Єдиний електронний реєстр військовозобов'язаних «Оберіг»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Єдиний електронний реєстр військовозобов'язаних «Оберіг» — державний реєстр, що містить інформацію про всіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів віком від 18 до 60 років.

Ця електронна інформаційна система для збору, зберігання, обробки та використання персональних даних створена для забезпечення військового обліку громадян України. Створення і робота реєстру фінансується коштом держбюджету та інших джерел[1].

Власником реєстру та персональних даних є Міністерство оборони, а розпорядник — Генеральний штаб ЗСУ. Адміністраторами реєстру визначені обласні ТЦК, а наповнення даних покладено на районні та міські центри комплектування[2]. Доступ до даних має також СБУ[3] та СЗРУ[4].

Історія

[ред. | ред. код]

Законопроєкт № 2504а-д «Про Єдиний державний реєстр військовозобов'язаних» вніс комітет з питань національної оборони в листопаді 2015 року, а в грудні 2016 року його відправили на доопрацювання[5].

Закон про створення єдиного електронного реєстру призовників та військовозобов'язаних Верховна Рада ухвалила в березні 2017 року[6]. Він передбачає створення уніфікованої автоматизованої системи, що буде збирати та зберігати усю інформацію про військовозобов'язаних громадян України віком від 18 до 60 років[1].

Формально реєстр запустили 28 березня 2022 року[7], а наказом № 94 Міністерство оборони затвердило порядок ведення реєстру[8].

У грудні 2022 року Кабмін ухвалив постанову № 1487, де визначались деталі запуску реєстру, де зокрема передбачалося, що подавати відомості про себе до ТЦК для включення в реєстр можна буде через сервіс ДіЯ[9].

6 вересня 2023 року міністр оборони Рустем Умеров визначив, що запуск єдиного електронного реєстру призовників та військовозобов'язаних є одним із основних його завдань[10], а також оголосив про плани запровадити електронний військовий квиток та цифровізувати ВЛК.

У середині вересня 2023 року Міноборони підписувало накази про взаємний автоматичний обмін інформацією з іншими реєстрами та відомствами[11].

3 жовтня 2023 року міністр цифрової трансформації М. Федоров повідомив, що реєстр уже функціонує та наповнений на більш ніж 90 %[12].

Дані реєстру

[ред. | ред. код]

Дані для цього Реєстру збираються з різних уже існуючих державних реєстрів від Міністерства фінансів, МВС, Міністерства освіти і науки, Державної судової адміністрації, Пенсійного фонду, МОЗ, Міністерства соціальної політики, ЦВК, Державної прикордонної служб та інших відомств.[джерело?]

Реєстр містить такі дані[джерело?]:

 • ПІБ, дата та місце народження, стать, громадянство
 • місце проживання та перебування
 • сімейний стан (наявність дітей)
 • освіта, професія, місце роботи
 • стан здоров'я
 • військово-облікова спеціальність
 • відомості про участь у бойових діях, отримання бойових поранень
 • відомості про батьків
 • реквізити внутрішнього та закордонного паспорта
 • наявність підстав для виїзду за кордон під час воєнного стану
 • ІПН
 • оцифрований образ обличчя
 • дані про судимість
 • номер телефону
 • адреса електронної пошти
 • інформація про дозволи на володіння зброєю

Функціонування

[ред. | ред. код]

Безпосереднє ведення реєстру буде здійснюватися зв'язківцями-операторами районних ТЦК, що пройшли навчання на базі 179-го навчально-тренувального центру військ зв'язку ЗСУ[13].

Завдання реєстру

[ред. | ред. код]

Завданнями реєстру є ведення обліку військовозобов'язаних і призовників, планування і проведення мобілізації та призову на строкову службу, прийняття на службу за контрактом, інформаційне забезпечення звільнених військовослужбовців, які мають право на пенсію та членів сімей загиблих військовиків. Реєстр пришвидшить ідентифікацію українців, які не стоять на військовому обліку, а також прискорить процедуру надання статусу учасника бойових дій, пільг для родичів загиблих та тих, хто отримав інвалідність на війні.

Цифровізація та відхід від паперових облікових карток має підвищити ефективність роботи ТЦК та запобігати корупції.

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
 1. а б Рада постановила створити Єдиний реєстр військовозобов'язаних. LB.ua. 16 березня 2017. Процитовано 4 жовтня 2023.
 2. В Україні створюють Реєстр військовозобов'язаних. 33 Канал (укр.). 1 жовтня 2023. Процитовано 4 жовтня 2023.
 3. В Україні запрацює Е-реєстр військовозобов'язаних: чи будуть висилати повістки онлайн. www.unian.ua (укр.). Процитовано 4 жовтня 2023.
 4. Е-реєстр військовозобов'язаних: що треба знати, які дані будуть у базі та чи зможуть розсилати повістки онлайн. ТСН.ua (укр.). 30 вересня 2023. Процитовано 4 жовтня 2023.
 5. Нардепи відмовилися створити Єдиний реєстр військовозобов'язаних. Слово і Діло (укр.). 4 жовтня 2023. Процитовано 4 жовтня 2023.
 6. Рада створила електронний реєстр військовозобов'язаних. BBC News Україна (укр.). Процитовано 4 жовтня 2023.
 7. Електронний реєстр військовозобов'язаних уже діє, він наповнений на 90% – Федоров. glavred.net (укр.). Процитовано 4 жовтня 2023.
 8. Про затвердження Порядку ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Офіційний вебпортал парламенту України (укр.). Процитовано 4 жовтня 2023.
 9. Кабінет Міністрів України - Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів. www.kmu.gov.ua (ua) . Процитовано 4 жовтня 2023.
 10. Умєров анонсував реєстр військовозобов'язаних. Як це працюватиме і допоможе мобілізації. BBC News Україна (укр.). Процитовано 4 жовтня 2023.
 11. Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов’язаних та резервістів отримав новий атестат відповідності КЗСІ.
 12. Електронний реєстр військовозобов'язаних вже функціонує. espreso.tv (укр.). Процитовано 4 жовтня 2023.
 13. Міноборони активно цифровізує процеси військового обліку призовників та військовозобов’язаних.

Джерела

[ред. | ред. код]