Атія Бальба Цезонія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Атія Бальба Цезонія
Atia Balba Caesonia.jpg
Народилася 85 до н. е.
Рим, Римська республіка
Померла 43 до н. е.
Рим, Римська республіка
Громадянство Стародавній Рим
Заклад
Батько Марк Атій Бальб
Мати Юлія Цезаріс Молодша
Родичі Гай Юлій Цезар і Гай Юлій Цезар Старший
Брати, сестри  • Atia[d]
У шлюбі з Гай Октавій і Луцій Марцій Філіп
Діти Октавіан Август
Октавія Молодша

Атія Бальба Цезонія (лат. Atia Balba Caesonia), (85 до н. е. — 43 до н. е.) — племінниця Юлія Цезаря, мати імператора Октавіана Августа.

Походження[ред.ред. код]

Атія була середущою дитиною в сім'ї Юлії Цезаріс Молодшої, сестри Юлія Цезаря, і претора 60 до н. е. Марка Атія Бальба, двоюрідного брата Помпея Великого.

У пари було троє дітей. Найпоширеніша версія, що всі вони були дівчатка. Атія Бальба Прима, Атія Бальба Цезонія, Атія Бальба Терція. Однак, відповідно Рональду Сайму [1]. у пари був хлопчик - Марк Атій Бальб (промагістрат 38 до н. е.), і дві дівчинки - Атія Старша і Атія Молодша.

Перший шлюб[ред.ред. код]

Близько 70 до н. е. Атію Бальбу Цезонію у п'ятнадцятирічному віці видали заміж за прихильника Цезаря, Гая Октавія, знаменитого полководця, претора 61 до н. е. Для Октавія, якому було близько 33-х років, це був другий шлюб. Від першої дружини - Анхар у нього вже була дочка, Октавія Старша. Анхар, швидше за все, померла і залишила його вдівцем.

У 69 до н. е. у пари народжується донька - Октавія Молодша, а в 63 до н. е. - син, Гай Октавій Фурін Молодший, якому судилося стати імператором Октавіаном Августом.

У 59 до н. е. Гай Октавій вмирає на шляху до Риму.

Другий шлюб[ред.ред. код]

Приблизно в 57 до н. е. Атія вдруге виходить заміж за вдівця, патриція Луція Марція Філіпа, консула 56 до н. е. У шлюбі вона займається вихованням своїх двох дітей і двох дітей Луція Марція від першого шлюбу.

У 43 до н. е., (серпні або вересні) під час першого консульства свого сина, Атія вмирає. Октавіан влаштовує пишні похорони і гри в її пам'ять.

Луцій Марцій Філіп пізніше одружується на її молодшій сестрі, Атії Бальбі Терції.

Атія в історії[ред.ред. код]

Портрет зі збірки біографій
Promptuarii Iconum Insigniorum (1553 )

Атія практично не чинила ніякого впливу на політичні справи своїх чоловіків і сина. Проте вона настільки дорожила здоров'ям Октавіана, що вмовила його відмовитися від честі бути спадкоємцем Юлія Цезаря.

Зустріти опис Атії можна у Тацита, де він характеризує її як одну з «виключно релігійних і моральних, найчудовіших матрон республіки». [2]

Також вона згадується у Светонія [3] у зв'язку зі знаками які передували народженню Октавіана.

Атія в мистецтві[ред.ред. код]

Атія в телесеріалі Рим - розпусна і підступна інтриганка - не має нічого спільного з історичною Атією, але дуже нагадує Фульвія - третю дружину Марка Антонія.


Примітки[ред.ред. код]

  1. Syme R. The Augustan aristocracy
  2. Тацит. Діалог про ораторів
  3. Светоній. Життя 12 Цезарів. Божественний Август, 1994

Див. також[ред.ред. код]