Битва вин

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Перша сторінка твору «Битва вин»

«Би́тва вин» (фр. La Bataille des Vins)  — середньовічна французька поема. Поема є безцінним свідченням про існуючі виноградники та вина XIII століття та, по суті, є першою спробою класифікації вин.

Поема[ред.ред. код]

Поема написана Анрі д'Анделі (фр. Henri d'Andeli) у 1224 році. Поема складається із 204 віршів. Сюжет оповідає про турнір із дегустації вин, який був влаштований королем Філіпом Августом. Більше сімдесяти зразків вина були надіслані до столу короля із різних куточків Франції та середньовічної Європи, зокрема з Кіпру, Іспанії та регіону Мозель (сучасна територія Німеччини). Судити вина мав англійський священик.[1] Він по черзі пробував усі вина і відзначав ті, які йому сподобались або виключав ті, які не відповідали його стандартам. В результаті вино з Кіпру (вважається, що це вино Командарія[2]) стало переможцем у дегустації.[1]

Результати[ред.ред. код]

Із 70 зразків вина лише 7 зразків було виключено за невідповідність стандартам і у подальшому не подавались до столу короля Філіпа Августа, решта зразків було відзначено як достойні столу самого короля.

Вина з Франції, що взяли участь у дегустації[ред.ред. код]

Відзначені вина[ред.ред. код]

В дужках зазначено місце походження вина

Виключені вина[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. а б Johnson, Hugh (1989). Vintage: The Story of Wine. Simon and Schuster. с. 122. ISBN 9780671687021.  (англ.)
  2. BBC.co.uk (May 21, 2002). Wine - the Last 1,000 Years (англ.)

Джерела[ред.ред. код]

  • Gaston Galtier, « La bataille des vins d'Henri d'Andeli. Un document sur le vignoble et le commerce des vins dans la France médiévale », dans Bulletin de la Société languedocienne de géographie, 3:2, 1968, p. 5-41. (фр.)
  • Michel Zink, « Autour de La Bataille des Vins d'Henri d'Andeli : le blanc du prince, du pauvre et du poète », in L'Imaginaire du vin, actes du colloque de Dijon (15-17 octobre 1981), publiés par Max Milner et Martine Chatelain Courtois, Marseille, éditions Jeanne Laffitte 1989. (фр.)