Бенкей

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Сайто-но Мусасібо Бенкей (яп. 西 塔 の 武蔵坊 弁慶 Сайто:-но Мусасібо: Бенкей, 1155-1189?), зазвичай називають просто Бенкей, був японським воїном-монахом (сохеїв), котрий служв Мінамото-но Есицуне. Він зазвичай зображувався як людина великої сили і вірності, будучи популярною темою японського фольклору. Так як хроніка «Адзума Кагами» згадує про нього тільки дічі, велика частина історії вважається вигадкою. Його життя було прикрашено і спотворено в творах, які виходили пізніше, такі як Гікейкі.

Біографія[ред. | ред. код]

Розповіді про народження Бенкея значно різняться. У деяких говориться, що його батько був головним священиком при храмі, і він нібито зґвалтував дочку коваля, матір Бенкея. Інші бачать у ньому нащадка бога. Багато наділяють його демонічними рисами, представляючи довговолосим дитиною з довгими зубами. В юності Бенкея, можливо, називали Онівака (яп.鬼 若?) - «Дитя демона- людожера », і є багато відомих робіт Укійо-е, що зображують «Онікавамару», про Оніваке і його пригоди.

Він вступив до монастиря в ранньому віці, і багато подорожував по різних обителях Японії. У цей період японські буддійські монастирі були важливими адміністративними та культурними центрами, а також самостійними військовими організаціями. Як і багато інших ченців, Бенкей, ймовірно, пройшов навчання по володінню нагінатою. У віці сімнадцяти років, його зріст, як говорили, становив більше двох метрів. Покинувши монастир, він став ямабуси, членом секти гірських ченців, які були пізнавані по чорним шапкам. У такій шапці Бенкей часто зображувався на японських гравюрах.

Бенкей, за переказами, прийшов на міст Годзе в Кіото, де роззброював кожного фехтувальника, який проходив, і в кінцевому підсумку зібрав 999 мечів. Але під час свого тисячного поєдинку сам був переможений Мінамото-но Есицуне, сином воєначальника Мінамото-но Есітомо. З тієї пори Бенкей стає васалом Есицуне і б'ється разом з ним під час війни Гемпей проти клану Тайра. Есицуне приписують велику частину військових успіхів клану Мінамото проти Тайра, особливо остаточну перемогу в морській битві при Данноура. Однак після недовгого тріумфу проти Есицуне виступив його старший брат Мінамото-но Йорітомо.

Були два роки випробувань, під час яких Есицуне був оголошений поза законом, а Бенкей залишався його вірним супутником. Зрештою, вони були оточені в замку Коромогава-но Тате. Оскільки Есицуне віддалився до внутрішньої сторожової вежі замку, щоб самостійно здійснити ритуальне самогубство ( сеппуку ), Бенкей виступив на міст перед головними воротами, щоб дати йому час. Розповідають, що солдати боялися перетнути міст, ніхто не наважився протистояти Бенкею. Всі, хто це зробив, зустріли швидку смерть.Коли бій вже добігав кінця, солдати помітили, що, пронизаний стрілою, і весь покритий ранами, Бенкей стояв, не рухаючись. Коли сміливці перетнули міст і наблизилися до нього, то гігант впав. Він помер в положенні стоячи. Цей вид смерті став відомий як «стояча смерть Бенкея» (яп.弁慶 の 立往生Бенкей але Татіо : дзе : ?).

Постановки про Бенкея[ред. | ред. код]

Відданість і слідування обов'язку честі робить Бенкея вельми популярним персонажем в японському фольклорі. В одній постановці театру кабукі перед Бенкеєм поставлена ​​моральна дилема: перетнути міст або залишитися зі своїм сюзереном. Апогей драми, її кульмінаційний момент, - коли чернець, розуміючи своє становище, клянеться зробити те, що повинен. В іншій постановці, Бенкей навіть вбиває свою власну дитину, щоб врятувати дочку пана. У постановці театру але під назвою «Атака» , Бенкей виступає господарем самому собі ( замаскованим під портьє) , щоб уникнути викриття. «Атака» була пізніше адаптована до жанру кабукі під назвою Кандзінте, також режисером Акірою Куросавою був знятий кінофільм «Ті, що йдуть по хвосту тигра».

Посилання[ред. | ред. код]

  • Ribner, Susan, Richard Chin and Melanie Gaines Arwin. (1978). The Martial Arts. New York: Harper & Row. ISBN 0-06-024999-4; ISBN 978-0-06-024999-1.
  • Kitagawa, Hiroshi and Bruce T. Tsuchida. (1975). The Tale of the Heike. Tokyo: University of Tokyo Press. ISBN 0-86008-189-3.
  • Yoshikawa, Eiji. (1956). The Heike Story: A Modern Translation of the Classic Tale of Love and War. New York: Alfred A. Knopf. ASIN B0007BR0W8.
  • Grunwald Center for the Graphic Arts, UCLA Hammer Museum: woodcut print — «Ushiwaka and Benki duelling on Gojo Bridge» or «Gojo Bridge, an episode from the Life of Yoshitsune, Chronicles of Yoshitsune» by Tuskioka Yoshitoshi (1839—1892).