Байтерек (монумент)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Координати: 51°07′41″ пн. ш. 71°25′49″ сх. д. / 51.128250° пн. ш. 71.430472° сх. д. / 51.128250; 71.430472

Монумент «Байтерек»

«Байтерек» — монумент у столиці Казахстану місті Нур-Султан, одна з основних визначних пам'яток міста.

Конструкція[ред. | ред. код]

Автор проекту монумента — відомий англійський архітектор Норман Фостер.

Висота споруди становить 97 метрів, з кулею, що вінчає конструкцію — 105 метрів. Діаметр позолоченої кулі 22 метри.

Нижній рівень йде на чотири з половиною метри під землю, де розташовані кафе, акваріуми мінігалерея «Байтерек». Звідти ж можна піднятися на ліфті на найвищий рівень — кулю, усередині якої розташовуються бар та панорамний зал.

Оглядові екскурсії для відвідувачів проводяться казахською, російською та іноземними мовами.

Символіка[ред. | ред. код]

Монумент був побудований за ініціативою президента Нурсултана Назарбаєва, як символ перенесення столиці з Алма-Ати в Акмолу в 1997 .

Значимість «Байтерек», як символу нового етапу в житті казахського народу, підкреслюється художньою композицією «Аяли алакан», з відбитком правої руки президента, розташованої на висоті 97 метрів, що символізує собою 1997 рік — рік проголошення Астани новою столицею держави і відповідно нову точку відліку в історії країни.

«Байтерек» своїм розташуванням та композиційним будовою висловлює космогонічні уявлення стародавніх кочівників, за переказами яких на стику світів протікає Світова річка. На її березі височіє Дерево життя — Байтерек, корінням утримує землю, а короною підпирає небо. Коріння цього дерева, відповідно, знаходяться в підземному світі, саме дерево, його стовбур — в земному, а корона — в небесному.

Щороку в кроні Дерева священний птах Самрук відкладає яйце — Сонце, яке ковтає дракон Айдахар, що живе біля підніжжя дерева життя, що символічно означає зміну літа та зими, дня і ночі, боротьбу Добра і Зла.

«Байтерек» означає молоде, міцне, дерево що росте, символізує собою державу, яка зберегла своє історичне коріння, яка має міцну опору і спрямованість до майбутнього процвітання [1], [2] .

Галерея[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Байтерек, Астана-Байтерек
  2. Байтерек казка-бувальщина. Архів оригіналу за 20 лютий 2013. Процитовано 11 лютий 2010.