Іван Галака

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Іван Олексійович Васильчиков
Псевдо Отаман Іван Галака
Народився 1890 (?)
Ріпкинський район, Чернігівська область
Помер 3 липня 1921(1921-07-03)
Галаківський ліс поблизу с. Пилипча, Ріпкинський район Чернігівської області.
·вбивство
Громадянство УНР
Національність українець
Місце проживання Олешня, Городня
Діяльність військовослужбовець
Відомий завдяки командир повстанського загону
Конфесія православний

Отаман Іван Галака (справжнє ім’я - Іван Олексійович Васильчиков 1890 (?), Олешня — †03.07.1921, Пилипча) — повстанський отаман, який контролював значні терени в сучасному Ріпкинському районі Чернігівської області у 1918 – 1921 роках.

Повстанці здійснювали регулярні атаки на підрозділи червоноармійців та місцевих більшовиків, проте тероризували також місцеве єврейське населення, яке активно підтримувало більшовиків. Бійці Галаки налагодили співпрацю з загонами Білоруської Народної Республіки під проводом генерала Станіслава Булак-Балаховича [Станіслаў Булак-Балаховіч]. Зимою 1921 року, підтримуючи наступ військ УНР, отаман Галака із загоном біля 700 вояків встановив контроль над усіма лісовими теренами Чернігівського й Городнянського повіту, активно діяв і на білоруському Поліссі. Після захоплення повстанськими силами містечка Ріпки повстанський штаб поширив таку відозву: "Громадяни! Спасайтесь од насильників-більшовиків, які розстрілюють вас у ЧеКа. Ви не ждіть, доки вас усіх перестріляють, а бийте їх. Ми боремось за вас. Галака". 3 липня 1921 року отаман Галака був убитий бійцями карального більшовицького загону у сьогоднішньому Галаківському лісі[1].

В документах ОГПУ зафіксовано, що отаман Галака можливо вижив, симулювавши свою фіктивну смерть, у подальшому переховувався на хуторах і таємно похований у містечку Городня.

Пізніша радянська історіографія традиційно називала отамана бандитом і приписувала йому різноманітні звірства, які у спогадах місцевих жителів пов'язуються натомість із червоним терором[1]. Місцеві жителі розглядали Івана Галаку як свого роду "поліського Робін Гуда"[1].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б в Center, Polissya Information. ГОЛУБІ ОЗЕРА Олешні на Чернігівщині (с. Олешня, Софія Русова, отаман Галака). www.polissya.eu. Архів оригіналу за 2017-06-22. Процитовано 2017-06-30. 

Література[ред. | ред. код]