Агіш-бей

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Агіш-бей
Помер 1524
Батько Q4537636?

Агіш-бей (д/н — 1524) — 14-й бій Ногайської орди у 15211524 роках. Вів запеклі війни з Кримським ханством.

Життєпис[ред. | ред. код]

Син Ямгурчі, бея Ногайської орди. За часів панування батька очолював мангитські улуси. 1504 року після смерті Ямгурчі влада над мангитами була передана Алчагіру, стриєчному братові Агіша.

У 1509 році в союзі з 41 ногайським мурзою виступив Крим. Приєднався до походу астраханський хан Абд ал-Керім. Втім ще при переправі через Волгу на них напав кримський калга Мехмед Ґерай, що завдав ногайцям нищівної поразки. За деякими відомостями Агіш потрапив у полон, звідки звільнений за викуп.

1521 року казахський хан Касим завдав поразки ногайському бею Шейх-Мухаммеду, захопивши столицю Сарайчик. Але того ж року Касим помер. Цим скористався Агіш для захоплення влади в Ногайській орді. Втім вимушений був рахуватися з мангитськими мурзами і своїми стриєчними братами Мамаєм і Саїд-Ахмадом та Джан-Мухаммедом-мурзою, сином Алчагіра.

1523 році невдовзі після захоплення Астрахані кримським ханом Мехмедом I Ґераєм вступив з мангитськими мурзами в змову проти нього (можливо підбурений Москвою). В результаті було вбито кримського хана та його сина Бахадир Ґерая, астраханського хана. За цих Шейх-Гайдар на чолі ногаїв і мангитів вдерся й сплюндрував Крим.

Водночас вступив у конфлікт з Мамай-мурзою. що став надто потужним. З огляду на цей Агіш-бей уклав союз з новим астраханським хайном Хусейном. Останньому вдалося завдати поразки Мамаю, що відступив до Тюмена на Тереку.

Разом з тим Агіш-бей продовжив політику, спрямовану на підкорення Кримського ханства. У лютому 1524 року відправив посольство до короля Польського і великого князя Литовського Сигізмунда I з проханням передати йому колишнього хана Великої Орди Шейх-Ахмада. Натомість обіцяв вдруге сплюндрувати Кримський півострів, а землі між Очаковим і Іслам-Керменем передати королю. Планувалося відродити Велику Орду, де буде фактично панувати Агіш-бей.

Втім кримський хан Саадет I Ґерай почав війну з Сигізмундом I, Мамай-мірза розпочав перемовини з Москвою про спільні дії проти Агіша. Невдовзі колишній казанський хан Сахіб Ґерай під час повернення до Криму атакував ставку Агіш-бея, який зазнав поразки й загинув. Влада перейшла до Саїд-Ахмад-бея.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Трепалов В. В. История Ногайской орды, М.: Издательская фирма «Восточная литература», Институт российской истории РАН, 2002 г. ISBN 5-02-018193-5