GNU

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Талісман проекту GNU

GNU (Аудіо /gnu/опис файлу, рекурсивне скорочення англ. «GNU's Not Unix») — вільна UNIX-подібна операційна система, що розробляється Проектом GNU.

Історія[ред.ред. код]

Проект GNU започаткований у 1983 році Річардом Столменом з метою створення вільної операційної системи — яку назвали система GNU. Проектом GNU зараз опікується Фонд Вільних Програм (FSF, англ. Free Software Foundation).

В рамках проекту GNU було розроблено велику кількість високоякісного та поширеного вільного програмного забезпечення, включаючи текстовий редактор Emacs, збірку компіляторів GNU (GCC — англ. GNU Compiler Collection), і відлагодник GNU Debugger (GDB). Офіційним ядром операційної системи GNU є HURD. Але воно не закінчене, тому пакет програм GNU часто об'єднується з ядром Лінукс, що не є частиною проекту GNU, для утворення повністю робочої операційної системи. Цю систему звичайно називають «Лінукс», хоча FSF наполягає на назві «GNU/Linux» для зазначення вкладу проекту GNU.

Є також типовим встановлювати програми GNU на пропрієтарних UNIX системах, замість оригінальних програм UNIX, оскільки багато програм, написаних для проекту GNU, довели кращу якість за відповідники з UNIX. Часто, ці компонент узагальнено називають «Знаряддя GNU» (GNU Tools). Багато програм GNU також перенесено до Microsoft Windows, Mac OS X, і деяких інших пропрієтарних платформ.

Дистрибутиви на основі GNU Hurd[ред.ред. код]

Операційні системи на основі GNU, які не використовують Hurd[ред.ред. код]

Лідери[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]