Лугальанда

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Лугальанда
правитель Лагаша
2328 до н. е. — 2319 до н. е.

Народився 24 століття до н. е.
Помер невідомо
Відомий як політик
Рід I династії Лагаша
У шлюбі з Баранамтарра
Печатка Лугальанди (Лувр)
Печатка Барнамтарри (Лувр)

Лугальанда — правитель (енсі) шумерської держави Лагаш, син і наступник Енентарзі. Його правління припадало приблизно на кінець XXIV століття до н. е.

На підставі господарських документів з архіву Лагаша можна сказати, що це був не лише політичний керівник, а й великий землевласник, якому належали великі маєтки, що розкинулися на величезній на ті часи території — 161 га. Більше того, його дружина Баранамтарра мала власний маєток, два з них займали 66 1/3 га. Люди, які працювали на землях Барнамтарри, хоча вони і не були рабами, в документах названі її власністю.

Лугальанда і його енергійна дружина від свого власного імені здійснювали всілякі ділові операції, з великим розмахом укладали торговельні угоди, тоді як раніше все це перебувало у віданні адміністрації храмів. З табличок ми дізнаємося про подарунки, які досить часто отримувала Барнамтарра, про її дружбу та торгові зв'язки з дружиною правителя Адабу.

Продовження політики Енентарзі, що супроводжувалося насильством і грабунками, викликало невдоволення широких мас населення. Опозиційні настрої постійно підживлювало ображене володарем жрецтво. Зрештою, внаслідок перевороту, влаштованого жерцями, Лугальанда був позбавлений влади. Замість нього народними зборами, розширеним за рахунок бідняків і які досягли 36 000 осіб, був обраний свояк скинутого володаря Урукагіна[1]. Одні дослідники стверджують, що після перевороту Лугальанда був убитий, інші — що йому було дозволено дожити залишок днів в одному з храмів. Щодо Баранамтарри відомо, що вона прожила ще 3 роки, протягом яких продовжувала вести свої справи, і що її суспільне становище суттєво не змінилося.

Лугальанда правив 7-9 років.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Мустафін О. Злам: кризи політичних режимів. Х., 2021, с.10-12

Література[ред. | ред. код]

  • Історія Стародавнього Сходу. Зародження найдавніших класових товариств та перші осередки рабовласницької цивілізації
  • Білицький Маріан: Шумери. Забутий світ
  • Ерліхман В.В .: Правителі світу
I династія Лагаша Попередник:
Енентарзі
правитель Лагаша
бл. 2328-2319 до н. е.
Наступник:
Урукагіна