Буря Мечів

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Назва "Буря Мечів"
Автор Джордж Реймонд Ричард Мартін
Назва мовою оригіналу A Storm of Swords
Країна США США
Мова англійська
Серія Пісня Льоду та Полум'я
Жанр епічне фентезі
Видавництво
Публікація 2000
Попереднє видання A Clash of Kings / Битва Королів (1998)
Наступне видання A Feast for Crows / Бенкет Стерв'ятників (2005)

Буря Мечів (2000, англ. A Storm of Swords) — третій роман з циклу «Пісня Льоду та Полум'я» американського письменника Джорджа Мартіна. Жанр — епічне фентезі з елементами хоррора. Вперше вона була опублікована 8 серпня 2000 року в Сполученому Королівстві,[1] з наступним виданням у США в листопаді 2000 року. Цим публікаціям передувала повість під назвою "Шлях Дракона", яка містила в одній книзі деякі глави з роману про Дейєнеріс Таргарієн. Роман отримав в 2001 році премію Локус як найкращий фантастичний роман і номінований на премії Неб'юла і Г'юґо [2]

Короткий зміст[ред.ред. код]

Здригається в боротьбі Залізний Трон Семи Королівств. Зраджують один одного недавні союзники, найлютішими ворогами стають добрі друзі, брат пішов на брата, син – на батька. У неприступному замку плете сіті витонченої змови могутня чорнокнижниця. У далеких, холодних землях збирає сили Король Диких Людей. Нові та нові воїни сходяться під прапори Дейєнеріс Буренародженної, законної спадкоємиці Залізного Трону Вестероса. Але нині в пожежу битв вступають ще й "Інші" – армія живих мерців, яких не зупинити ні владою зброї, ні владою магії. Буря мечів гряде в Семи Королівствах – і багато хто впаде під ударами цієї бурі ...

Відкривши цю книгу, читач переконається, що перші розділи «Бурі Мечів» не стільки продовжують заключні глави «Битви Королів», скільки накладаються на них. Я починаю книжку розповіддю про те, що відбувалося на Кулаці Перших Людей, в Ріверані, Харенхолі і на Тризубці, під час битви на Черноводній і відразу ж після неї.

Джордж Мартін.


Сім Королівств все ще перебувають в лещатах війни п'яти королівств. Спроба Станіса Баратеона захопити трон завершилася його поразкою під стінами Королівської Гавані на річці Чорноводній. Після смерті Ренлі Баратеона, сімейство Тірелів заключило союз з Ланістерами, а Маргері Тірел стала нареченою короля Джофрі. Сім’я Мартелів також пообіцяла свою підтримку Ланістерам, хоча й не поспішає цього робити. Між тим, велика кількість Диких Людей збирається в загонах Манса Разбійника на штурм Стіни і лише невелика жменька захисників із "Нічного Дозору" стоїть на їхньому шляху. На Далекому Сході, Дейєнеріс Таргарієн збирає сили для вирішальної битви за Залізний Трон.

Брієна і Джеймі[ред.ред. код]

У Ріверані Кейтилін Старк бере слово із полоненого Джеймі Ланістера — в обмін на його свободу — звільнити її дочок Сансу і Ар'ю. Джеймі погоджується і відправляється на південь, у супроводі Брієни із Тарта. По дорозі Джеймі і Брієна попадають в полон до найманців, відомих як Шалена Братва, а ще Криваві Скоморохи (в той час на службі у Руса Болтона) і були доставлені в Гаренхол. Їх лідер, Варго Хоут, відомий своїм садизмом і жорстокістю, відрубує мечем руку Джейме. Але Рус Болтон все ж відпускає їх, з поваги до батька Джеймі —Тайвіна Ланістера. Після прибуття в Королівську Гавань вони не застають дочок Кейтилін у столиці, після чого Джеймі не залишалось нічого крім того, що він подарував Брієні нового меча, зробленого з меча Лорда Еддарда Старка, охоронну грамоту і гроші на дорогу. Брієна вирушила далі в пошуках дітей.

Криваве весілля[ред.ред. код]

Роб Старк зі своєю матір'ю і ближніми людьми були запрошеній Фреями в Дві Вежі на весілля, на якому він, леді Кейтилін і вся свита були підступно вбиті людьми Фреїв. Робу відрубали голову і замість неї пришили голову його вбитого лютововка. Кейтилін, смертельно поранену, кинули у річку. З тих пір це весілля називали — "Кривавим весіллям".

Ар'я Старк[ред.ред. код]

Ар'я Старк після нападу воїнів Григора Клігана на обоз братів "Нічного Дозору", втікає і попадає до людей Берика Дондаріона. Згодом втікає і від них, після чого змушена пристати до Шандора Клігана і вони мандрують розореною країною. Однієї ночі їй приснився сон, що її лютовочиця Німерія знаходить у воді труп її матері, Кейтилін і витягує його на берег. Ар'я розповідає сон Шандору, але їх розмову перервали солдати Григора Клігана, які напали на них. Шандор був смертельно поранений, а Ар’я втікає і добирається до портового міста. Вона знаходить корабель до Вільного міста Браваосу ...

В Королівській Гавані[ред.ред. код]

Після прибуття в столицю Джейме дізнається про смерть свого племінника, Короля Джофрі (був отруєний на своєму весіллі). Підозра падає на Тіріона, брата-карлика Джейме. Тіріон знаходиться під арештом за вбивство Джоффрі, а його батько Лорд Тайвін дозволяє суд над ним. Джейме стає Лордом-Командувачем королівської сторожі. Принц Оберін Мартел з Дорну, пропонує поєдинок (божий суд) за честь Тіріона проти багаторазового чемпіона лицарських поєдинків, сіра Григора Клігана. Під час битви Оберін смертельно ранить Клігана, але і сам гине. Тіріона засудили до страти. Він дає собі слово, що якщо залишиться живим — жорстоко помститься за всі звинувачення і образи. Джейме не вірить у вину свого брата в смерті племінника і таємно випускає його із в’язниці. По дорозі із замку, Тіріон пробирається у покої батька і вбиває його стрілою із арбалета.

На Стіні і за нею[ред.ред. код]

Загін Нічного Дозору чекав на звістку від Джона Сноу. Окремі загони Дозору потрапляють під атаку Диких Людей і Інших, але встигають відступити. Самвел Тарлі вбиває одного з Інших мечем з обсидіану. В помешканні Крастера дезертири-заколотники вбивають Лорда-командувача Мормонта. Сем втікає з одною із дочок Крастера, Лілі, і направляються на південь у бік Стіни. Джон Сноу дізнається, що полчища Диких Людей на чолі з Мансом-Розбійником збираються атакувати Стіну. Він поспішає на Південь і добирається до Чорного замку, щоб попередити про загрозу. Бран Старк з супутниками, рятуючись після зруйнування Вінтерфелла, направляються на північ. Вони досягають Чорного замку під Стіною, але не можуть перебратися на другу сторону, але несподівано зустрічають Сема Тарлі і Лілі. Сем проводить їх таємним ходом на іншу сторону Стіни і сам з Лілі повертається в Чорний замок. Манс з сорока тисячною армією, досягає Чорного замка і нападає на Стіну. Джон керує обороною, але сили дуже нерівні. В саму важку мить оборони на допомогу братам Нічного Дозору прийшов король Станніс Баратеон. Нападники були розбиті, а Манс потрапив у полон. Станніс пропонує Джону стати законним спадкоємцем Півночі і Вінтерфелла. Джон відмовляється, а замість цього його вибирають 998-м Лордом-Командувачем Нічного Дозору, замість вбитого Джіора Мормонта.

Дейєнеріс[ред.ред. код]

Повертаючись до Пентоса по морю, Дейєнеріс Таргарієн дізнається від сіра Джораха Мормонта, що можна купити велику армію рабів-воїнів в містах Бей Славерс. Вона купує рабів і за допомогою них захоплює місто, забирає всіх рабів, дає їм волю і пропонує поступити до неї на службу. Буренародженна збирає все більшу і більшу армію, необхідну їй для захоплення Залізного Трону Семи Королівств. Дейєнеріс виявляє двох зрадників у своєму оточені — це сір Джорах Мормонт і Арстан Білобородий. Тим не менш, характер їх зради дуже різний. Мормонт продавав інформацію про неї Роберту Баратеону — найзаклятішому її ворогу. А Арстан Білобородий — справжнє імя сір Барістан Селмі, колишній Лорд-Командувач королівської гвардії її батька, хотів знайти законного спадкоємця Таргарієнів. Дейєнеріс прощає Барістана Селмі і робить його начальником своєї охорони, Мормонта простити не може, і проганяє. Для керування Вестеросом потрібна досвідчена королева і Дейєнеріс вирішує навчитися нею бути.


Основні персонажі[ред.ред. код]

 • Роб Старк — Король Півночі й Тризубця, лорд Вінтерфелла, старший син Лорда Еддарда Старка, і леді Кейтилін з Дому Таллі, юнак шістнадцяти років, на прізвисько Юний Вовк, одружений на Джейн Вестерлінг. Вбитий зрадниками Фреями на «Кривавому Весіллі».
 • Леді Кейтилін Старк — із сімейства Таллі, вдова лорда Еддарда Старка, мати Роба Старка. Смертельно поранена на "Кривавому Весіллі", але була повернута до життя Червоним жерцем, бога Р'глора.
 • Джіор Мормонт — Лорд-комадувач "Нічним дозором" на Стіні, на прізвисько Старий Ведмідь. Вбитий зрадниками-дезертирами з нічного дозору.
 • Джон Сноу — незаконнонароджений син покійного Еддарда Старка, брат "Нічного дозору" на Стіні. Після смерті лорда Джіора Мормонта, був вибраний новим 998-м Лордом-командувачем "Нічного дозору".
 • Семвел Тарлі — брат Нічного Дозору, стюард, доглядає за поштовими воронами.
 • Принцеса Санса Старк — старша дочка Еддарда і Кейтилін Старк, в полоні у Королівській Гавані.
 • Принцеса Ар'я Старк — молодша дочка Еддарда і Кейтилін Старк, зникла без вісті. В дійсності зуміла втекти із столиці і пристала до обозу братів "Нічного Дозору", які їхали на Стіну.
 • Брандон (Бран) Старк — молодший брат Роба Старка, паралізований хлопчик 9 років. Після зруйнування Вінтерфелла, із своїми супутниками перебрався за Стіну.
 • Королева Дейєнеріс Таргаріен — Буренародженна, з династії Таргаріен
 • Джорах Мормонт — син Лорда-Командувача Нічного Дозору. Охоронець королеви Дейєнеріс. Виявляється зрадником.
 • Арстан Білобородий — із Вестероса, пристарілий зброєносець. Справжнє ім'я сір Барістан Селмі, колишній Лорд-Командувач королівської гвардії Таргарієнів.
 • Джофрі Баратеон — Король Вестероса після Роберта. Син Короля Роберта, хлопчик 12-ти років. Отруєний на своєму весіллі.
 • Серсея Ланістер — Королева-мати (королева-регент при своїх синах Джофрі і Томені), вдова Короля Роберта Баратеона.
 • Сір Джейме Ланістер — старший син Тайвіна Ланістера, брат Тіріона Ланістера, відомий як "Царевбивця". Випущений із полону леді Кейтилін за обіцянку визволити із Королівської Гавані її дочок Сансу і Ар'ю. Командувач королівською гвардією.
 • Тіріон Ланістер, на прізвисько Біс — карлик. Звинувачений в убивстві короля Джофрі .
 • Станіс Баратеон — молодший брат Короля Роберта, лорд Драконового Каменю, Після поразки на Чорноводній прибув з армією на Стіну в Нічний Дозор.
 • Брієна — дівчина з Тарта, на прізвисько Брієна Красуня, дівчина-воїн, шукачка пригод. Поклялась Леді Кейтилін, що знайде її дочок Сансу і Ар'ю.
 • Принц Оберін Мартел — на прізвисько Червоний Змій, убитий сіром Григором Кліганом у двобої божого суду.

Джерела[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

 1. Miller, Faren (November 2000). «Locu Online Reviews: A Storm of Swords (August 2000)». Журнал Локус. LocusMag.com. Архів оригіналу за 2013-07-09. Процитовано 2010-03-07. 
 2. 2001 Award Winners & Nominees / Переможці та номінанти 2001 року