Joryj Kłoc

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Joryj Kłoc
wataga Joryj Kłoc, 2017 rïk
wataga Joryj Kłoc, 2017 rïk
Основна інформація
Жанр фольк-рок
Роки 2008 — дотепер
Місто Львів

Joryj Kłoc (вимовляється як [йорий клоц]) — український фольк-рок гурт зі Львова. Гурт було створено у 2008 році, і починався він як електронний проект, що використовував українські давні пісні та мотиви, покладені на електронно‑діджейські ритми. У сучасному складі група існує з 2010 року, і нині самі «клоци» стверджують, що грають повноцінний рок. Точніше: «Український обрядовий хіп-хоп дайбоже-етно-чорт»[1]. Втім, Польське Радіо визначило стилістику групи як турбо‑фолк[2], a під час поїздки на Донеччину — тамтешні новинарі їх вже визначили як «козацький брейк‑біт[3]». Під час виступу на півфіналі 11 сезону шоу Mam Talent, що виходить на польському телеканалі TVN, телеведучі представили ватагу як «слов'янська Sepultura часів "Roots[4]

Назва Joryj Kłoc — тлумачення[ред. | ред. код]

Ось як свою назву пояснює сама ватага[5]:

Якщо коротко, то ці слівця ми видобули з давніх первотворів, що дійшли до нас з доби тодішніх, історичних лірників та кобзарів. У них була своя таємна мова — свій балак, арґо. Або як кажуть у нашому посов'єченому суспільстві — «фєня». Втім, у добу ремісничих об'єднань та цехів кожен з них мав свою ґвару, не зрозумілу сторонньому вухові.

Робилося так навмисно: сучасною мовою кажучи, це була політика інформаційного захисту представників певного ремесла, аби їхні таємниці (такі собі Високі Технології тої доби) не тікали за межі цеху. Лірницько-кобзарські братства теж мали свої секрети. Тим більше, що спосіб життя у них був мандрівний, сповнений небезпек. Тож кому-кому, а лірникам та кобзарям додаткова затаємниченість аж ніяк не була зайвою.

Спочатку слівця «йорий» та «клоц» десь вичитав Олесь, але вони мали доволі вузькі значення. Потім на їхнє розширене тлумачення десь наткнувся Гордій — його особливо вперло слово «клоц»: бо воно перегукується зі зрозумілим нам «клац».

Ті ширші тлумачення, коли їх почали складати до купи — нам і підійшли. Бо JORYJ [йорий] − означало: поважний, шанований; а також: шалений, навіжений, бунтарський, несамoвитий, відчайдушний, шибай-головий, запеклий.

А KŁOC (зустрічається вимова як [клоц], так і [клЬоц]) − шмат, кавалок, кусень; або ж − чоловік, старець, мудрець, знавець, велет. До речі, в польській мові klocki — означають дитячі кубики, або детальки конструктора.

Тож сучасною мовою зворот Joryj Kłoc можна розтлумачити як «поважний, шанований чоловік», або ж: «Запеклі Перці» чи «Велике Цабе». Ми згодні на кожне з цих тлумачень!

Українська латинка в творчості групи Joryj Kłoc[ред. | ред. код]

Однією зі знакових рис групи Joryj Kłoc є те, що на всіх своїх офіційних сторінках, джерелах, суспільних мережах групи, в оздобленні платівок, зрештою — й в написанні своєї назви — гурт використовує українську латинку. Самі хлопці так пояснюють своє бачення[5]:

Щодо латинкового написання назви Joryj Kłoc, то тут зійшлося в один вузол багато різних чинників. Давньоісторичний полягає у тому, що в єдиному королівстві, яке існувало на теренах сучасної України — в королівстві Данила Галицького — усе діловедення держави велося УкрМовою, але під латинковою абеткою

Суть ново-історичного чинника у тому, що пора вже Україні визначатися зі своїм світоглядним та цивілізаційним вибором! А тут безсумнівною зовнішньою ознакою є те, що світ «тайожнава саюза» — це світ кирилкового письма; а евро-атлантична цивілізація є таки латинковою

Творчість групи[ред. | ред. код]

 • 31 травня 2014 року Joryj Kłoc випустив першу в житті довготривалу однойменну платівку[6].
 • Восени 2014-го група оприлюднила пісню Wogoń (Ой, На Горі Вогонь Горить), присвячену Небесній Сотні та воякам, що воюють sз рашизмом на Сході. Пісня є позаплатівковою: її в альбомах не буде.
 • У лютому 2015 року у Польщі в iTunes та на Muzodajnia.PL[7] вийшов перший диск польською мовою: Siadaj, Siadaj (Kochanie Moje), а заразом й українські вже знані пісні Verbovaja Doṡċeċka, Wołochy та Lis (та їхні варіації). Остання пісня близько 20 тижнів протрималася у всеукраїнських чартах[8].
 • 28 серпня 2015 року — кліп на Oj, Siadaj, Siadaj. Зйомки відбувалися на Хуторі Ґораєц (Chutor Gorajec) в Польщі. У ньому всі головні ролі та масовку зіграли польські шанувальники гурту, хоча були також гості з Британії, Іспанії, Латвії та інших.
 • 8 травня 2016 року ватага Joryj Kłoc дійшла до фіналу польського талант‑видовиська Must Be The Music — Tylko Muzyka!
 • 9 липня 2016 року на тому ж самому Хуторі Ґораєц (Chutor Gorajec) було знято наживо кліп до пісні Baba. Основна заковикою цього виднограю є повна відсутність професійної зйомки: більшість відео матеріалів накрутили самі глядачі на свої слухавки. Інша частина відео була знята на камери, прикріплені безпосередньо до гудил (інструментів) гурту.
 • 30 червня 2018 року за FaceBook-відгуками глядачів гурт став відкриттям фестивалю Kilkim Žaibu XIX (Литва)

Пісні[ред. | ред. код]

 • 2014 +Joryj Kłoc — студійний альбом. Видавництво «Наш Формат».
 • Siadaj Siadaj, Doščečka — сингл, випущений суто в мережі (іTunes, Muzodajnia та ін.).
 • 2015 Lis, Doščečka ta Voloxy — сингл, випущений суто в мережі (іTunes, Muzodajnia та ін.).
 • 21 листопада 2015 р. — другий студійний альбом «KORBA»[9].
 • Радіосингл «LÖN» (Joryj Kłoc feat. Flashtronica)[10]
 • 9 грудня 2016 р. — побачив світ третій альбом гурту «KOZA», який містить 13 оригінальних колядок: більшість з яких — українською, а одна — польською.
 • 10 лютого 2018 — вийшла четверта за ліком платівка під назвою «KORA» (the BARK), куди увійшли пісні, які гурт надибав та зібрав вже під час своїх концертних подорожей.[11]
 • 13 вересня 2019 року — запущено в радіо простір окремок RÁNO-RÁNO, створений разом у співпраці з Vovoju Zi Lvova. 29/08.2019 вийшов однойменний виднограй на пісню.[12]

Примітки[ред. | ред. код]