Драгош

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Драгош
Dragoş I Vodă
Драгош Іоан.jpg
воєвода Драгош
Народився невідома
Помер 1353

Громадянство Угорщина
Проживання Мармарощина
Титул Господар Молдови
Звання воєвода
Термін 1351/1352 - 1353
Попередник титул створено
Наступник Сас
Конфесія Православ'я
Батько Богдан
Рід рід Драгоша
Діти Сас
Монумент на честь Драгоша

Драгош Водa (рум. Dragoş Vodă), Драгош з Бедевля (de Bedeu), Драгош Богдан — господар з Мармарощини, який з допомогою Угорщини став намісником земель майбутнього Молдовського князівства. За літописом Григорія Уреке Драгош був сином Богдана Вода.

Біографія[ред.ред. код]

Дати народження і смерті невідомі. Роки правління 13421344. Престол наслідував його син Сас (1344–1348). Після нього молдавський престол належав Богдану I Мушату (1349–1355).

За Дмитром Кантеміром, Драгош походив з давнього молдавського роду, був сином Богдана, а той в свою чергу був сином Івана, тому усі молдавські та волоські господарі носили перед ім'ям у титулі скорочення Ів (Іо).

Драгош Воде керував Молдовським князівством у період з 1351 до 1353 року. У 1351 році покинув Мармарощину за наказом угорського короля Людвіка Ι Великого задля встановлення захисного рубежу проти Золотої Орди. У результаті його кампанії монголи відступили на схід від Дністра.

Після Драгоша Молдовським князівством керував його син Сас (1354 —1358), потім його онук Балк (1359). Він був останнім з нащадків Драгоша на молдовському престолі.

В 14 ст території Молдавії та Буковини були зайняті татарськими ордами, які часто переходили кордони та нападали на сусідню Угорщину. Угорський король Людовик Анжуйський (з 1342) здійснював проти них військові походи. Під час такого походу волохи з Мармарощини під доводом свого воєводи Драгоша були в перших рядах. На звільнених від татар землях Драгош та його люди отримали дозвіл поселитися і Драгош був обраний воєводою.

За молдавською легендою ця подія відбулася під час правління угорського короля Владислава (Ласло), який сам на чолі війська в якому були також волохи, розбив татар і відігнав їх за Дністер. За це він дозволив волохам поселитися в Мармарощині. Звідси вже король дозволив їм поселятися на пустих, звільнених від татар землях і обрати собі за воєводу Драгоша.

За угорською легендою , яка записана в Дубинському літописі, сам король Св. Ладіслав допоміг християнам під час походу Людовика проти татар, перемогти їх.

За іншою поширеною легендою Драгош під час полювання переслідуючи тура, прийшов з Мармарощини на молдавські землі, де він в місцевості Борени (рум. - тур) забив тура. Йому сподобались ці родючі землі і він з своїми людьми перейшов сюди і заснував Князівство, а за герб взяв голову тура.

В угорському літописі вказано, що Людовик I Анжуйський здійснював похід проти турків перед 1344, в якому йому допомогав семиградський воєвода Андреас, який з 1343 був воєводою Семигороддя. Вже в 1349 в молдавському списку воєводів на третьому місці знаходився воєвода Богдан, як молдавський воєвода. Його попередники Драгош був 2 роки, а Сас був 4 роки воєводою.

Молдавське князівство мало свій початок в Буковині, першою відомою з письмових джерел столицею була Сучава. Всі пам'ятки перших молдавських князів знаходяться в Буковині.

На пам'ять про Драгоша залишилася місцевість «Кампул луй Драгос» на р. Серет (поле Драгоша). За переказами в Воловці біля Радівців, була дерев'яна церква, яку він заклав.

Був похований у Воловці.

За літописом Григорія Уреке: Богдан Вода→ син Драгош Вода→ син Сас Вода→ син Лацко Вода, Богдан Вода (6 років), Петро Вода син Мушата (16 років)→ Роман Вода (3 p.)→ Степан Вода

Спадщина[ред.ред. код]

  • Драгошу присвячена легенда, згідно з якою він є засновником міста Ватра-Дорней (рум. Vatra Dornei), названого на честь гарної пастушки, яку він зустрів на місці теперішнього міста.
  • У 1346 році Драгош керував будівництвом дерев'яної церкви в Путні (рум. Putna). Церква була відновлена в 1468 році Стефаном ΙΙΙ Великим.
  • Згідно з легендою, Молдова була заснована в результаті полювання Драгоша на зубра. Саме тому голова зубра зображена на гербі Молдови.Цікавий факт[ред.ред. код]

  • Далекими нащадками Драгоша є представники роду Рахманінових, у тому числі й відомий композитор Сергій Рахманінов.

Література[ред.ред. код]

  • Мохов Н. А. Формування молдавського народу і утворення Молдавської держави, Киш., 1959.

Посилання[ред.ред. код]

Попередник
Coat of arms of Moldavia.svg Молдавський воєвода
1343-1345
Coat of arms of Moldavia.svg Наступник
Сас