Історичні пісні малоруського народу

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

«Історичні пісні малоруського народу» («Исторические песни Малорусского народа с объяснениями Бл. Антоновича и М. Драгоманова») — збірник, упорядкований та прокоментованого відомими українськими вченими Володимиром Антоновичем та Михайлом Драгомановим. Перший том вийшов у світ у 1874 році, перша частина другого тому — у 1875 році. До першого тому входили пісні часів княжих — X—XV століть, пісні часів козацьких — XV—XVI століть. До другого тому входили козацькі пісні XVII століття — часів Хмельниччини.

Зміст[ред. | ред. код]

Пісенний матеріал був розміщений у чіткій хронологічній послідовності. Перший том цього видання вміщує пісні «віку дружинного й княжого» — щедрівки, величальні колядки, легенди-співомовки, балади. Далі подавалися пісні «віку козацького», часів, що передували національній революції під проводом Б. Хмельницького — думи, балади про козацькі походи на татарські й турецькі володіння, про степову війну.

Другий том, за проектом В. Антоновича і М. Драгоманова, мав продовжувати публікацію козацьких пісень і складатися з двох частин — у першій передбачалося надрукувати пісні про боротьбу українського народу з поляками за часів Хмельниччини, у другій планували вмістити пісні про Гетьманщину від 1657 до 1709 років. Вся підготовча робота до друку цього тому була завершена восени 1874 року. Друга частина другого тому друком не вийшла через закриття Записок Південно-Західного Відділу РІГТ. [1]

Критика[ред. | ред. код]

Російська Академія наук надала праці Уваровську премію. На це видання схвально відгукнулися вітчизняні та західноєвропейські рецензенти. Зокрема, схвальні рецензії опублікували М. Костомаров, О. Котляревський, М. Петров.[2][3]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Оверчук О. До історії фіксації та дослідження думного епосу (на матеріалах "Записок Південно-Західного Відділу РІГТ) //Література. Фольклор. Проблеми поетики. Збірник наукових праць. Випуск 34. —Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Видавничо-поліграфічний центр "Київський університет", 2010. Архів оригіналу за 12 березня 2018. Процитовано 12 березня 2018. 
  2. Коляда І. А. Михайло Драгоманов — Апостол правди і науки: (до 150-річчя наукової діяльності М. Драгоманова та 180-річчя заснування Національного педагогічного університету імені М. П. Драгоманова) Бібліографічний науково-популярний нарис. Закінчення. Поч. див. в № 1-12 за 2015 р. / Ігор Анатолійович Коляда // Історія в школі: Науково-методичний журнал для вчителів. — 2016. — № 2/3. — С. 12—16.
  3. Оцінки «Исторических песен малорусского народа» В. Антоновича та М. Драгоманова на шпальтах періодичних видань другої половини 1870-х рр. / В. А. Короткий // Український історичний журнал. — 2010. — № 6. — С. 50—65. — Бібліогр.: 85 назв. — укр.

Посилання[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]