Блакитні фішки

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Блакитні фішки (англ. Blue chips) - акції найбільш великих, ліквідних і надійних компаній зі стабільними показниками одержуваних доходів і виплачуваних дивідендів. Термін виник за аналогією з блакитними фішками казино, що мають найвищу цінність.

Зазвичай блакитні фішки є індикаторами всього ринку, тому що вважається, що якщо зросли ціни на акції найбільших компаній, то і акції компаній «другого ешелону» теж зростуть, відповідно падіння курсу акцій блакитних фішок означає зниження курсу акцій компаній «другого ешелону». Акції блакитних фішок є найбільш ліквідними на ринку цінних паперів.

В Україні список блакитних фішок визначається торгами на ПФТС та Українській біржі.

Проте, на українському фондовому ринку можна говорити про наявність на ньому класичних "блакитних фішок" тільки дуже умовно, оскільки переважна більшість наявних на ринку "блакитних фішок" не відповідає світовим критеріям, зокрема, за рівнем free-float, тобто відсотка акцій, які знаходяться у вільному обігу на організованому фондовому ринку.

Прикладами західних блакитних фішок є компанії Microsoft, IBM, Apple, Coca-cola Company, Ford, Google та інші.

Загальноприйнятих критеріїв для віднесення акцій або облігацій тієї чи іншої компанії до розряду «блакитних фішок» або до «другого ешелону» не існує.

Блакитні фішки, мають стійку тенденцію до зростання. Але більшу динаміку зростання і більш високу прибутковість показують акції «другого ешелону».

Перевагою «блакитних фішок» є їх ліквідність, тобто можливість продати або купити ці акції в будь-який момент торгової сесії на фондовій біржі.

Список вітчизняних блакитних фішок[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]