Сектор завантажування

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Се́ктор заванта́ження, завантажувальний сектор, бут-сектор (від англ. boot sector) або блок завантаження, завантажувальний блок (від англ. boot block) — ділянка на твердому диску, дискеті, оптичному диску або іншому пристрої зберігання даних де міститься машинний код, що завантажується у ОЗП вбудованою в комп'ютерну систему прошивкою. Сектор завантаження має на меті забезпечувати, під час процесу завантаження комп'ютера, запуск програми (зазвичай операційної системи, але не обов'язково), що розміщена в тому ж пристрої зберігання даних. Розташування і розмір сектора завантаження залежить від платформи комп'ютера.

Блок завантаження іноді називають початковим (первинним) завантажувачем (англ. stage1) або першим етапом завантаження операційної системи.

На IBM PC-сумісних комп'ютерах, BIOS обирає завантажувальний пристрій, а тоді копіює вміст першого сектора пристрою в ОЗП за адресою 0x7C00 і передає керування цьому кодові. На інших платформах процес може трохи різнитися.

Зловмисне ПЗ для сектора завантаження[ред.ред. код]

Оскільки код, що міститься в секторі завантаження, виконується автоматично, існує ціла родина комп'ютерних вірусів, особливістю яких є зараження завантажувального сектора - завантажувальні віруси. Для запобігання цього, часто BIOS має можливість запобігти запис в завантажувальні сектори під'єднаних твердих дисків. Найбільшу загрозу завантажувальні віруси представляли в часи флоппінета, коли мережеві технології були ще нерозвинені й користувачі ПК обмінювалися програмним забезпеченням за допомогою дискет.

Іншим різновидом зловмисного ПЗ для завантажувального сектора є буткіти - підмножина руткітів. Вони, для забезпечення найвищих привілеїв в системі, змінюють завантажувач операційної системи (і завантажувальний сектор) так, щоб спершу керування отримував код буткіта, а тоді вже він керував завантаженням ОС і додавав свій драйвер рівня ядра, про який ОС може й не здогадуватися.

Див. також[ред.ред. код]

Зовнішні посилання[ред.ред. код]

Джерельний (дизасембльований) код завантажувача MS DOS 6.22