Санітарний поїзд: відмінності між версіями

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Вилучено вміст Додано вміст
Створена сторінка: {{В роботі|Crazydoktor}} '''Саніта́рний по́їзд (військово-санітарний поїзд...
(Немає відмінностей)

Версія за 04:33, 15 жовтня 2014

Саніта́рний по́їзд (військово-санітарний поїзд) — спеціальний залізничний склад, призначений для перевезення під час війни поранених і хворих та лікування їх у дорозі. Має у своєму складі паровоз (тепловоз), вагони, спеціально обладнані для перевезення та лікування постраждалих, а також допоміжні вагони, такі як: вагони-операційні, кухні, аптеки, вагони для персоналу, вагони-морги тощо.

Військово-санітарні поїзди бувають: постійні, призначені для евакуації поранених і хворих зі шпитальних баз фронту в тил країни; тимчасові, призначені для евакуації зі шпитальних баз армії до баз фронту; летючки, що використовувались в межах армійського і фронтового тилу.

Історія

Перші імпровізовані санітарні поїзди з'явилися на початку Першої світової війни на французькій залізниці. Призначалися для вивезення поранених і хворих до стаціонарних шпиталів.

До квітня 1915 року у Великій Британії було складено три санітарних поїзди. Всього за роки Першої світової війни різні британські залізничні компанії виготовили 30 санітарних поїздів. Вони використовувалися, головно, у Франції та Фландрії.

Стандартний британський санітарний поїзд складався з 16 вагонів, у тому числі: фармацевтичний вагон, дві кухні, склад, житлові вагони для персоналу. Поїзд міг прийняти до 400 лежачих і сидячих поранених.

У кожному санітарному вагоні розміщувалися 36 ліжок у 3 яруси. Середня полиця складалася, що дозволяло розмістити на нижньому ярусі легко поранених, сидячих хворих. Внутрішні санітарні потяги, що їздили у Великобританії, мали 2 яруси ліжок. Кухні могли поставити в будь-який час 50 галонів (1 галон = 3,78 літра) гарячої води. Поїзд виробляв електрику для освітлення та вентиляції вагонів.

У 1916 році на західному фронті британські санітарні поїзди вчинили 1581 поїздку, вони вивезли з фронту 744616 хворих і поранених. У тому ж році 16918 поранених було вивезено на санітарних баржах.

Основним пунктом прийому британських поранених був французький місто Булонь-сюр-Мер. У Булоне 123 поранених з санітарного поїзда розвантажували всього за 19 хвилин. Основними англійськими містами, куди надходили поранені були Дувр та Саутгемптон. З лютого 1915 р. по лютий 1919 р. Дувр прийняв 1 260 506 поранених на 4076 кораблях, і пересадив їх в 7781 внутрішніх санітарних поїздів. Поїзди перевозили поранених до станції призначення. Із залізничної станції до госпіталю поранених перевозили на автомобілях. Найчастіше перевезенням поранених займалися добровольці на особистих автомобілях.

Посилання