Вірджил Гріссом

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Вірджил Айвен Гріссом
Virgil Ivan Grissom
VirgilGrissom.NASA.ws.jpg
Вірджил Айвен Гріссом
Дата народження 3 квітня 1926(1926-04-03)
Місце народження Мітчелл, індіана, США
Дата смерті 27 січня 1967(1967-01-27) (40 років)
Спеціальність: астронавт НАСА
Військове звання: полковник ВВС
Місії: Меркурій-Редстоун-4, Джеміні-3, Аполлон-1
Liberty bell insignia.jpg Gemini3.png Apollo 1 patch.png

Вірджил Айвен Гріссом (англ. Virgil Ivan «Gus» Grissom; * 3 квітня 1926(19260403), Мітчелл, Індіана — 27 січня 1967, Космічний центр імені Кеннеді, Флорида) — американський астронавт. Гріссом здійснив другий американський суборбітальний космічний політ. Потім він був першим американським командиром двомісного корабля. При цьому він першим у світі здійснив другий політ у космос (якщо вважати його перший, суборбітальний, політ космічним).

Включений в Зал слави астронавтів.


Біографія[ред.ред. код]

Батьками Гриссома були Денис і Сесіл Гріссом. У Вірджіла було два брата: Норман (англ. Norman) і Лоуелл (англ. Lowell) і сестра Уілма (англ. Wilma). Вірджіл був найстаршим. Його батько працював на залізниці.

З юних років Вірджіл мріяв стати пілотом. У школі Вірджіл цікавився природничими науками: математикою і фізикою. Коефіцієнт інтелекту Гриссома дорівнював 145. Вірджіл був дуже спортивним і грав у баскетбол і гандбол.

Ще в школі, у своєму рідному місті Мітчел, Вірджіл познайомився з «Бетті Мур» (англ. Betty Moore), на якій і одружився 6 липня 1945.

У 1944 році Гріссом вступив до льотної школи ВПС США. Після закінчення Другої світової війни Гриссом вступив до університету Пердью в штаті Індіана, в 1950 році отримав ступінь бакалавра.

Після закінчення університету Гріссом знову вступив у льотну школу. Після закінчення льотної школи він був направлений до Південної Кореї. Під час війни в Кореї «Гріссом» літав на літаках F-86 «Сейбр», за півроку зробив близько ста бойових вильотів.

Після війни в Кореї працював льотчиком-інструктором, що, за висловом самого Гріссома, було важче, ніж воювати в Кореї.

F-86 «Сейбр», схожий на літаку Гриссом літав в Кореї

У 1957 році Гриссом закінчив школу льотчиків-випробувачів на Військово-повітряній базі Едвардс (англ. Edwards Air Force Base). Потім «Гріссом» служив льотчиком-випробувачем на Військово-повітряній базі Райт-Паттерсон (англ. Wright-Patterson Air Force Base). Гриссом відчував, зокрема, літаки F-104 «Старфайтер».

Астронавти[ред.ред. код]

Астронавти Проект Меркурій з моделлю Атлас ракета, 12 липня 1962 Грiссом знаходиться в крайньому лівому.

У 1958 році, «Гріссом» отримав офіційне повідомлення телетайпного доручивши йому повідомити на адресу у Вашингтоні носити цивільний одяг. Повідомлення було класифіковано «Цілком таємно» і «Гріссом» не було обговорення його вміст з ким. «Гріссом» виявили, що він був одним з 110 військових льотчиків-випробувачів, повноваження яких заробив їм запрошення, щоб дізнатися більше про космічну програму в цілому і «Проект Меркурій» зокрема. «Гріссом» сподобався звук програми, але знав, що конкуренція за останні плям буде жорстокою.

Потім капітан Грiссом пройшов ряд фізичних і психологічних тестів і 13 квітня 1959 були повідомлені, що він був обраний в якості одного з семи «Меркурій» астронавтів[1].

Ця сімка астронавтів була названа «Меркурій 7» (Mercury-Seven) або «Перша сімка» (Original-Seven). Разом з Грісомом в «Першу сімку» увійшли: Скотт Карпентер, Гордон Купер, Джон Гленн, Уолтер Ширра, Алан Шепард і Дональд Слейтон.

Вірджіл Грiссом був призначений пілотом корабля «Меркурій-Редстоун-4» («Ліберті Белл 7» «Дзвін свободи 7», Liberty Bell 7). Дзвін у назві корабля пов'язаний з його формою, яка нагадувала дзвін.

Меркурій-Редстоун-4[ред.ред. код]

Грiссом перед Дзвін Свободи-7 космічних апаратів

Свій суборбітальний політ на кораблі «Меркурій-Редстоун-4» (ракета-носій - «Редстоун» (англ. Redstone) Вірджіл Грiссом здійснив 21 липня 1961. Під час польоту, коли настала невагомість, Грiссом спостерігав в кабіні корабля літаючі болти і інструменти, які були залишені забудькуватими техніками. Гальмування і спуск в атмосферу супроводжувалися перевантаженнями в 10g. «Ліберті Белл 7» приводнився в Атлантичному океані. Це було суборбітальний політ, який тривав 15 хвилин і 37 секунд.

Після приводнення корабель «Меркурій-Редстоун-4» був зачеплений рятувальним вертольотом. Після того як корабель був би піднятий з води, Грiссом повинен був включити піропатрони, які відкривали вихідний люк. Однак піропатрони спрацювали завчасно, і люк відкрився, коли корабель був ще у воді. Кабіна корабля швидко наповнилася водою і стала занадто важкою для вертольота. Довелося обрубати трос, на якому висів корабель. Корабель «Меркурій-Редстоун-4» затонув. Вірджіл Грiссом встиг вибратися з корабля і був піднятий на борт зреагувала другого рятувального вертольота, який доставив астронавта на авіаносець.

У 1999 році корабель «Меркурій-Редстоун-4» був знайдений і піднятий з дна Атлантики. Пошуками корабля займався Курт Ньюпорт (англ. Curt Newport). Це була дуже дорога й унікальна операція. Корабель був піднятий з глибини 6000 метрів. Це було майже неймовірно - знайти такий маленький корабель на такій великій глибині.

Програма «Джеміні»[ред.ред. код]

Після суборбітального польоту на «Меркурій-Редстоун-4» Вірджіл Гріссом почав підготовку до космічних польотів на новому американському кораблі за програмою «Джеміні». У перший екіпаж, для першого пілотованого польоту двомісного космічного корабля «Джеміні-3» були призначені Алан Шепард (командир екіпажу) і Томас Стаффорд (пілот). Гріссом був призначений дублером Шепарда. Однак коли Шепард захворів, Гріссом був призначений командиром основного екіпажу, а пілотом - Джон Янг.

Вірджіл Гріссом назвав корабель «Джеміні-3» - «Моллі Браун». Це ім'я було взято з популярного в той час мюзиклу, який ішов на Бродвеї, «непотоплюваного Моллі Браун» ((англ.)). Таким чином Гріссом намагався перебороти психологічну травму, отриману ним після того, як затонув його перший корабель «Ліберті Белл 7».

23 березня 1965 корабель «Джеміні-3» з двома астронавтами на борту був виведений на навколоземну орбіту ракетою-носієм «Титан II». Це був перший пілотований політ за програмою «Джеміні». Основним завданням астронавтів було: випробування самого корабля і його систем управління.

«Джеміні-3» скоїв три оберти навколо Землі і успішно приводнився в Атлантичному океані. Тривалість польоту склала 4:00 52 хвилини і 31 секунди.

Через помилки при розрахунку опору повітря при гальмуванні в атмосфері корабель приводнився в 84 км від розрахункової точки. Тільки через 30 хвилин рятувальний вертоліт наблизився до приводних «Джеміні-3». За цей час астронавтів так заколисало на океанських хвилях, що вони відчули напади морської хвороби.

Вірджіл Гріссом разом з Джоном Янгом були дублерами екіпажу «Джеміні-6A».


Програма «Аполлон»[ред.ред. код]

Екіпаж «Аполлона-1» Едвард Уайт, Гас Гріссом і Роджер Чаффі
Вогонь всередині модуля Apollo 1 командної, в якій Гриссом був убитий разом з Роджер Б. Чаффі і Ед Уайт
Аполлон 1 - місія патч

Гриссом продовжив свою кар'єру астронавта і включився в підготовку до космічних польотів за програмою «Аполлон», яка передбачала висадку на Місяць. Екіпаж у повному складі загинув 27 січня 1967 в пожежі при проведенні тренувань за місяць до призначеного старту. Якби не ця трагедія, Гріссом став би першою у світі людиною, втретє летавшим в космос. Але ці лаври отримав в наступному році Уолтер Шірра.

Вірджіл Гріссом був похований на Арлінгтонському цвинтарі 38.873115 ° N 77.072755 ° W , недалеко від Роджера Чаффі. Ед Білий похований у Вест-Пойнті кладовищі Вест-Пойнті, Нью-Йорку.

За своє життя Гріссом мав 4600 годин нальоту на різних літаках, у тому числі 3500 годин на реактивних літаках.

'Якщо ми помремо, ми хочемо, щоб люди прийняли його. Ми знаходимося в ризикований бізнес, і ми сподіваємося, що якщо з нами щось станеться це не призведе до затримки програми. Завоювання космосу варто ризику життя '

Меморіали[ред.ред. код]

Кілька шкіл, установ, військових об'єктів і небесні тіла названі на честь Гріссомa.

  • У 1970 р. Міжнародний астрономічний союз присвоїв ім'я Гріссома кратеру на зворотному боці Місяця.
  • Гриссом названий з його Аполлон 1 члени екіпажу на космічній дзеркало Меморіал у комплексі Відвідувача Космічного центру Кеннеді у Флориді.
  • Гріссом Хілл є одним з Аполлон-1 Хіллз на Марсі, розташований 7,6 км північний захід від Меморіал станції Коломбії.
  • «2161 Гріссом» є основним пояса астероїдів.

Посилання[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]