Бархоут

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Бархоут старої обшивки (Wale in situ: Stringer) і накладеної поверх неї нової (New Wale)

Бархо́ут[1], барго́ут[2] (нід. berghout, від bergen — «охороняти», hout — «деревина»), вельс (від англ. wales) чи зовнішній привальний брус — посилений ряд дощок зовнішньої обшивки біля ватерлінії на вітрильних суднах чи сталевий профіль, наваренний на пояс сталевої обшивки корпусу судна[3].

Назви бархоута англійською мовою: wale, sheer wales, rubbing strip, rubbing strake, rubbibg piece, mainwales, channal wales, sheer wales.

Служить для захисту обшивки корпусу судна у процесі швартовки, стоянки біля причалу, абордажу, оскільки виступає назовні від обшивки та приймає перший удар чи тиск на себе при торканні причалу чи іншого судна і зменшує можливість пошкодження корпусу.

Історично бархоутами називалися пояси зовнішньої обшивки дерев'яного корабля, найближчі до його вантажної ватерлінії. Угору вони йшли, звичайно, до рівня портів нижньої батареї (гондека)[4]. У наші часи бархоут можна побачити на малих суднах та вітрильниках.

Іноді бархоутом звуть непосилений пояс обшивки судна біля головної ватерлінії, бо спочатку на вітрильниках бархоут був в районі ватерлінії. Сьогодні він може бути і вище і нижче[джерело?].

На старовинних суднах бархоути мали такі назви:

  • майн-вельс-бархоут — головний бархоут, розташований під портами гондека (від нижніх луток нижніх портів до рівня нижньої палуби);
  • чанель-вельс-бархоут — бархоут над портами гондека;
  • шир-вельс-бархоут — бархоут над портами мідлдека;
  • шир-стрек-бархоут — бархоут над портами опердека.

Галерея

[ред. | ред. код]
Турецьке судно «Orman Bayraktar» у протоці Дарданелли. Судно має по два бархоути з кожного борту: один в районі главної ватерлінії, а другий на ширстрековому поясі

.

Судно «Ant» у порту Мессіна. Крім звичайних бархоутів біля головної ватерлінії судно має по два завищених бархоути в районі кормових обводів з кожного борту (верхній з яких на ширстречному поясі) і один коротенький бархоут на кормовому транці, понад кормовим якорним клюзом.

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Бархоут // Великий тлумачний словник сучасної української мови (з дод. і допов.) / уклад. і гол. ред. В. Т. Бусел. — 5-те вид. — К. ; Ірпінь : Перун, 2005. — ISBN 966-569-013-2.
  2. Баргоут // Великий тлумачний словник сучасної української мови (з дод. і допов.) / уклад. і гол. ред. В. Т. Бусел. — 5-те вид. — К. ; Ірпінь : Перун, 2005. — ISBN 966-569-013-2.
  3. Slovar-Vocab.com >> Перевод и значение БАРХОУТ в английском и русском языках. Архів оригіналу за 16 червня 2018. Процитовано 16 червня 2018.
  4. Баргоут // Военная энциклопедия : [в 18 т.] : [рос.] / под ред. В. Ф. Новицкого [и др.]. — СПб. ; [М.] : Тип. т-ва И. В. Сытина[ru], 1911—1915. (рос.)

Джерела

[ред. | ред. код]