Блез

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Мерлін диктує пророцтва мудрецю-самітнику Блезу (французька мініатюра 13 сторіччя до роману Роберта де Борона, який був написаний бл. 1200 р.)

Блез (англ. Blaise; у Мелорі : «Bleise»[1]; в бретонських творах : «Bleheris») — персонаж з «легенди про короля Артура»; наставник-вчитель Мерліна; мудрець, який (на прохання Мерліна) записував розповіді Мерліна, які й склали «легенду про короля Артура». Блез (та його легенда) вперше з'являється у «Кретьєна де Труа» (друга половина XII ст.), а після нього — у Роберта де Борона (близько 1200 р.), в «Вульгаті» (1215—1236 рр.), та у Мелорі (в «Смерті Артура», 1469)[2].

Діяння Блеза[ред. | ред. код]

Діянь у Блеза небагато, але вони дуже важливі:

  • Блез врятував від демона — матір Мерліна. Блез врятував від «можливої влади диявола» самого Мерліна — охрестивши Мерліна відразу після народження. Внаслідок хрещення — Мерлін втратив «можливі демонічні риси», але у нього залишилися «надзвичайні здатності мудреця-віщуна».
  • Блез був єдиним наставником й вихователем Мерліна; та священиком-духівником його матері.
  • Блез записав (зі слів Мерліна) «легенду про короля Артура та про пошуки Святого Грааля». А Мерлін передрік, що: «Ця книга буде на усі часи — найулюбленішою книгою у світі». Писав цю книгу Блез — відійшовши до лісів Нортумберленда, живучи там як відлюдник.

Етимологія[ред. | ред. код]

Етимологія ймення «Блез» (англ. Blaise; Bleise) не зрозуміла, але це ймення співзвучне з англ. «Bless» = «благословити; освячувати; охрестити» — що відповідає «головному діянню Блеза, який охрестив Мерліна». Втім, як це зазвичай буває — етимологій може бути декілька.

Походження образу «Блеза»[ред. | ред. код]

Кельтська гіпотеза — оповідач «Блехеріс»[ред. | ред. код]

Походження образу Блеза не зрозуміле. Найпоширеніша гіпотеза, що існував реальний кельтський оповідач англ. «Bleheris» (Блехеріс), який розповідав-записував «легенди Артурового циклу». Однак така гіпотеза — дуже спрощує справу, і є «міркуванням логічним, але без залучення знань про тогочасну епоху».

Гото-кельтська гіпотеза — бог Беленус[ред. | ред. код]

«Гото-кельтська гіпотеза» [3] стверджує, що ім'я «Блез» і його функції «вчитель (самого Мерліна)», «автор головної книги» — витікають з функцій кельтського бога з іменами «Беленус-Лугус-Луг»:

  • Ірландський варіант — бог Луг (англ. «Lug»), і валлійський Лугус — мали головну функцію : «бог усіх наук та ремесел; бог-вчитель». А значить Луг-Лугус — є також «богом книг»;
  • Французький варіант — бог «Беленус» — описаний менш докладно, але має ім'я подібне «Bleise»; й походить з Франції, звідки й прийшов образ «великого мудреця Блеза» (з творів Кретьєна де Труа; Роберта де Борона; «Вульгати»).

Примітки[ред. | ред. код]