

Є історія про те, як якась жінка побачила в своєму вікні банши. Та сиділа ззовні, на кам'яному виступі; у неї було руде волосся, яке здавалоося охопленим полум'ям на тлі білого плаття і мертвотно-блідої шкіри. Вона щось монотонно наспівувала, а потім раптом зникла, немов розтанула в повітрі. На ранок з'ясувалося, що у жінки в цю ніч помер брат.

Є також історія про те, як якийсь фермер зустрівся з банши біля мосту. Він побачив, як сидить на перилах стара, привітався і тільки тоді помітив, що у старої дуже довге волосся, руді з багряним відливом. Стара сиділа, похнюпившись, наче чимось засмучена. Коли вона повернулася до фермера особою, у того всередині все завмерло: шкіра бліда, як у трупа, обличчя в плямах, як індиче яйце … Стара випрямилася на повний зріст, і виявилося, що вона втричі вище найвищої людини. Фермер подумки попрощався з життям, але тут стара зробила крок з мосту прямо в воду й зникла. На ранок фермер дізнався, що вночі помер старий сусід, останній в стародавньому роді.

Джерела[ред.ред. код]

  • Банши
  • Королёв К. Мифология Британских островов. — М.: Эксмо, 2004. с. 497 ISBN 5-699-03526-5
  • Патриция Лайсафт, Татьяна Михайлова, Банши. Фольклор и мифология Ирландии. — ОГИ МОСКВА 2007