Теодоро Обіанг Нгема Мбасого

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Теодоро Обіанг Нгема Мбасого

Теодоро Обіанг Нгема Мбасого (ісп. Teodoro Obiang Nguema Mbasogo; * 5 червня 1942(19420605), Акоакан, Іспанська Гвінея) — державний і військовий діяч Екваторіальної Гвінеї; президент Екваторіальної Гвінеї (з 1979 року). Прийшов до влади в результаті військового перевороту, поваливши диктаторський режим свого рідного дядька — Франсиско Масіаса Нгеми.

Біографія[ред.ред. код]

Теодоро Обіанг Нгема Мбасого народився 5 червня 1942 року в Акоакані. За етнічною належністю — фанг. Виходець з впливового клану Есангуі. Закінчив школу в Баті.

З 1969 року Теодоро Обіанг був командувачем Західним військовим округом країни, а в 1975 році став командувачем Національної гвардії. 8 січня 1976 він віддав наказ штурмувати консульство Нігерії, в результаті чого 11 людей загинули, а в грудні того ж року особисто заарештував більше сотні цивільних чиновників, які протестували проти економічної політики його дядька.

3 серпня 1979 підполковник Теодоро Обіанг очолив військовий переворот, здійснений 400 найманцями з Марокко, поваливши довічного президента країни, свого рідного дядька — Франсиско Масіаса Нгеми. Повалений президент постав перед судом, який 29 вересня засудив його до смертної кари, після чого він в той же день був розстріляний. 12 жовтня Обіанг став новим президентом країни.

У 1981 році він отримав військове звання полковника. 15 серпня наступного в країні пройшов референдум, за підсумками якого було прийнято нову конституцію. З січня 1986 одночасно міністр оборони країни.

У 1991 році на шельфі в територіальних водах Екваторіальної Гвінеї були виявлені великі запаси нафти. 17 листопада того ж року на референдумі була прийнята нова конституція, яка встановила багатопартійну систему.

25 лютого 1996 в країні пройшли президентські вибори, перемогу на яких здобув єдиний кандидат Теодоро Обіанг Нгема, який набрав 97,85% голосів. Опозиція тоді бойкотувала вибори. На наступних президентських виборах, що пройшли 15 грудня 2002, він був знову переобраний, набравши 97,1% голосів.

У 2003 році державне радіо оголосило, що Теодоро Обіанг Нгема «подібний Богу на небесах» і знаходиться «у постійному контакті зі Всемогутнім», причому президент володіє «усією владою над людьми і речами». У 2007 році він запропонував внести зміну до конституції, додавши до іспанської та французької третю офіційну мову — португальську.

Цікаві факти[ред.ред. код]

  • Теодоро Обіанг Нгема Мбасого, за даними американського журналу «Parade», на 2003 рік посідав шосте місце в десятці найгірших диктаторів сучасності.
  • За даними журналу Forbes на 2006 рік стан Обіанга оцінювалося в 600 млн доларів, а він сам посідав восьме місце в списку найбагатших правителів світу.
  • КНДР в 2013 році нагородила Теодоро Обіанг Нгема Мбасого премією імені Кім Чен Іра.

Джерело[ред.ред. код]