Ігданіт

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ігданіт (рос. игданит, англ. igdanite; нім. lgdanit m) або АСДП (абревіатура від Аміачна Селітра / Дизельне Паливо) — найпростіша ґранульована вибухова речовина, до складу якої входить амонійна селітра та невелика кількість (5-6%) дизельного палива або солярового масла. В англомовних країнах має назву - ANFO (Ammonium Nitrate/Fuel Oil).

І. розроблений на поч. 1950-х рр. одночасно і незалежно в ряді країн — СРСР, США та інш.

Характеризується специфічним механізмом реакції вибухового перетворення, при якому детонація протікає не у всьому об’ємі ВР, а лише на поверхні ґранул; в результаті зменшується скважність імпульсу тиску і його максимум, збільшується тривалість дії вибуху, що сприятливо впливає на процес подрібнення породи в гірському масиві. І. низькочутливий до механіч. впливів.

Чутливість і детонаційна здатність І. дуже залежать від розмірів пор і вологості ґранул, щільності заряджання. І., що не містять висококалорійного пального, є ВР середньої потужності і досить ефективні для висадження слабких порід і порід сер. міцності. При міцних породах І. застосовують в комбінованих зарядах з потужнішими ВР. Завдяки простоті технології і низькій чутливості до зовнішніх впливів І. дозволені до виробництва на місцях їх застосування. І. виготовляють на стаціонарних установках або за допомогою змішувально-зарядних машин безпосередньо в процесі заряджання свердловин і витрачають в день виготовлення або протягом першої доби. Свердловинні та інші великі зарядні порожнини на поверхні заряджають засипкою або пневматичною подачею із змішувально-зарядної машини. У підземних виробках І. заряджають в шпури і висхідні свердловини пневмозарядниками. Двокомпонентний І. є найбільш економічною ВР. І. не водотривкий, що спочатку обмежувало сферу його застосування. Цей недолік усувають осушенням шпурів і свердловин перед їх заряджанням, укладанням зарядів у поліетиленову оболонку.

Зарубіжні аналоги І.: ніліти і алювіти (США); амекси, анфомети (Канада); амонекси і андекси (ФРН).

Російська назва утворнена від абревіатури назви розробника — Інституту гірничої справи Академії наук СРСР (рос. Институт горного дела Академии наук СССР — ИГДАН).

Література[ред. | ред. код]