Битівська Ватра

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Битівська Ватра
Jezioro Watra południowa.jpg
Озеро Ватра, на березі якого традиційно проводиться фестиваль
Жанр етнографічний, музичний
Дати перший тиждень липня
Місце проведення Удорпе Битівського повіту Поморського воєводства
Роки існування 1990
Організовано Битівське коло Об'єднання українців Польщі
Веб-сайт
https://www.facebook.com/BytivskaVatra/

«Битівська Ватра» (пол. Bytowska Watra) — щорічний міжнародний етнографічний фестиваль української культури в Польщі.

Проводиться на Кашубщині, куди були переселені українці в результаті Операції «Вісла», у селі Удорпе Битівського повіту Поморського воєводства, Польща[1]. Окремі заходи проходять у та містечку Битів. Фестиваль проводиться щорічно, починаючи з 1990 року у перший тиждень липня. Організатор — Битівське коло Об'єднання українців Польщі за підтримки за Міністерства Культури і Національної спадщини Республіки Польща, Поморського воєводства та Староства у Битові та Консульства України у Гданську[2].

Історія[ред. | ред. код]

Перша Битівська Ватра була проведена 1990 року в Тонґове (Гміна Тухоме Битівського повіту), де на запрошення місцевого фермера на свято зібралось десяток українських родин. Ідея була прийнята, і у 1992 році забави було перенесено в Удорпе, у місцеву греко-католицьку парафію, яка є одним із культурних центрів місцевої української меншини. 2000 року Битівську Ватру відвідав Президент Республіки Польща Александр Квасневський. Фестиваль щороку збирає декілька тисяч туристів, насамперед українську меншину з усієї Польщі.

Традиційно на фестивалі виступають різні художні колективи, що представляють українську культуру, а також кашубську та німецьку культури. Від самого початку заходу у нього був закладений принцип інтеграції і співпраці етнічних та національних меншин польського Помор'я. Назва імпрези походить від традиційної української (лемківської) назви вогнища — ватра, запалення якого під час «Битівської ватри» розпочинає імпрезу.

Серед учасників фестивалю у різні роки бути також відомі колективи з України, зокрема Фліт (2006, 2008, 2012)[3], Божичі (2007), LUIKU (2014), Мері (2014), гурт Мандри (2015), Joryj Kłoc (2017)[4] та багато інших.

2015 року з нагоди 25-річчя фестивалю, він був відзначений нагородою Маршалковського управління Поморського воєводства[5].

Цікаві факти[ред. | ред. код]

Цікаво, що фестиваль дав назву озеру у селі Удорпе на березі якого він традиційно проводиться. На передвоєнних картах озеро мало німецьку назву Hygendorfer See від назви села Гюндворф — нинішнього Удорпе. Після Другої світової війни, коли Польща отримала прилеглі території, озеро не мало назви, і 1992 року озеро отримало назву Ватра (озеро).

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Павло Лоза (2014-07-20). «Битівська Ватра». www.nasze-slowo.pl. "Наше слово". Процитовано 11 грудня 2018. 
  2. Консульство України в Гданську (03 липня 2017). ХХУІІ Фестиваль «Битівська Ватра». mfa.gov.ua. МЗС України. Процитовано 11 грудня 2018. 
  3. Архів концертів гурту «Фліт»
  4. Афіша на сайті «Об'єднання українців Польщі»
  5. 25 років «Битівської ватри»

Посилання[ред. | ред. код]