Башта (зброя)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Башта лінкора «Айова» з гарматами 406 мм
Корабельна башта в дії

Ба́шта (рідше вежа[1]) — верхня обертова частина корпусу танка або броньованого автомобіля; вишка на судні, в якій містяться гармати й кулемети.[2]

Рухома установка ракетного або артилерійського озброєння на військовому бойовому транспортному засобі (кораблі, танку, бронеавтомобілі, самохідно-артилерійській установці) або фортифікаційній споруді з круговим обертанням (сектор горизонтального обстрілу може бути обмежений зовнішніми стосовно башти елементами конструкції).

Установка башти на танк M3A3. Добре видна баштова корзина

Як правило, башта має бронювання, призначене для захисту розміщених в ній гармат, пускових установок, прицілів, механізмів і обслуги від вогню противника. У фортифікаційних довготривалих споруд, танків і великих кораблів (лінкорів, крейсерів) гарматні башти мають повне і достатньо потужне бронювання, тоді як легші і частково броньовані баштові установки властиві для легкої бронетехніки (БТР, ЗСУ, бронеавтомобілів) і невеликих кораблів (есмінців, тральщиків, катерів). Конструктивно башта складається з рухомого бронекорпусу, що спирається своїм верхнім погоном на нерухомий нижній погон підбаштової коробки, листа або палуби. Між погонами розташовуються кульки, для зменшення сил опору обертанню, що виникають в процесі повороту башти в заданому напрямку. Нижній нерухомий баштовий погон і розташовані в його концентричних обоймах кульки, утворюють кулькову опору рухомого бронекорпусу, башти, утримуючи його вагу і зменшуючи сили опору, що виникають в процесі повороту башти в заданому напрямку.

Баштові установки забезпечуються різноманітними механізмами повороту, які можуть бути як чисто ручними, так і використовувати електричний, гідравлічний, паровий або пневматичний привод.

Встановлювані всередині башти вузли і агрегати визначаються її призначенням. Для гарматної башти це будуть механізми установки гармат на заданий кут підйому, приціли. У разі відсутності автоматичного або повністю механізованого заряджання там же будуть знаходитися номери розрахунку, відповідальні за цю операцію. Управління вогнем башти може здійснюватися як зсередини неї, так і віддалено за допомогою автоматики і телемеханіки, проводовим способом або радіокомандами.

Флот[ред. | ред. код]

На кораблях башти з'являються з 1850-х років (перші проєкти гарматних башт датуються ще кінцем XVIII ст.)[3], незабаром витіснивши батарейні палуби. У 1880-х роках з нею суперничає барбет, але переваги баштового компонування беруть верх.

Авіація[ред. | ред. код]

Бронетехніка[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. ВЕЖА - тлумачення, орфографія, новий правопис онлайн. slovnyk.ua. Процитовано 20 липня 2023. 
  2. Башта // Словник української мови : в 11 т. — Київ : Наукова думка, 1970—1980.
  3. Davis, William C. (9 травня 2012). Duel Between the First Ironclads. Knopf Doubleday Publishing Group. ISBN 9780307817501. Архів оригіналу за 10 квітня 2021. Процитовано 29 травня 2017 — через Google Books. 

Див. також[ред. | ред. код]