Газель-дама

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Газель-дама
Gazella dama mhorr
Gazella dama mhorr
Охоронний статус
Біологічна класифікація
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Ссавці (Mammalia)
Інфраклас: Плацентарні
Ряд: Парнокопитні (Artiodactyla)
Підряд: Жуйні
Родина: Бикові (Bovidae)
Підродина: Антилопові (Antilopinae)
Рід: Газель (Gazella)
Вид: Газель-дама
Біноміальна назва
Gazella dama
(Pallas, 1766)
Geographic range
Geographic range
Підвиди
  • G. dama dama [2]
  • G. dama mhorr
  • G. dama ruficollis
Синоніми
*Nanger dama
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Category:Gazella dama
ITIS logo.jpg ITIS: 625091
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 67940
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Gazella dama

Газель-дама, Gazella dama (інша назва — «газель сахарська») — вид парнокопитних ссавців родини Бикові (Bovidae). Найбільш популярні і різноманітні вони в Африці (від назви найбільшої Африканській пустелі і пішло друге найменування виду), але історична батьківщина газелі-дами, все-таки, Передня Азія.

Ареал проживання[ред.ред. код]

Газель-дама населяє савани, степи, сухі і світлі ліси і навіть пустелі Центральної, Передньої і Середноьої Азії, а також Африки.

Опис[ред.ред. код]

Газель-дама — це витончена, довгонога і незвичайно легка антилопа з граціозно піднятою головою, увінчаною чорними порожніми ліровидними рогами, досить тонкими і довгими (35см у самців і близько 20 см у самок) з поперечними кільцеподібними потовщеннями. Але крихкість газелі-дами оманлива. Ці витривалі і сильні тварини легко долають величезні відстані і складні умови життя в пустелях і напівпустелях.

На зріст газель-дама у холці більше метра (до 120 см), довжина тіла - 165 см (хвіст невеликий - 25-35 см), а маса дорослої тварини-близько 80 кг.

Основне забарвлення сірувато-пісочне або коричневе, боки світліші, а ноги, черево і цятка на горлі білого кольору. На голові, так званий лицьовий візерунок, що складається з переважаючого білого кольору і коричнюватих, як темних, так і світлих смуг.

Живлення[ред.ред. код]

Газель-дама вегетаріанка. Їх улюблені місця харчування — чагарникова савана і відкритий низькотравний степ, де виростають різноманітні трави родини злакових. Але раціон газелі-дами тільки злаками не обмежується. Листя, трав'янисті рослини і молоді пагони чагарників входять в щоденне меню цієї антилопи.

Розмноження[ред.ред. код]

Статева зрілість у газелі-дами настає до 2 років. Період спарювання — з листопада по січень, але в тропічних широтах чіткого періоду гону немає, і іноді самка може вже через 4-5 місяців після народження дитинчати, знову почати виношувати, вагітність триває 5,5 місяців. Хоча частіше самка газелі-дами приносить одне дитинча на рік, багатоплідні вагітності (2-3 і вкрай рідко 4 дитинчати) теж бувають. Дитинча живиться материнським молоком до 5 місяців, а далі переходить на підніжний корм і веде самостійне життя.

Соціальна поведінка[ред.ред. код]

Територія статевозрілого самця в діаметрі не перевищує 300 метрів. У період спарювання він ревно охороняє свою територію і гарем з 7-8 самок, але в інший час газелі-дами пасуться невеликими групами, як правило, самки і самці окремо. Тільки в посушливі періоди газелі збираються у великі стада, що налічують сотні голів.

Примітки[ред.ред. код]

  1. Шаблон:IUCN2011.2 Database entry includes justification for why this species is critically endangered
  2. Nanger dama, MSW3


Панда Це незавершена стаття з теріології.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.