Економічна криза

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Економі́чна кри́за (грец. krisis  — поворотний пункт) — різке погіршення економічного стану країни, що виявляється в значному спаді виробництва, порушенні виробничих зв'язків, що склалися, банкрутстві підприємств, зростанні безробіття, і у результаті — в зниженні життєвого рівня, добробуту населення.

Інші визначення економічних криз[ред.ред. код]

Економічна криза — Скорочення зростання економіки (ВВП) до нуля відсотків або виникнення від'ємних значень в динаміці ВВП на відрізку 2-3 квартали.2
Економічна криза — Органічний розлад господарського життя, наслідком якого є втрати доходів та багатств або економічна смерть значної частини підприємців, що яскраво спостерігалась в період 1929-1998рр. .3

Лаґ економічної кризи[ред.ред. код]

Лаґ — ступінь впливу як на національну економіку, так і однієї економіки на іншу, підпорядкованішу, яка йде з нею в синхроні. Прикладами є економіки США та Канади, Росії та України тощо.

Кризи в історії економіки України[ред.ред. код]

Наприкінці XIX ст. почалася світова економічна криза. Наддніпрянська Україна, яка в 60-90-х роках XIX ст. переживала період прискореної індустріалізації, наприкінці 90-х років XIX ст. відчула перші ознаки економічного спаду. Найбільш виразних форм криза набула в 1900—1903 рр. Вона охопила найрозвиненіші галузі промисловості України — металургійну і кам'яновугільну. Швидко знижувалися ціни на залізо, чавун, вугілля. Багато металургійнитртпох і гірничорудних підприємств припинило роботу. Криза охопила частково легку і харчову промисловість, у тому числі й цукрову, а в Західній Україні — нафтовидобувну.

Криза 1900–1998 рр. в українських губерніях Наддніпрянщини, порівняно з російською і загальносвітовою, була глибшою і тривалішою. Це пояснюється особливостями індустріалізації України.

Металургійна і кам'яновугільна промисловість Наддніпрянщини дуже залежала від державних замовлень, зокрема на метал для залізничного будівництва, яке в цей час скоротилося. Попит на продукцію цукрової промисловості також знизився.

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

  1. Экономический кризис «Экономический словарь»
  2. Пятенко С. В., Сапрыкина Т. Ю. Россия: уроки кризиса. Как жить дальше?. — Спб.: Питер, 2011. — 320 с.: ил. ISBN 978-5-498-07842-7.
  3. Бунятян М. А. Экономические кризисы. Опыт морфологии и теории переодических экономических кризисов и теории конъюктуры. М. 1915. 303 с.
  4. Використано матеріяли підручника історії України, 10 клас http://test.svitosvit.ua/default.aspx?id=621346&doc=784897
Економіка Це незавершена стаття з економіки.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.