Драгош

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Драгош
Драгош
Портрет Драгоша

Час на посаді:
1351 — 1353
Наступник Сас

Народився невідомо
Помер невідомо
Батько Богдан
Діти Сас
Монумент на честь Драгоша

Драгош Водa (рум. Dragoş Vodă)  Драгош з Бедевля (de Bedeu) , Драгош Богдан — господар з Мармарощини, який з допомогою Угорщини став намісником земель майбутнього Молдовського князівства.За літописом Григорія Уреке Драгош був сином Богдана Вода.

Біографія[ред.ред. код]

Дати народження і смерті невідомі. Роки правління 1342-1344. Престол наслідував його син Сас (1344-1348). Після нього молдавський престол належав Богдану I Мушату (1349-1355).

За Дмитром Кантеміром, Драгош походив з давнього молдавського роду, був сином Богдана, а той в свою чергу був сином Івана, тому усі молдавські та волоські господарі носили перед ім'ям в титулі скорочення Ів (Іо).

Драгош Воде керував Молдовським князівством у період з 1351 до 1353 року. У 1351 році покинув Мармарощину за наказом угорського короля Людвіка Ι Великого задля встановлення захисного рубежу проти Золотої Орди. У результаті його кампанії монголи відступили на схід від Дністра.

Після Драгоша Молдовським князівством керував його син Сас (1354 —1358), потім його онук Балк (1359). Він був останнім з нащадків Драгоша на молдовському престолі.

В 14 ст території Молдавії та Буковини були зайняті татарськими ордами ,які часто переходили кордони та нападали на сусідню Угорщину. Угорський король Людовик Анжуйський ( з 1342 ) здійснював проти них військові походи. Під час такого походу волохи з Мармарощини під доводом свого воєводи Драгоша були в перших рядах. На звільнених від татарів землях Драгош та його люди отримали дозвіл поселетися і Драгош був обраний воєводою.

За молдавською легендою ця подія відбулася під час правління угорського короля Владислава ( Ласло ) , який сам на чолі війська в якому були також волохи , розбив татарів і відігнав їх за Дністер. За це він дозволив волохам поселитися в Мармарощині. Звідси вже король дозволив їм поселятися на пустих , звільнених від татарів землях і обрати собі за воєводу Драгоша.

За угорською легендою , яка записана в Дубинському літописі , сам король Св. Ладіслав допоміг християнам під час походу Людовика проти татарів , перемогти їх.

За іншою поширеною легендою Драгош під час полювання переслідуючи тура , прийшов з Мармарощини на молдавські землі , де він в місцевосці Борени ( рум .- тур ) забив тура . Йому сподобались ці родючі землі і він з своїми людьми перейшов сюди і заснував Князівство , а за герб взяв голову тура.

В угорському літописі вказано ,що Людовик I Анжуйський здійснював похід проти турків перед 1344 , в якому йому допомогав семиградський воєвода Андреас,який з 1343 був воєводою Семигороддя. Вже в 1349 в молдавському списку воєводів на третьому місці знаходився воєвода Богдан, як молдавський воєвода. Його попередники Драгош був 2 роки , а Сас був 4 роки воєводою.

Молдавське князівство мало свій початок в Буковині , першою відомою з письмових джерел столицею була Сучава. Всі памятки перших молдавських князів знаходяться в Буковині.

На память про Драгоша залишилася місцевість " Кампул луй Драгос " на р. Серет ( поле Драгоша ). За переказами в Воловці біля Радівців , була деревяна церква , яку він заклав.


Був похований у Воловці.


За літописом Григорія Уреке : Богдан Вода→ син Драгош Вода→ син Сас Вода→ син Лацко Вода , Богдан Вода (6 років), Петро Вода син Мушата (16 років)→ Роман Вода (3 p.)→ Степан Вода

Спадщина[ред.ред. код]

  • Драгошу присвячена легенда, згідно з якою він є засновником міста Ватра-Дорней (рум. Vatra Dornei), названого на честь гарної пастушки, яку він зустрів на місці теперешнього міста.
  • У 1346 році Драгош керував будівництвом дерев'яної церкви в Путні (рум. Putna). Церква була відновлена в 1468 році Стефаном ΙΙΙ Великим.
  • Згідно з легендою, Молдова була заснована в результаті полювання Драгоша на зубра. Саме тому голова зубра зображена на гербі Молдови.Цікавий факт[ред.ред. код]

  • Далекими нащадками Драгоша є представники роду Рахманінових, у тому числі й відомий композитор Сергій Рахманінов.

Література[ред.ред. код]

  • Мохов Н. А., Формування молдавського народу і утворення Молдавської держави, Киш., 1959.

Посилання[ред.ред. код]

Попередник
Coat of arms of Moldavia.svg Молдавський воєвода
1343-1345
Coat of arms of Moldavia.svg Наступник
Сас