Інститут фізичної оптики імені О.Г.Влоха

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Інститут фізичної оптики імені О.Г.Влоха МОН України
Основні дані
Засновано 18 вересня 1992
Приналежність Міністерство освіти і науки України
Контакт
Ключові особи директор Ростислав Орестович Влох
Адреса вул. Драгоманова М., 23, Львів, 79005, Україна
+380 32 261 1483,
+380 32 261 1488
Веб-сторінка ifo.lviv.ua
E-mail vlokhifo@ifo.lviv.ua

Інститу́т фізи́чної о́птики імені О.Г.Влоха (Vlokh Institute of Physical Optics[1]) — заснований відповідно до Розпорядження Кабінету Міністрів України від 7 липня і відповідного Наказу Міністерства Освіти України від 18 вересня 1992 р.

Інститут створено на основі існуючої школи з параметричної оптики, яка є унікальною за своїм спрямуванням та рівнем досліджень не лише в Україні, але й у світі. Ця наукова школа з міжнародним визнанням формувалась починаючи з перших робіт з електрооптики, які були піонерськими в колишньому СРСР. Засновником школи був вчений зі світовим ім’ям, відомий громадський діяч, професор О.Г.Влох. Його перші дослідження були ним же ініційовані та виконані у Інституті кристалографії АН СРСР. Надалі ці дослідження продовжились у Львівському державному університеті ім. Івана Франка, у якому проф. О.Г.Влох після відкриття ним явища електрогірації створив кафедру нелінійної оптики.

Для розширення цих досліджень і у зв’язку з їхньою важливістю для оборони країни на кафедрі було розпочато підготовку студентів за спеціальністю „оптичні і оптоелектронні системи” та організовано спеціальне конструкторське бюро „Модулятор”. Тривалість навчання студентів даної спеціальності становила 5,5 років, причому останній рік відводився для проведення дослідницької роботи у лабораторіях кафедри.

Випускниками кафедри стали тепер вже відомі вчені, доктори та кандидати наук, які працюють, як в Україні так і закордоном і очолюють кафедри та факультети. В загальному, за період існування школи було підготовлено понад 50 кандидатів та 18 докторів наук, причому більшість з них - у період останніх 17-ти років, а саме у період функціонування Інституту фізичної оптики МОН України.

Напрямки наукових досліджень, які існували в Інституті на момент його заснування були:

За час існування інституту його напрямки досліджень поширились на:

До найцікавіших результатів, отриманих у інституті, слід віднести:

  • теоретичний опис і виявлення градієнтних оптичних ефектів параметричної оптики;
  • комплексне вивчення кристалів при фазових переходах, зокрема з неспівмірними фазами;
  • виявлення і вивчення нових оптичних ефектів у циркулярно-поляризованому світлі;
  • виявлення і дослідження ефектів параметричної оптики вищих порядків;
  • виявлення «забороненої» доменної структури у сегнетоеластиках та спеціальних точок на фазових діаграма у кристалах фероїків;
  • спектральні дослідження біологічних рідин при патологіях;
  • синтез та вирощування нових кристалів та ін.

Результати наукових досліджень інституту представлені у більш ніж 700 наукових статтях, тезах конференцій, монографіях та патентах. Інститутом був заснований науковий журнал «Ukrainian Journal of Physical Optics» [2], який видається до даного часу.

Від моменту заснування у інституті було підготовлено більше 20 кандидатів та 9 докторів фіз.-мат. наук за спеціальністю «Оптика, лазерна фізика». Багато з них підвищили своєю наукову кваліфікацію у провідних лабораторіях світу та у таких університетах, як університет Васеда, Віденський університет, Паризький університет,та ін.

Джерела[ред. | ред. код]