Кандиль Синап

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Кандиль синап)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Кандиль Синап
Рід Яблуня (Malus)
Вид Яблуня домашня
(Malus domestica)
Батьки гібриду Сари Синап
Сортова група Синап
Сорт Кандиль Синап
Походження Крим, Україна
CMNS: Кандиль Синап у Вікісховищі

Сина́п Канди́ль (лат. Sinap kandille; синоніми: Кандиль, Кандиль Синап) — кримський сорт яблуні домашньої з групи синапів, середньо-пізнього терміну дозрівання.

Плоди на дереві. Київська область, 2015

Походження та історія сорту[ред. | ред. код]

Левко Симиренко наводить думку про те, що сорт був завезений до Криму ще за ханських часів з околиць Синопу, але сумнівається у цьому, бо в описі Палласа кінця 18 ст. сорт не зустрічається, а, отже, він з'явився там пізніше [1]. Походження сорту невідоме, за найпоширенішою версією сорт отримано шляхом випадкової мутації під час висіву насіння спорідненого сорту Сари синап. Раніше становив до 8 % яблуневих садів Криму, проте згодом був витіснений продуктивнішими європейськими та американськими сортами. Нині промислово не вирощується. Сорт є історичною та культурною спадщиною кримськотатарського народу.

Кандиль Синап. «Атлас плодов», 1906

На основі Кандиль Синапу І. В. Мічуріним був виведений сорт Кандиль-китайка, одержаний шляхом схрещування з китайською яблунею.[2]

Опис[ред. | ред. код]

Середньопізній зимовий сорт, плоди крупні або середньої величини, подовжено-циліндричної форми, злегка звужуються біля чашечки, вага 120—140 г, зі щільною шкіркою жовтаво-зеленого або жовтого кольору з карміново-яскраво-червоним бочком на сонячній стороні, плодоніжка тонка, довжиною 12—15 мм. Дерева сильнорослі, крона вузькопірамідальна, рослині, для гарного росту, потрібне захищене від вітру місце. Перші плоди з'являються на 15-й рік після посадки, плодоносить раз на 2—3 роки, плоди ніжні, потребують обережного ставлення під час збору і транспортування: кожне яблуко обмотують папером, кожний ряд (не більше 4-х) перекладають тонкою стружкою. Дорослі рослини плодоносять рясно — 200—300 кг з одного дерева, а за свідченням відомого помолога Льва Платоновича Симиренка, в 1883 році в Криму з одного дерева зібрали врожай 87 пудів (1392 кг).

Кулінарне застосування[ред. | ред. код]

Кандиль Синап традиційно споживали у свіжому вигляді. У кримськотатарській кухні замочували зі зеленню (турша) або використовували як начинку для випічки. Для приготування Фулту - рулету з яблуками, гарбузом та родзинками необхідно дуже тонко розкатати прісне листкове тісто, змастити його топленим маслом. Для начинки, яблука та гарбуз натерти на “бурякову” тертку, змішати з родзинками та цукром. Розподілити начинку по всій поверхні тіста та акуратно згорнути тісто в рулет. На холодний лист викласти рулет у формі равлика та змастити топленим маслом чи яйцем. Поставити у розігріту духовку та випікати при 180°C 30-40 хв. Традиційно фулту готували на свято нового року, яке в Криму мало назву Йил Баш (на Південному узбережжі — Календа) і відзначалося 22 грудня, в день зимового сонцестояння.[3]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Симиренко Л. П. Помология. В трёх томах. Изд-е второе. Том 1. Яблоня. — К.: Урожай, 1972. — С. 299.
  2. [Кандиль-китайка (рос.). Архів оригіналу за 31 грудня 2011. Процитовано 25 червня 2012. Кандиль-китайка (рос.)]
  3. Ковчег смаку. Україна

Література[ред. | ред. код]

  • Симиренко Л. П. Кримське промислове плодівництво. Репринт. Сімферополь, Таврія-Плюс, 2001 рік. ISBN 966-7503-62-3
  • Симиренко Л. П. Помология. В трёх томах. Изд-е второе. Том 1. Яблоня. — К.: Урожай, 1972. — 436 с. (рос.)

Посилання[ред. | ред. код]