Автолік

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Авто́лік (грец. Αυτόλυκος) — син Гермеса та Хіони, Одіссеїв дід з боку матері. В епосі, де не згадується про походження Автоліка від Гермеса, це був надзвичайно хитрий та спритний злодій і розбійник. Викрав отари Сісіфа, за що останній збезчестив його дочку Антіклею, яка невдовзі одружилася з Лаертом. Ця версія пов'язує трьох найбільших міфічних хитрунів: Одіссей виявляється сином Сісіфа й онуком Автоліка. Навчив Геракла мистецтва боротьби.

Автолік був своєрідним двійником Гермеса в якості покровителя злодіїв. Від батька він отримав вміння перевтілюватися і набувати будь-який образ, робити предмети невидимими або змінювати їх до невпізнання (так, він міг змінювати масть коней). За все це його називали «найхитрішим з еллінів». Видатний борець і кулачний боєць.

Батько дозволив Автоліку марноклястися його ім'ям. Той клявся так спритно, що потім міг не виконувати свої клятви, не порушуючи їх формально.

Автолік був одружений на Неері (дочці Переяслава), яка народила йому дочку Антіклею і (за однією з версій) Полімеду, мати Ясона.

Жив на Парнасі з синами, там його відвідував Одіссей.

Література[ред. | ред. код]

  • Словник античної міфології. — К.: Наукова думка, 1985. — 236 сторінок.