Авторизований економічний оператор

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Відповідно до визначення Всесвітньої митної організації (ВМО), авторизованим економічним оператором (AEO) є

« Сторона, яка бере участь у міжнародному переміщенні товарів в будь якій ролі, яка була затверджена національною митною адміністрацією або від її імені як така, що відповідає стандартам ВМО або еквівалентним стандартам безпеки ланцюга поставок. До уповноважених економічних операторів, зокрема, належать виробники, імпортери, експортери, брокери, перевізники, консолідатори, посередники, порти, аеропорти, оператори терміналів, інтегровані оператори, склади та дистриб'ютори
Оригінальний текст (англ.)
a party involved in the international movement of goods in whatever function that has been approved by or on behalf of a national Customs administration as complying with WCO or equivalent supply chain security standards. Authorized Economic Operators include inter alia manufacturers, importers, exporters, brokers, carriers, consolidators, intermediaries, ports, airports, terminal operators, integrated operators, warehouses and distributors.
«

Зростання світової торгівлі та зростаючі загрози безпеці для міжнародного переміщення товарів змусили митні адміністрації все більше переносити свою увагу на безпеку міжнародної торгівлі й відходити від традиційного завдання збору митних зборів. Визнаючи ці події, ВМО розробила Рамки стандартів ВМО для забезпечення та сприяння світовій торгівлі (SAFE). У рамки включено кілька стандартів, які можуть допомогти митним адміністраціям вирішити ці нові виклики. Розробка програми авторизованого економічного оператора є основною частиною SAFE.

Рамки стандартів ВМО для забезпечення та сприяння світовій торгівлі[ред. | ред. код]

Концепція AEO є одним з основних будівельних блоків в рамках стандартів WCO SAFE Standard (SAFE). Останнє є частиною майбутньої міжнародної митної моделі, розробленої для підтримки безпечної торгівлі. SAFE встановлює цілий ряд стандартів, що спрямовують міжнародні митні адміністрації на гармонізований підхід, заснований на співпраці "митниці з митницями" та партнерстві "митниці з бізнесом".

SAFE базується на чотирьох основних елементах:

  1. узгодження попередньої електронної інформації про вантажі
  2. кожна країна, яка приєднується до SAFE, зобов'язується застосовувати послідовний підхід до управління ризиками для вирішення загроз безпеці
  3. на запит митної адміністрації країни імпорту митна адміністрація країни експорту, здійснює виїзний огляд контейнерів та вантажів високого ризику.
  4. визначення вигод, які митниця надасть підприємствам, які відповідають мінімальним стандартам безпеки ланцюжка поставки та передовому досвіду.

Суть концепції АЕО можна знайти в партнерствах "Митниця з бізнесом". Оператори можуть бути акредитовані митними органами як АЕО, якщо вони докажуть наявність високоякісних внутрішніх процесів, що не дозволять підробляти товари на міжнародних перевезеннях. Тобто:

  • Забезпечують цілісність інформації, тобто те, що, як зазначено, знаходиться в контейнері, насправді знаходиться в контейнері і нічого іншого, більше чи менше;
  • Забезпечують доброчесність своїх працівників, щоб вони не клали в контейнер товари, яких там не повинно бути; і
  • Забезпечити доступ до його приміщень, щоб не допустити несанкціонованих осіб класти товари в контейнер.

Як результат, митниця буде довіряти оператору та проводитиме менше або зовсім не проводитиме перевірок товарів, що ввозяться чи вивозяться АЕО або через нього. Від цього виграватиме оператор, оскільки товари будуть переміщатися швидше і будуть меншими транспортні витрати. Митниця виграє, оскільки її обмежену спроможність проводити огляди можна краще спрямувати на вантажі невідомих та потенційно небезпечних операторів.

Різні програми AEO[ред. | ред. код]

Більшість членів ВМО приєднались до рамок SAFE, і можна очікувати, що протягом наступних кількох років більшість митних адміністрацій запровадять програми AEO. Згідно з виданням «Збірник програм уповноважених економічних операторів» за 2014 рік [1] опублікованим Всесвітньою митною організацією, на той час наступні країни мали або повністю функціонуючі, або пілотні програми AEO:

У Європейському союзі інститут АЕО був введений з 1 січня 2010 відповідно до директив Європейської комісії: № 648/2005, 1875/2006, 1192/2008 і 197/2010.

Наприкінці 2014 року Бразилія також розпочала свою програму AEO під назвою «Operador Econômico Autorizado» (OEA) яка буде реалізовуватися у три етапи: OEA-Segurança - тип експорту з акцентом на безпеку, розпочатий у грудні 2014 р. (Сертифікація на основі дотримання ряду вимог безпеки), OEA-Conformidade - тип імпорту, який очікується до запуску до грудня 2015 р. (Сертифікація буде заснована на дотриманні митних правил та процедур шляхом розширення та перегляду Програми «Блакитна лінія») та OEA-Integrado, в рамках якого інші державні структури, такі як Бразильське агентство охорони здоров’я (ANVISA) та Міжнародна система нагляду за сільським господарством (VIGIAGRO), будуть інтегровані до програми AEO з метою подальшого впорядкування та інтеграції контролю за міжнародною торгівлею - як очікується, буде розпочато до грудня 2016 року.

1 липня 2016 року Австралія запустила свою програму AEO - Australian Trusted Trader (ATT). ATT акредитує відповідні організації, що відповідають вимогам безпеки ланцюга поставок та стандартів дотримання торгової політики. ATT відкритий для всіх імпортерів, експортерів та постачальників послуг як повітряними, так і морськими вантажами.

Хоча всі ці програми сягають корінням стандартів SAFE, підходи різняться, наприклад, США дозволяють імпортерам брати участь лише в C-TPAT, тоді як європейська програма AEO відкрита для всіх операторів у ланцюзі поставок. Європейська програма AEO відрізняється від інших програм тим, що має ширший обсяг, оскільки охоплює спрощені митні процедури поряд із забезпеченням безпеки, а це стосується дотримання всього митного законодавства, включаючи митні збори.

Взаємне визнання[ред. | ред. код]

Важливість скоординованих, подібних програм полягає в тому, що кінцевою метою є взаємне визнання всіх національних програм, а це означає, що акредитації АЕО мають всюди однакову цінність. Як результат, можуть бути встановлені безпечні ланцюги поставок, оскільки всі частини ланцюга від місця походження (місця наповнення контейнера) до місця призначення (місця розпакування контейнера) вважаються безпечними, хоча і за різними програмами AEO. Це значно полегшило б світову торгівлю. До липня 2008 року Сполучені Штати [1] підписали угоди про взаємне визнання з Новою Зеландією, Канадою [2] та Йорданією. Кілька інших країн та торгових блоків починають свої переговори щодо цього, наприклад, США та Європейський Союз [3]

Нещодавно ЄС та Китай вирішили сприяти торгівлі між своїми економічними операторами шляхом взаємного визнання їх відповідних програм для уповноважених економічних операторів (AEO) .

АЕО в Україні[ред. | ред. код]

В Україні прийнято усі нормативно-правові акти, необхідні для отримання підприємствами авторизацій АЕО, і у вересні 2020 року Держмитслужбою було зареєстровано першу заяву про надання авторизації АЕО.

Набуття статусу АЕО є достатньо тривалим процесом: попередній розгляд заяви — 30 днів, проведення оцінки відповідності — 120 днів.

Див. також[ред. | ред. код]

  • Карнет АТА
  • безпека ланцюга поставок
  • Європейський митний інформаційний портал (ECIP)

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]