Адай-хан

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Адай-хан
Народився 1376[1] або 1390[1]
Помер 1438[1]
Національність монгол
Діяльність суверен
Титул каган Монголії
Посада Каган
Термін 1425—1438 роки
Попередник Ойрадай-хан
Наступник Тайсун-хан
Рід Чингізиди
Батько Оруг Темур-хан[1]

Адай-хан (1390 —1438) — 12-й великий каган Монгольського ханства в 14251438 роках.

Життєпис[ред. | ред. код]

Стосовно походження існують дискусії: за одними відомостями він був нащадком Джочі-Хасара, молодшого брата Чингісхана, за іншими — Када'ана, сина великого кагана Угедея. Народився у 1390 році. Опинився під фактичною опікою Аргутая, володаря Східної Монголії. Протягом 1420-х років брав участь у війнах проти імперії Мін. Водночас був намісником області Хорчін.

У 1425 році повалив Ойрадай-хана, кагана Монгольської держави, ставши сам каганом. При цьому обмежив вплив Аргутая. Оголосив себе сином Оруг Темур-хана, ймовірно намагаючись привернути на свій бік ойратів. Зосередив основну увагу на приборканні ойратів. На бік нового кагана перейшов Аджай-тайши, син Нігулесугчі-хана, що виховувався ойратами. Адай-хан спільно з Аджай-тайши і Аргутаєм завдав поразки ойратам у битві біля Бор-Ногой-Зун. В полон потрапив Тогон-тайши, один з впливовіших правителів ойратів. Згодом Айдай-хан повернув волю Тогону, призначивши того очільником 4 племен ойратів.

У 1433 році Тогон-тайши підняв повстання проти кагана, завдавши тому того ж року поразки. Новим каганом було оголошено Тайсун-хана. Адай-хан вимушений був відступити за Великий Хінган. У 1434 році Аргутайзазнав поразки й загинув. У Адай-хана не залишилося союзників. У 1436 і 1438 роках зазнав поразок від ойратів. За різними свідченнями був убитий Тайсун-ханом або Тогон-тайши, коли намагався сховатися у кенотафі Чингізхана.

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Johan Elverskog-Our great Qing: the Mongols, Buddhism and the state in late imperial China, p.53
  • May, Timothy (2016). The Mongol Empire: A Historical Encyclopedia. ABC-CLIO