Баранамтарра

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Баранатамтарра (англ. Baranamtarra) — цариця Лагаша в XXIV столітті до нашої ери.

У 2348 до н. е. Баранатамтарра і її чоловік, Лугальанда, захопили владу в Лагаші, одному з найстаріших шумерських міст. Вони стали найбільшими землевласниками в місті, представництвом храму і володіли кількома маєтками. Цариця Баранатамтарра управляла як власними маєтками, так і володіннями храму богині Бау. Вона продавала та купувала рабів і посилала дипломатичні місії в суміжні держави [1].

Записи, що збереглися, відображають господарську діяльність цариці Лагаша в глибокій старості. Місто було одним із центрів міжнародної торгівлі і процвітало. Баранатамтарра відправляла вовняний одяг і золото в Тільмун, мідь в Зольду, з Тільмуна товари імпортувалися в сусідню Умму. Відповідно віруванням міжнародних торговців, вона встановила бронзову статую богині Нанше. Для своїх володінь, де виготовлялися молочні продукти, Баранатамтарра придбала велику рогату худобу в Еламі.

Через політичну нестабільність Баранатамтарра та Лугальанда були повалені (можливо, в результаті народного повстання) соціальним реформатором Уруінімгіною (Урукагіною) в 2378 до нашої ери, не були вбиті переможцями. Колишній правитель дожив залишок днів в одному з храмів; цариця ж прожила ще 3 роки, протягом яких продовжувала вести свої справи, при цьому її суспільне становище суттєво не змінилося.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Kinder, Herman; Revolution, Werner Hilgemann. Vol. 1, From prehistory to the eve of the French (2003). The Penguin atlas of world history (вид. [Rev. ed.]). London: Penguin. с. 62. ISBN 0141012633. 

Література[ред. | ред. код]

  • Gadd, in Cambridge Ancient History I / 2, S. 120.
  • J. R. Kupper / E. Sollberger, Inscriptions Royales Sumeriens et Akkadiens , Paris, 1971, IC10d.
  • M. Lambert, Lex Dieux vivants à l'aube du temps historique , in Sumer V, S. 14 f.