Абдаррахман IV

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Абдаррахман IV
Ім'я при народженні عبد الرحمن المرتضي بالله
Народився невідомо
Кордова
Помер 1018
м. Кадіс
·вбито
Національність араб
Діяльність політик
Титул халіф
Посада Кордовський халіфат
Термін 1018 рік
Попередник Алі ібн Хаммуд ан-Насир
Наступник Аль-Касім аль-Мамун
Конфесія іслам
Рід Омейяди
Батько Мухаммед ібн Абдул Малік
Брати, сестри  • Гішам III

Абдаррахман або Абд-ар-Рахман IV (*д/н —1018) — 7-й халіф Кордови у 1018 році.

Життєпис[ред. | ред. код]

Походив з династії Омейядів. Син Мухаммеда ібн Абдул Маліка, правнук Абд-ар-Рахмана III/ Про його дату й місце народження немає відомостей. Ймовірно разом з батьком мешкав і служив у північно-східних районах халіфату.

Після повалення у 1016 році халіфа Сулаймана і захоплення влади Хаммудідами, Абдаррахман 1017 року розпочав пропаганду щодо незаконності позбавлення трону Омейядів. Зрештою вдалося підняте загальне повстання в Сарагосі, Валенсії та Тортосі. При підтримці слов'янської гвардії повалити у 1018 році халіфа Алі ібн Хаммуд ан-Насира. Абдаррахман прийняв титул аль-Муртада бі-ллах («Те, що завгодно Богові»).

Проте протриматися у владі довго не зміг: проти нього повстав брат попереднього халіфа Аль-Касім аль-Мамун, валі Севільї, якого підтримали берберські війська та Зіридами з Гранади. Останній у 2-денній битві при Ткатлі завдав поразки прихильникам Абдаррахмана IV, який втік до Кадіса. Його зрадив військовик аль-Мунзір, потім залишила більшість вояків й знаті, під час нетривалого бою в Кадісі халіфа було вбито. Його місце заступив Аль-Касім аль-Мамун.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Altamira, Rafael (1999). «Il califfato occidentale». Storia del mondo medievale. vol. II. pp. 477—515.