Наваринська вулиця

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Координати: 46°58′27″ пн. ш. 31°58′56″ сх. д. / 46.974059° пн. ш. 31.982124° сх. д. / 46.974059; 31.982124

Вулиця Наваринська
Миколаїв
Місцевість Історичний центр
Район Центральний
Колишні назви
вулиця Фронтальна (1822 рік-1835 рік),
вулиця Наваринська (1835 рік-початок 1920-тих рр.)
вулиця Троцького (початок 1920-тих рр.-1928 рік)
вулиця Селянінтернівська (1928-?)
вулиця Маяковського
Загальні відомості
Протяжність 1,3 км
Транспорт
Трамваї № 1
Зовнішні посилання
У проєкті OpenStreetMap r9375855
Мапа
Мапа
CMNS: Наваринська вулиця у Вікісховищі

Наваринська вулиця — одна з найстаріших і найкоротших поперечних вулиць в історичній частині Миколаєва. Проходить від Адміральської вулиці до Центрального проспекту, де зливається з Пушкінською вулицею.

Історія[ред. | ред. код]

Перша назва — Фронтальна — дана поліцмейстером П. І. Федоровим в 1822 році у зв'язку з тим, що сюди був проведений «самопливний» водопровід від 3-го Спаського фонтану і на розі цієї вулиці та Спаської розташовувався водорозбірний колодязь — «фонтан». Однак назва не була затверджена адміралом О. С. Грейгом. У 1835 році поліцмейстер Г. Г. Автомонов запропонував назвати вулицю Наваринською — в пам'ять про Наваринську битву (1827 рік), учасники якої (М. П. Лазарєв, В. О. Корнілов, О. П. Авінов, П. С. Нахімов, С. П. Хрущов та інші) жили на цій вулиці[1]. У 20-ті роки нашого століття вулиці дали ім'я Троцького — на честь популярного в той час політичного і військового діяча. Після розвінчання Л. Троцького вулицю перейменували (1928 рік) в Селянінтерновську — на честь Селянського інтернаціоналу. Після розпуску Комінтерну вулиці дали ім'я Маяковського — в пам'ять про поета В. В. Маяковського, який одного разу був у Миколаєві. В останні роки вулиці повернули її історичну назву — Наваринська.

Прагнення деяких краєзнавців прямо пов'язати назву вулиці з Наваринською битвою, в якій, нібито, брав участь Чорноморський флот, не має під собою історичного підґрунтя: жоден корабель Чорноморського флоту, тим більше збудований у Миколаєві, не брав участі у цій битві[2].

Будівлі[ред. | ред. код]

Якщо йти по Наваринській вулиці від будинку головного командира Чорноморського флоту, то зліва на розі Адміральської вулиці виходила кутом будівля Олександрівського реального училища (нині — бізнес-центр «Олександрівський»), фасад якого розташовувався по Нікольській вулиці. Далі в цьому ж кварталі був Миколаївський поштамт; фасад його виходив на Наваринську вулицю; будівля збереглася — у ній розташовується завод. На розі Спаської і Наваринської вулиць розташовувалися Офіцерські збори 58-го Празького полку (1892 рік). У будинку № 1 на Наваринській, розміщувалося Комендантське управління і жив плац-майор, майор І. П. Родкеєвич (1869 рік). Праворуч по непарній стороні, на розі Великої Морської вулиці розташовувався будинок, в якому жили начальники штабу Чорноморського флоту (учасники Наваринської битви), так званий «Будинок Перелешина», оскільки раніше вся ця ділянка належала морякові, капітан-командиру І. Г. Перелешину.

У кварталі між вулицями Шевченка і Адмірала Макарова по непарній стороні розташовувався будинок «Пожежної каланчі» — побудований в «цегляному стилі» (модерн). Будівля збереглася, але каланча (башта) знищена за німецької окупації 1941—1944 рр..

У будинку № 25 протягом 1879—1887 років мешкав історик-краєзнавець, прозаїк, публіцист і драматург Григорій Миколайович Ге. Будинок збудований у другій половині XIX століття. Одноповерховий, кам'яний, тинькований. Вікна прямокутні[3].

Після вулиці Адмірала Макарова Наваринська повертає під кутом і закінчується довгим кварталом, на початку якого по непарній стороні був «Ливарний механічний завод інженер-механіків Авдєєва і Матвєєва» (1889 рік). За ним, в середині кварталу у власному будинку жив перший міський архітектор Л. А. Опацький.[1]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б Крючков Ю. С. Град Святого Николая: Путеводитель по старому Николаеву. — Миколаїв : Возможности Киммерии, 2003.
  2. Крючков Ю. С. Старый Николаев. Топонимический словарь-справочник. — Миколаїв : Издательство Ирины Гудым, 2008.
  3. П. М. Калугин. г. Николаев. Дом в котором жил Ге Г. М. ул. Наваринская, 25 // Памятники российским деятелям истории и культуры в Украине. Каталог-справочник. — Киев : Журнал «Радуга», 2008. — С. 103. — ISBN 978-966-8325-87-8. (рос.)

Посилання[ред. | ред. код]