Нітрат амонію

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Нітрат амонію
Хімічна структура
Зображення
Маса 1,3E−25 кг[1]
Хімічна формула H₄N₂O₃[1] і NH₄NO₃[2]
Канонічна формула SMILES [NH4+].[N+](=O)([O-])[O-][1]
Температура плавлення 169,6 °C
Точка кипіння 235 °C
Температура розкладання 210 °C
Класифікація та маркування безпеки NFPA 704: Standard System for the Identification of the Hazards of Materials for Emergency Response[d] і CLPd[3]
CMNS: Нітрат амонію у Вікісховищі

Нітра́т амо́нію — неорганічна сполука складу NH4NO3, сіль нітратної кислоти. Білі гігроскопічні кристали, добре розчинні у воді; проявляє властивості окисника (при нагріванні).

Під назвою амоні́йна селі́тра широко використовується як нітрогеновмісне добриво, яке містить 34-35% нітрогену. Окрім того, нітрат амонію використовують для виготовлення вибухових речовин.

Отримання[ред. | ред. код]

Нітрат амонію синтезують взаємодією аміаку та нітратної кислоти:

Найпотужнішими виробниками аміачної селітри в Україні є ВАТ «Рівнеазот» (Рівне), ВАТ «Азот» (Черкаси), ВАТ «Азот» (Сєвєродонецьк) та «Концерн Стирол» (Горлівка).

Випускається у вигляді круглих гранул або голчастих чи лускоподібних кристалів білого чи жовтуватого кольору, добре розчинних у воді. Постачається насипом, у мішках по 50 кг та у біґ-беґах по 500 або 1000 кг.

Хімічні властивості[ред. | ред. код]

При нагріванні близько 170 °С розкладається на оксид азоту(I) та воду:

При підвищенні температури сполука розкладається із виділенням азоту та оксиду азоту(II):

Застосування[ред. | ред. код]

Добрива[ред. | ред. код]

Амонійна селітра — найпоширеніше з мінеральних добрив. На кислих ґрунтах доцільно використовувати суміш аміачної селітри з карбонатом кальцію — вапняково-аміачну селітру.

Вибухові речовини[ред. | ред. код]

Нітрат амонію — слабка вибухова речовина. Детонує від капсуля-детонатора лише при заряді діаметром понад 80 мм, а при меншому діаметрі — від проміжного детонатора. Використовується як складова частина промислових вибухових речовин (аміачно-селітряні вибухові речовини).

Аміачно-селітряні вибухові речовини (амонійно-селітряні) (англ. ammonium nitrate explosives) — група вибухових речовин, вибухові суміші, основна складова частина яких — амонійна селітра. Це бризантні вибухові речовини зниженої потужності. Перевагами є дешевизна, простота отримання, значна сировинна база, повний перехід у газоподібний стан під час вибуху.

Аміачно-селітряні вибухові речовини поділяють на такі основні різновиди: амоніти, амонали, найпростіші, водовмісні, нітрогліцеринові. Для них характерні гігроскопічність, при зволоженні понад 3 % вони втрачають здатність вибухати. Також для них характерне злежування, що також обумовлює втрату вибухоздатності. Введення до складу аміачно-селітрених вибухових речовин нітросполук, горючих матеріалів, інертних наповнювачів покликане компенсувати недоліки цього виду вибухівки. Залежно від добавок аміачно-селітрені вибухові речовини поділяють на акваніти, аквати, амонали, амоніти, грануліти, детоніти, динамони, ігданіти.

Аміачно-селітряні вибухові речовини переважно використовуються при підриванні ґрунтів, завдяки хорошим фугасним якостям вони здатні викинути з області вибуху великий об'єм ґрунту. Ці вибухові речовини знаходять застосування переважно у цивільному секторі, економіці, а не у військовій справі. Зокрема, це обумовлено тим, що процеси їх перекристалізації призводять до збільшення об'єму речовин, що неприйнятно у військовій справі.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]