Sola scriptura

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Sola scriptura (з латини — «тільки писання») — один з найважливіших стовпів Реформації XVI століття. Вчення в протестантизмі згідно з яким тільки Біблія є безпомилковим джерелом вчення для всіх вірян. Саме Біблією, згідно із Sola scriptura, визначається істинність церковного Передання і сучасних християнських творів, а не навпаки. Це вчення в православній та католицькій церкві визнається єрессю

В лютеранстві[ред. | ред. код]

Sola scriptura була одним з основних теологічних вірувань, які Мартін Лютер проголосив проти католицької церкви під час протестантської Реформації

В лютеранстві як віронавчального документа прийнята Книга злагоди, яка містить Формулу злагоди, що починається зі слів: «Віруємо, вчимо і сповідуємо, що єдиним і абсолютним правилом і стандартом, згідно з яким повинні оцінюватися всі догмати й всі вчителі, є тільки пророчі й апостольського Письма Старого і Нового Завітів, як сказано в Пс. 118:105: „Слово Твоє — світильник нозі моїй і світло для стежки моєї“. І як каже Св. Павло: „Але якби навіть ... Ангел з неба став благовістити вам не те, що ми вам благовістили, нехай буде проклятий“ (Гал.1: 8). Інші ж писання древніх або сучасних вчителів, ким би вони не були створені, не повинні розцінюватися як рівні Святим Писанням, але всі вони разом узяті повинні бути підпорядковані їм і не можуть прийматися інакше або більш ніж свідоцтва [показують], як і де це [справжнє] пророче і апостольське вчення зберігалося після апостольських часів».

Лютеранський автор Роберт Пройз з ЛЦМС називає Sola Scriptura своєрідним паролем «для всякого істинного лютеранина, будь він пастором або парафіянином»[1].

Prima scriptura[ред. | ред. код]

Sola scriptura можна протиставити prima scriptura, в якій говориться, що крім канонічних писань існують і інші керівництва для вірян. Сюди відносяться загальне одкровення[en], традиції, духовні дари, містицизм, відвідування ангелів, совість, здоровий глузд і т.д.. Prima scriptura передбачає, що способи пізнання або розуміння Бога і його волі, не виходять тільки з канону Біблії, а можуть бути також корисні для тлумачення цього писання, але повинні перевірятися каноном і виправлятися згідно з ним, якщо виявиться, що вони суперечать священним писанням.

Двома християнськими конфесіями, що підтримують положення prima scriptura, є англіканство і методизм[2].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Пройз Р. Введение в Формулу Согласия. Минск, Фонд «Лютеранское наследие», 2000. — С. 23
  2. Methodist Beliefs: In What Ways Are Lutherans Different from United Methodists?". Архів оригіналу за 22 травня 2014. Процитовано 18 серпня 2019.

Посилання[ред. | ред. код]