Арт-терапія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Арт-терапія — це вид психотерапії та психологічної корекції, заснований на мистецтві та творчості. Вперше цей термін був використаний Андріаном Хілом у 1938 р. при описі своєї роботи з хворими на туберкульоз та незабаром отримав широке поширення.

У вузькому сенсі слова під арт-терапією зазвичай мається на увазі терапія образотворчим мистецтвом з метою впливу на психоемоційний стан людини.

Поступово, протягом ХХ століття, арт-терапія стає невід'ємною частиною соціальних заходів профілактичного й реабілітаційного характеру, медичної, психотерапевтичної та педагогічної практики.

Арт-терапія надає можливість особистості виразити себе «іншими голосами»: рухами, кольором, формою, пластикою, глиною, ландшафтом.


Арт терапія, в першу чергу корекція, зміна способу, або конкретне перетворення образу, заміна способу на більш урівноважений і здоровий спосіб. Все до чого ви звертаєтеся, це образ і енергія обьекта для психотерапії.

Арт терапія, корекція способу синтезу здоров'я Душі і Тіла, сформованого в один цілісний Образ Ідеалізації Здоров'я. Образотворче Мистецтво: один з методів Арт-терапії.

Одне з основних визначень Мистецтва: духовно-практичне освоєння світу. Тоді для Арт терапії додаємо ще одне визначення: напрямок в Мистецтві, що займається свідомої корекцією «образу здоров'я об'єкта впливу» у бік ще більшого психофізичного здоров'я. Враховуючи що природно все і так «різновиди впливів», основи Арт терапії, добре б зробити основами для працівників ЗМІ, щоб працівники ЗМІ, не психоінфікували деструктивними образами аудиторію ЗМІ. Не вселяли деструктивні образи аудиторії ЗМІ.

У визначеннях Арт терапії, іноді від фахівців Арт терапії, вчувається кланова мафіозна звичка: «тільки ми визначаємо що таке Арт терапія». Психолог відрізняється від психолога не тільки рівнем особистого розвитку, а й дипломом. Але й диплом — занадто мало: треба заглиблюватися самому, не тільки в терапію, але і в образотворчі засоби вираження, у тому числі в образотворчі засоби вираження в Екранному Мистецтві коли мова про Екранне Мистецтво з погляду Арт терапевта. Заглиблюватися в психологію алгоритмів і послідовності процесу творчості екранного мистецтва, заглиблюватися в психологію процесу творчо-технічної лінії екранного мистецтва, в психологію творчо-фінансової лінії екранного мистецтва. Без таких аналітичних знань психолог або психотерапевт, що обговорює продукт виробництва Екранного Мистецтва, схожий на психодиплмованого інваліда, якому дали виступити про те, що він бачив здалеку, а будує з себе мовляв-дипломованого спеціаліста Екранного Мистецтва.

Історія артерапії[ред. | ред. код]

На початкових етапах терапія мистецтвом відбивала уявлення психоаналізу, відповідно до якого кінцевий продукт творчості пацієнта, чи то щось намальоване олівцем чи то написане фарбами, розцінюється як вираження неусвідомлених процесів, що відбуваються у його психіці.

У 20-х роках Принцхорн провів класичне дослідження творчості пацієнтів із психічними відхиленнями і прийшов до висновку, що їхня художня творчість відбиває найінтенсивніші конфлікти. У США однією з перших почала займатись терапією мистецтвом Маргарет Наумбург. Вона обстежувала дітей, що мали поведінкові проблеми, у психіатричному інституті і пізніше розробила кілька навчальних програм з арт-терапії. У своїй роботі Маргарет спиралась на ідею Фрейда про те, що первинні думки і переживання, які виникають у підсвідомості, найчастіше виражаються у формі образів і символів.

Основи методу[ред. | ред. код]

Терапія мистецтвом є посередником при спілкуванні пацієнта і терапевта на символічному рівні. Образи художньої творчості відбивають усі види підсвідомих процесів, включаючи страхи, мрії, конфлікти, спогади.

До основних форм арт-терапії належать:

 • групова;
 • індивідуальна;
 • сімейна.

Терапія мистецтвом в наш час[коли?] використовується не тільки в лікарнях і психіатричних клініках, але і в інших умовах — і як самостійна форма терапії, і як додаток до інших видів групової терапії.

Одним із найбільш використовуваних у терапії вправ є створення групових фресок, у якому учасники або малюють усе, що вони хочуть, на загальній картині, або малюють на ній щось, відповідно до обраної всією групою теми. Членів групи заохочують коментувати свої малюнки, у той час як керівник групи підсилює групову взаємодію.

Дуже важливо при терапії враховувати вік пацієнта і його можливості, не обтяжувати його не цікавою для нього роботою, а також враховувати техніку безпеки: людині із порушеною координацією рухів не можна давати в руки гострі предмети, що можна сказати і про малу дитину. Також важливо, щоб на груповій терапії, а особливо якщо це діти, вони відчували рівну кількість уваги. Старших за віком дітей можна зацікавлювати іншими заняттями, наприклад, бісер, кіноклуб, фотографія, читання віршів, створення музики і т. д.

Образотворче мистецтво і архітектура: одне з Мистецтв. Методи образотворчого Мистецтва та Архітектури, одні з методів Мистецтва взагалі. Діагностиці та корекції за допомогою Образотворчого Мистецтва та Архітектури, навчитися простіше і швидше. Але це тільки один з перших методів Арт терапії. Арт терапія еволюціонувала, еволюціонує. Наприклад метод образної корекції без методики діагностики «псіхопроектівних малюнків станів малює», це початок Арт терапевтичного методу, за допомогою артистичних (в сенсі акторських систем корекції Образу). Навчається такій системі довше, але Ваша Арт психотерапевтична діяльність при такому методі, схожа більше на діяльність Психотерапевта в кабінеті психотерапії.

Завдання арт-терапії[ред. | ред. код]

 • лікування
 • зцілення
 • психокорекція
 • реабілітація
 • психопрофілактика
 • розвиток
 • діагностика

 

 

Послідовно, логічно так:

 1. Діагностика.
 2. Психокорекція.
 3. Психопрофілактика.
 4. Реабілітація.
 5. Лікування.
 6. Зцілення.
 7. Фіксування-укріплення успіхів здоров'я і вектора здоров'я.
 8. Розвиток.

Безпосередні завдання[ред. | ред. код]

 • вираження почуттів;
 • розкриття творчого потенціалу;
 • включення в індивідуальну творчу діяльність, виховання творчої особистості.
 • розвиток навичок включення в колективну діяльність.

Безпосередня діяльність Арт терапії, повинна враховувати не просто психологічні чинники, а й хімічні фактори повсякденності, що впливають на психіку «пацієнта», при вираженні почуттів, розкритті творчого потенціалу, при включенні індивідуальної творчості, при включенні в творчу колективну діяльність (і пам'ятати що колективна творча діяльність, не є вищим показником, колективна узагальнює індивідуальну творчість). Тоді й завдання Чистоти і Почуттів, будуть незамтуманени в тому числі шкідливими ефектами Побутовий Хімії: Один з факторів психічного травмування, який можна враховувати при діагностиці і в Арт терапії, фактор псіхотравмування «непотрібними порадами (непотрібними навіюваннями), удаваними природними і нешкідливими».

Наприклад, одна господиня, порадила іншій господині користуватися для побутових потреб хімічними засобами «такіміто». Засіб побутової хімії, в першу чергу хімія, в другу чергу «де застосовується». Хімія, в будь-якому разі, веде до тієї чи іншої зміни. Хімія, що не діє — не хімія. Побутова хімія, потрапляє через шкіру рук в кров, в тіло. Отже і в мозок. До яких змін у мозку і діяльності організму хімія веде — читайте в текстах дослідників.

«У кожному синтетичному миючому засобі міститься більше 20-ти різних речовин, здатних чинити негативний вплив на здоров'я і викликати алергію …». Асоціація Алергологів України. 2013 рік). У такому випадку, різновиди психічних відхилень, нестабільності психічної рівноваги, і т. д., Є «природними внаслідок хімічного фактора». Але, побутова хімія, один з видів хімії, що впливає на психофізичний стан.

Психокорекція: 1. Видаляти з пам'яті непотрібні і шкідливі поради.

2. Блокувати непотрібні і шкідливі поради в майбутньому.

3. Видаляти з пам'яті дотик до хімії.

4. Блокувати непотрібні і шкідливі дотики до хімії в майбутньому.

P.S. При роботі з пам'яттю, змінюється і хімічний склад тіла, і енергоінформаційний склад тіла, так як психотравма, або фізичне травмування, яке спричинило психічне травмування: також «Питання пам'яті».

Все що відбувалося з людиною, є пам'яттю людини, відображеної і на пам'яті тіла людини.

  Арт терапевт за допомогою методики "Корекція образу" впливає на "образ хворої людини" і перетворює "образ хворої людини" в здоровий спосіб, і фіксує позитивний результат, щоб зробити його "ідеалістично довготривалим".

Для здорової творчості, бажано очиститися від всякого марного марення, включно шкідливих хімічних факторів. Так і виникла одна з тем очищення: проти непотрібної хімії, або проти зайвого достатку хімії. Окрім очищення, блокування проти проникнення. І так за всім спектром які працюють в мінус здоров'я та розвитку Вашого Творчості. І нічого незрозумілого в цьому немає.

Види занять[ред. | ред. код]

 • директивні (чітка установка)
 • не директивні (вільний вибір)

У директивних методах застосовні «Гіпноз як мистецтво — Мистецтво Гіпнозу», «Естрадний гіпноз» і «Гіпноз розважальний», можуть запросто практикувати методики Гіпнозу Медичного, не називаючи себе офіційно «Гіпнозом медичнимим».

У цьому спектрі все залежить від бажання, знання, навичок, умінь, досвіду гіпнотизера. Гіпнотизер розважального, естрадного напрямку, діючи в ролі Гіпноз Мистецтво, практикує методи Арт терапії Образу, змінюючи образ самоідентифікації пацієнта з «образу я хворий» на образ самоідентифікації пацієнта, глядача гіпношоу або гіпноспектакля «Я Здоровий».

Структура арт–терапевтичного заняття[ред. | ред. код]

 1. початок (підготовка матеріалів тощо, збирання думок)
 2. основна частина (основний процес, виконування основного завдання)
 3. завершення (підбиття підсумків, ділення враженнями)

Позиція терапевта[ред. | ред. код]

 • директивна (спрямовує)
 • не директивна (розвиваюча)


Тривалість занять[ред. | ред. код]

За тривалістю арт-терапевтичні заняття бувають:

 • короткотерміновими (до 12 занять)
 • середньотерміновими (до 1 року)
 • довготерміновими (декілька років)

Проте кожне окреме з них не повинне тривати більше 3 годин.

Психологія кольору[ред. | ред. код]

Сприймання та переживання кольору людиною залежить від багатьох факторів

Перша система[ред. | ред. код]

 • червоний — агресія, боротьба за виживання, бажання привернути до себе увагу.
 • синій — потреба у з'єднанні з іншими, спокій, пасивність, вишуканість.
 • жовтий — потреба в самосвідомості «я», колір нереалізованої самодосконалості.
 • зелений — колір стримання, обмеження захисту.
 • помаранчевий — колір нездійсненних реалізацій, потреба заявити про себе, недосконалість поставленої цілі.
 • фіолетовий — злиття, відмова від «я», ігнорувавання навколишнього оточення.

Система Гете[ред. | ред. код]

Передбачає те, що кольори виражають відношення між предметами.

 • Чорний — тіло, білий — дух, жовтий — чоловіче начало, синій — жіноче начало, зелений — гармонія, початок надії, червоний — дисгармонія.
 • Рожевий — його пов'язують з високою чутливістю, емоційними проявами, безпосередністю.
 • Персиковий — спокуса і ніжність.
 • Коричневий — сильне бажання звільнитись від ситуації, яка викликає дискомфорт.
 • Сірий — відсутність емоцій, їх пригнічення.

Див. також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

 • Застосування арттерапії в логопедичній роботі з дошкільниками та молодшими школярами : [навч.-метод. посіб.] / В. А. Литвиненко ; Сум. держ. пед. ун-т ім. А. С. Макаренка. — Суми : Вид-во СумДПУ ім. А. С. Макаренка, 2011. — 111 с. : іл., табл.
  • Тараріна О.В. Арт-коучінг. Техніки пРОСТих рішень. - К., Астамір-В, 2015.
  • Тараріна О.В. Арт-кухня: чарівні рецепти. Л., 2014.
  • Тараріна О.В. Глибинна арт-терапія: практики трансформацій - К., Астамір-В, 2017.
  • Тараріна О.В. Людина, що звучить. Практикум з музичної терапії. - К., Астамір-В, 2017.
  • Тараріна О.В. Пісочна терапія: практичний старт. К., Астамір-В, 2017.
  • Тараріна О.В. Практикум з арт-терапії в роботі з дітьми. - К., Астамір-В, 2018.
  • Тараріна О.В. Практикум з арт-терапії: шкатулка майстра. К., Астамір-В, 2013.
  • Тараріна О.В. Супервізія в арт-терапії: складні випадки та делікатні теми в роботі психолога. - К., Астамір-В, 2018.
  • Тараріна О.В. Тканева терапія в роботі з різними категоріями клієнтів. - К., Астамір-В, 2016.

Посилання[ред. | ред. код]