Тральщик

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Болгарський базовий тральщик «Прибой» радянського проєкту 1265Е. В кормі — характерна для тральщиків тралбалка

Тра́льщик[1] або тра́льник[2], тра́лер[3] — військовий корабель спеціального призначення, головним завданням якого є пошук, виявлення та знищення морських мін, а також проведення кораблів і суден за тралами через мінні загородження. Узагальнене поняття для типу кораблів протимінної оборони[4].

Класифікація мінно-тральних кораблів[ред. | ред. код]

За тоннажем, морехідними якостями та озброєнням тральщики поділяються на[5]:

 • тральщики-шукачі мін (англ. minehunters) — сучасні мінно-тральні кораблі, оснащені спеціальним озброєнням для пошуку і знищення мін по курсу корабля.
 • морські тральщики — кораблі тоннажем понад 900 тонн, призначені для пошуку і знищення мін на океанському морському театрі воєнних дій.
 • базові тральщики — кораблі тоннажем від 300 до 900 тонн, призначені для пошуку і знищення мін у прибережних районах і вузькостях.
 • рейдові тральщики — кораблі тоннажем до 300 тонн, призначені для пошуку і знищення мін у бухтах, на рейдах і в річках.
 • катери-тральщики — мінно-тральні катери тоннажем до 100 тонн із функціями, аналогічними базовим тральщикам.

Морські, базові й рейдові тральщики за принципом тралення із застосуванням навісних пристроїв за кормою корабля об'єднуються у підтип власне тральщики (англ. minesweepers). Основним озброєнням власне тральщиків є різні типи тралів:

Тральщик з контактним тралом (Німецький морський музей).
1 — буксир, 2 — заглиблювач, 3 — траляча частина з різаками, 4 — відтягувач буя, 5 — буй-параван, 6-10 різні типи морських мін
 • контактні — являють собою як правило прості троси з рядом закріплених на них різаків та параванами-занурювачами на кінці; з їх допомогою підрізаються мінрепи мін, міни спливають та розстрілюються. Це найстаріший тип тралення, який до того ж є найнебезпечнішим.
 • акустичні — створені для підриву мін з акустичними детонаторами, імітують шуми великого корабля.
 • електромагнітні (соленоїдні) — імітують електромагнітне поле цілі.
 • гідродинамічні — створюють поле підвищеного або пониженого гідродинамічного тиску, як при проходженні корабля-цілі.
 • комбіновані — зазвичай електромагнітно-акустичні чи гідродинамічно-акустичні.

У зв'язку з цим, на тральщик покладаються особливі вимоги щодо акустичної та електромагнітної малопомітності. Для цього використовуються такі заходи:

 • Конструктивні. Корпус тральщика виробляється з немагнітних матеріалів (деревина, пластик), обмежуються розміри та осадка, встановлюються знемагнетовувальні механізми, застосовується демпфірування та звукоізоляція механізмів, декапітуючи гребні гвинти.
 • Профілактичні. Періодично, або перед траленням, заміряються фізичні поля кораблів (акустичне та магнітне), за допомогою спеціальних засобів проводиться їх зниження.
 • Тактичні. Корабель використовується в таких режимах, які мінімізують наведені поля: малі швидкості, для зниження шуму та динамічного тиску, по можливості рух по магнітних лініях Землі тощо.
Вертолітне тралення в Перській затоці. 2006 рік

Поява тральщиків-шукачів мін була викликана покращенням мінових детонаторів, від чого знижувалася надійність витралювання. Тому був застосований логічний розвиток бойового тралення: не користуватися тралами, а шукати та знищувати міни підривними зарядами. Основну роботу тут виконують пошукові апарати або водолази-мінери. Важливішими стають умови їх використання, при цьому залишається потреба в зниженні фізичних полів шукача мін. Залежно від фізичних принципів пошуку, пошукові апарати можуть бути гідролокаційні, телевізійні та електромагнітні. Залежно від автономності — автономні та напівавтономні.

Як тральщики може використовуватися й авіатехніка. Так, в роки Другої світової війни ряд літаків бомбардувальної авіації Великої Британії були перероблені для виконання таких цілей. В німецьких Люфтваффе задля цих цілей використовувався Юнкерс Ю-52. В наш час як мінні тральщики активно використовуються вертольоти. Зокрема у ВМС України та деяких інших країн це Мі-14ПЛ і Ка-27ПЛ, у ВМС США — MH-53E.

На 2000 рік у світових флотах малося 60 тральщиків, 181 тральщик-шукач мін, одна ескадрилья вертольотів-тральщиків[6][7].

Тральщики в українському флоті[ред. | ред. код]

Тральщик ВМС УНР «Альбатрос». Приблизно 1917 рік

У 1918 році в Одесі було організовано українську бригаду тралення, яка в липні того ж року виконала успішне тралення Одеського рейду та Дніпровсько-бузького лиману. До складу цього формування входило до 20 різнотипних маленьких мобілізованих портових пароплавів та катерів. Найтиповішим українським тральщиком того часу можна вважати 100-тонний пароплав «Альбатрос».

У наш час у бойовому складі Військово-Морських Сил України знаходиться 5 тральщиків: морські тральщики проєкту 266М U-310 «Чернігів», U-311 «Черкаси», базові тральщики проєкту 1265 U-330 «Мелітополь», U-331 «Маріуполь», рейдовий тральщик проєкту 1258 U-360«Генічеськ», переважно 1970-х років побудови. Окрім цього, пам'ятним для України є тральщик Чорноморського флоту СРСР «Сигнальщик».

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Тральщик // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
 2. Тральник // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
 3. Тралер // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
 4. Военный энциклопедический словарь. Министерство обороны СССР. Институт военной истории. — М.: Военное издательство. 1983. (рос.)
 5. Кузык Б.Н., Никольский В.И., Новичков Н.Н. Военные флоты мира. Справочник. — Москва : Национальный центр научно-технической информации, 2005. — С. 26—29. — ISBN 5-98384-005-3. (рос.)
 6. Jane's Warship Recognition Guide. 2nd ed., Harper Collins, 1999.
 7. World Navies Today [1]

Посилання[ред. | ред. код]