Адресний простір

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Адресний простір (англ. address space) — поняття у інформатиці і комп'ютерних мережах, що означає групу адрес, кожній з яких ставиться у відповідність, наприклад, мережевий хост, периферійний пристрій, сектор магнітного диска, блок даних на магнітній стрічці, комірка оперативної або постійної пам'яті, або ж інша логічна чи фізична сутність.

Коли комп'ютерна програма звертається до пам'яті, адреса звернення завжди входить як мінімум у один адресний простір. Наприклад, адресний простір пам'яті мікропроцесора Z80 є 16-розрядним і завжди збігається з простором фізичних адрес пам'яті. У інших процесорах і архітектурах може бути багато адресних просторів (див. логічна адреса).

Адресні простори створюються комбінуванням такої достатньої кількості кваліфікаторів (наприклад, цілих чисел або послідовностей символів), щоб уможливити однозначну ідентифікацію об'єктів всередині простору. Наприклад, для фізичної адреси особи «адресним простором» буде комбінація назв і номерів, що вказують на розташування особи на планеті Земля (тобто назва вулиці, номер будинку, місто, штат чи область, країна). Для різних людей деякі елементи їх адрес можуть бути однаковими (наприклад, «провулок Квітковий»), але комбінація елементів повинна бути у кожному випадку унікальною («провулок Квітковий», але у різних містах, або у різних районах одного міста — у цьому випадку ідентифікатор «району міста» повинен входити до адресного простору).

Адресний простір зазвичай надає можливість поділу деякої сутності згідно з математичною структурою, що притаманна даній сутності. У випадку лінійно впорядкованих множин, як у адресах пам'яті, такою структурою є проміжок між сусідніми елементами. У інших випадках, як от DNS, присутні інші структури, часто вкладені (див. Арборесценція (теорія графів)[en]) — це є схожим на ієрархічну будову поштових адрес. У мережі Internet організація IANA (англ. Internet Assigned Numbers Authority) відповідальна за виділення груп IP-адрес різним реєстраторам, з метою уможливити організацію і керування індивідуальних фрагментів глобального адресного простору Internet.[1]

Приклади[ред. | ред. код]

Типовими прикладами адресних просторів у комп'ютерних і мережних технологіях є:

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  1. IPv4 Address Space Registry. Internet Assigned Numbers Authority (IANA). 11 березня 2009. Архів оригіналу за 30.04.2010. Процитовано 1.09.2011.