Безвідхідна технологія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Безвідхідна технологія (рос. безотходная технология; англ. wastless technology, non-refuse technology; нім. abproduktfreie Technologie f) — сукупність технічних, технологічних способів, методів і прийомів переробки сировини, матеріалів, що забезпечує повне їх використання на даному підприємстві для виробництва кінцевої продукції споживчих товарів без будь-яких відходів.

Безвідхідна технологія — напрямок комплексного використання корисних копалин та захисту навколишнього середовища від забруднень, за якого забезпечується максимальне вилучення (видобування) з сировини всіх цінних компонентів та мінімальне виділення або повна відсутність відходів у твердому, рідинному чи газоподібному станах.

У нафтовій промисловості, напр., пластова вода використовується для підтримування пластового тиску. Із впровадженням Т.б. на основі міжгалузевої кооперації з видобутої руди або вугілля, окрім отримання основного компонента, супутніх кольорових і чорних металів, можливе виробництво будівельних матеріалів, матеріалу для дорожніх покриттів, хімічних продуктів, добрив, а також використання порід відвалів для закладення виробленого простору шахт і т. ін.

Див. також

[ред. | ред. код]

Література

[ред. | ред. код]
  • Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / за ред. В. С. Білецького. — Д. : Донбас, 2004. — Т. 1 : А — К. — 640 с. — ISBN 966-7804-14-3.
  • Бойко В. С., Бойко Р. В. Тлумачно-термінологічний словник-довідник з нафти і газу. Тт. 1-2, 2004—2006 рр. 560 + 800 с.