Генеральний штаб Збройних сил України

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Емблема Генерального штабу Збройних Сил України
Прапор Генерального штабу Збройних Сил України
Нарукавний шеврон Генерального штабу ЗС України

Генеральний штаб Збройних сил України — головний військовий орган з планування оборони держави, управління застосуванням Збройних сил України, координації та контролю за виконанням завдань у сфері оборони іншими утвореними відповідно до законів України військовими формуваннями, органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, правоохоронними органами, Державною спеціальною службою транспорту і Державною службою спеціального зв'язку та захисту інформації України.

У Збройних силах України Генеральний Штаб був створений на базі штабу Київського військового округу після розпаду Радянського Союзу та створення Міністерства оборони України.

В особливий період Генеральний штаб є робочим органом Ставки Верховного Головнокомандувача Збройних Сил України.

Генеральний штаб у своїй діяльності керується Конституцією (254к/96-ВР) і законами України, постановами Верховної Ради України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, директивами і наказами Міністра оборони України, а також Положенням «Про Генеральний штаб Збройних Сил України» затвердженим Указом Президента України від 21 вересня 2006 року N 769/2006.

Структура[ред.ред. код]

Структура ГШ ЗСУ станом на 1.01.2016 р.
 • Начальник Генерального штабу, Головнокомандувач Збройних Сил України — Муженко Віктор Миколайович.
  • Управління правового забезпечення
  • Департамент Головного управління розвідки J-2
  • Фінансове управління
  • Апарат помічників начальника Генерального штабу
  • Заступники начальника Генерального штабу:

Реформування[ред.ред. код]

Для забезпечення проведення воєнної реформи у 2015 році Міністерство оборони підготувало та затвердило Стратегію національної безпеки України, провело оборонний огляд, за підсумками якого була прийнята нова Воєнна доктрина України[2].

На початку 2016 року в Уряді проходили розгляд «Концепція розвитку сектору безпеки і оборони України», «Стратегічний оборонний бюлетень України», «Державна цільова оборонна програма розвитку озброєння та військової техніки Збройних Сил України на період до 2020 року»[2].

Усі ці документи формують основні пріоритети національної безпеки України у воєнній сфері з максимальною адаптацією оборонних спроможностей держави до стандартів НАТО[2].

В січні 2016 року міністр оборони України Степан Полторак зазначив, що основна мета реформування Збройних сил — це підвищення боєготовності і перехід на стандарти НАТО для взаємодії з країнами — членами Альянсу[3].

Програмою Міноборони з військової стандартизації на 2016—2018 роки передбачено розроблення ще понад 70 стандартів, серед яких найважливішими є бойові статути Сухопутних військ та настанови з підготовки та застосування військ, спрямовані на підвищення рівня сумісності Збройних Сил України з країнами-членами НАТО[4]. А вже до кінця 2019 року має відбутись реформування Генерального штабу Збройних Сил України, в ході якого в діяльність головного та інших органів військового управління будуть впроваджені принципи, прийняті в державах — членах НАТО. Протягом 2016—2017 років будуть проведені реорганізаційні заходи управлінської вертикалі Головного управління персоналу (J1), Головного управління оборонного та мобілізаційного планування Генерального штабу (J5), створені Головне управління логістики (J4) та Головне управління підготовки (J7). Набуде спроможностей Командування Сил спеціальних операцій. До кінця 2018 року буде завершено створення Командування сил Логістики[5].

Керівництво[ред.ред. код]

Начальник[ред.ред. код]

Штандарт начальника Генерального штабу Збройних Сил України

Апарат[ред.ред. код]

Див. ткож[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]